Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

Καλησπέρα σας ένα ερώτημα έχω. Πελάτης μας θέλει να εντάξει την κατοικία  (εντός σχεδίου πόλης) που απέκτησε πρόσφατα στο ΕΚΟ ΙΙ. Η κατοικία είναι τακτοποιημένη, το οικόπεδο όμως δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Μπορεί να εκδοθεί η άδεια μικρής κλίμακας που θα χρειαστεί για τις εργασίες (μόνωση, θέρμανση κλπ) ? Στην τοπική πολεοδομία μου απάντησαν πως δε γίνεται λόγω του οικοπέδου. Μήπως γνωρίζει κανείς αν ισχύει κάτι διαφορετικό? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 15/3/2019 at 1:56 ΜΜ, ppanag said:

@eksoif πολύ σωστά ... η ΕΕΔΜΚ απαιτείται όταν αλλάζουν οι διαστάσεις του ανοίγματος, κάτι που δεν το προτείνω στο ΕΚΟ ΙΙ ... 

Για ποιό λόγο δεν το προτείνεις συνάδελφε;

Εχω μια τέτοια περίπτωση και προβληματίζομαι αν θα βγάλω ΕΕΜΚ ή θα μου δημιουργήσει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ήθελα να κλείσω τελείως ένα παράθυρο κ να κάνω και κέλυφος. Άρα μονόδρομος η μικρής κλίμακας, όμως φοβήθηκα να βγάλω ότι θα κλείσει κούφωμα( για να είναι οκ το σπίτι από νομιμότητα )... αντιστοίχως να ανοιξει ή να μεταβληθούν οι διαστάσεις του γιατί το πρόγραμμα πιστεύω ότι σου δίνει επιδότηση για να αλλάξεις το κούφωμα ... Όχι για να δημιουργήσεις νέο ή να μεταβαλλεις κάποιο ... Όποτε πήρα απόφαση να μην το κλεισω...εσύ στη περίπτωση σου, ασχέτως με τα κουφώματα θα χρειαστεί να βγάλεις για κάτι άλλο άδεια ? Αν όχι, βγαλτη για να είναι νόμιμος και μην την ανεβαζεις στο σύστημα αφού δεν θα απαιτείται... 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2019 at 2:21 ΜΜ, Christine1312 said:

Καλησπέρα σας ένα ερώτημα έχω. Πελάτης μας θέλει να εντάξει την κατοικία  (εντός σχεδίου πόλης) που απέκτησε πρόσφατα στο ΕΚΟ ΙΙ. Η κατοικία είναι τακτοποιημένη, το οικόπεδο όμως δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Μπορεί να εκδοθεί η άδεια μικρής κλίμακας που θα χρειαστεί για τις εργασίες (μόνωση, θέρμανση κλπ) ? Στην τοπική πολεοδομία μου απάντησαν πως δε γίνεται λόγω του οικοπέδου. Μήπως γνωρίζει κανείς αν ισχύει κάτι διαφορετικό? 

Μη οικοδομήσιμο οικόπεδο δε βγάζει καμμία άδεια ούτε λαμβάνει οποιαδήποτε έγκριση δόμησης, εξ' όσων γνωρίζω.

Πώς εντάχθηκε η ιδιοκτησία στο ΕΚΟ ΙΙ; Είχε βγει άδεια πριν το χαρακτηρισμό;

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, dryianni said:

Πώς εντάχθηκε η ιδιοκτησία στο ΕΚΟ ΙΙ;

Θέλει να βάλει το τακτοποιημένο στο ΕΚΟ ΙΙ ...

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, dib said:

Θέλει να το βάλει το τακτοποιημένο στο ΕΚΟ ΙΙ ...

Αφού έχουν κλείσει οι αιτήσεις. Πώς θα το βάλει;

Κι αν το βάλει, δε θα μπορεί να βγάλει άδειες. Εκτός αν:

α) Ειναι μονοκατοικία και σε ό,τι αφορά στη θέρμανση πάει με άρθρο 30δ του 4495 (διασκευή υφιστάμενης εγκατάστασης θέρμανσης)

β) Κάνει εσωτερικά τη μόνωση, που δεν απαιτεί ΕΕΔΜΚ

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, dib said:

Στο νέο ΕΚΟ ΙΙΙ του '19 !

Δείτε μήπως μπορείτε να κάνετε κάτι με το άρθρο 107, παρ. 5 του 4495/17.

Λίγη καλή θέληση θέλει εκ' μέρους της πολεοδομίας...

EDIT: Ο ίδιος νόμος εξάλλου προβλέπει και έκπτωση στα πρόστιμα των αυθαιρέτων σε περίπτωση ενεργειακής αναβάθμισης των τελευταίων. 

Edited by TBD
Προσθήκη εξήγησης
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Όντως πρόκειται για πελάτη που θέλει να υπαχθεί στο νέο ΕΚΟ ΙΙ που θα ανοίξει και το βλέπουμε για να δούμε ποιες παρεμβάσεις μπορεί να βάλει στο πρόγραμμα (χωρίς να απαιτείται έκδοση ΕΕΔΜΚ)

TBT θα κοιτάξω αυτό με το αρ. 107 που αναφέρεις, αν και στην τοπική Υ.ΔΟΜ ήταν απόλυτοι στην απάντηση τους.

Dryianni σχετικά με το ερώτημα σου: "πως εντάχθηκε η ιδιοκτησία στο ΕΚΟ ΙΙ?" Υπάρχει περιορισμός για την ένταξη στο πρόγραμμα λόγω του οικοπέδου? (εκτός από τον περιορισμό έκδοσης άδειας για τις εργασίες)

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2019 at 11:20 ΠΜ, Christine1312 said:

Dryianni σχετικά με το ερώτημα σου: "πως εντάχθηκε η ιδιοκτησία στο ΕΚΟ ΙΙ?" Υπάρχει περιορισμός για την ένταξη στο πρόγραμμα λόγω του οικοπέδου? (εκτός από τον περιορισμό έκδοσης άδειας για τις εργασίες)

 

Υπέθεσα πως δεν υπάρχει καν οικοδομική άδεια.

Αν υπάρχει, θα υπαχθεί κανονικά, καθώς το ΦΕΚ (προφανώς θα) ζητά τα κτίρια να είναι "νομίμως υφιστάμενα".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.