Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

@panos_kor ενδεχομένως απαιτείται και άλλη ειδικότητα λόγω της βεβαίωσης που ζητάει ότι δεν αλλοιώνονται οι όψεις και δεν θίγονται τα φέροντα στοιχεία και θυμάμαι καλά οι μηχανολόγοι δεν έχουν δικαίωμα για αρχιτεκτονικά και στατικά.

Να θέσω κι εγώ ένα άλλο ερώτημα εάν γνωρίζει κανείς,

στα πλαίσια του εξοικονόμηση θέλω να βγάλω άδεια για θερμομόνωση σε διαμέρισμα Α ορόφου. Σχετικά με τη χρήση ικριωμάτων επειδή η οικοδομή είναι μεγάλη και είναι πολλοί συνιδιοκτήτες είναι δύσκολο να βρεθεί και να υπογράψει το 67%.

Γνωρίζει κανείς εάν αντί για ικριώματα χρησιμοποιηθεί καλαθοφόρο απαιτείται πάλι συναίνεση των συνιδιοκτητών και αν θα πρέπει να αναφερθεί την μικρής κλίμακας; 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν απαιτείται συναίνεση για την τοποθέτηση θερμομόνωσης (το λέει στο ΦΕΚ 4520β/2018, μπορείς να το δεις στο άρθρο που αφορά την εργασία της θερμομονωσης)

Από το ίδιο ΦΕΚ επίσης μπορείς να δεις ότι για την τοποθέτηση ικριώματων δε χρειάζεται συναίνεση παρά μόνο δήλωση ανάθεσης ανάληψης επίβλεψης και τοπογραφικο. 

 

Αν έχεις πιλοτη η δώμα εκεί πρέπει να πάρεις συναινέσεις (τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει εγώ από τις ερωταπαντήσεις του εξοικονομώ)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, MAR_PAX said:

 

Αν έχεις πιλοτη η δώμα εκεί πρέπει να πάρεις συναινέσεις (τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει εγώ από τις ερωταπαντήσεις του εξοικονομώ)

Στην πυλωτη δεν χρειάζεται άδεια μικρής κλιμακας νομίζω.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, MAR_PAX said:

Από το ίδιο ΦΕΚ επίσης μπορείς να δεις ότι για την τοποθέτηση ικριώματων δε χρειάζεται συναίνεση παρά μόνο δήλωση ανάθεσης ανάληψης επίβλεψης και τοπογραφικο.

Συνάδελφε, για τα ικριώματα απαιτείται σίγουρα συναίνεση όταν τοποθετούνται στον κοινόχρηστο ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου. Δες στα γενικά δικαιολογητικά του ΦΕΚ παρ. 3.θ.

Για τη θερμομόνωση το εξαιρεί στα ειδικά δικαιολογητικά, αλλά για τα ικριώματα όχι, οπότε ισχύει κανονικά η συναίνεση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι μπερδεμένο. Από την μία το εξαιρεί στα ειδικά δικαιολογητικά χωρίς να λέει τι γίνεται με τα ικριώματα από την άλλη όμως μία σκαλωσιά που πάει στον 5ο όροφο π.χ. και σε κάποιον υποκείμενο θα πρέπει να στηριχθεί και θα ενοχλεί ίσως στη βάση και ζημιές μπορεί να προκαλέσει.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, katrmp said:

Στην πυλωτη δεν χρειάζεται άδεια μικρής κλιμακας νομίζω.

Ναι δε χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας για πιλοτη και για δώμα 

Όμως χρειάζεται συναίνεση σύμφωνα με την ερωτοαπαντηση 9 σελίδα 18 (εξοικονομώ ΙΙ β κύκλος). Δηλαδή θεωρητικά δε χρειάζεται να βγάλεις άδεια αλλά κρατάς τη συναίνεση μέσα στο φάκελο του εξοικονομώ για τυχόν έλεγχο  

(Βέβαια, για μένα,  υπάρχει ένα θεματακι για την πιλοτη γιατί η τοποθέτηση θερμομονωσης τις περισσότερες φορές γίνεται με ικριώματα όποτε πιστεύω θέλει μικρής κλίμακας τελικά .. )

@chris8 και @nik

Όντως έτσι όπως αναφέρεται στο ΦΕΚ φαίνεται σαν να χρειάζεται οπωσδήποτε συναίνεση όταν τοποθετείται σκαλωσιά πχ στον ακάλυπτο οικοδομής .. 

Από την άλλη όμως (προσπαθώντας να τη γλιτώσω  είναι η αλήθεια) σκέφτομαι: 

α) μήπως παίζει ρόλο το τι εργασία κάνεις με τα ικριώματα ? Δηλαδή τα ικριώματα που τοποθετούνται για θερμομόνωση αποκλειστικά  δε χρειάζονται συναίνεση. Σε διαφορετική περίπτωση σε μια οικοδομή τα διαμερίσματα του ισογείου δε χρειάζονται συναίνεση (αφου δε χρειάζονται σκαλωσιά) για να κάνουν εργασίες θερμομόνωσης ενώ των ορόφων χρειάζονται (λίγο οξύμωρο..) 

β) μερικές φορές χρειάζεται η τοποθέτηση σκαλωσιάς στο διπλανό οικόπεδο .. εκεί τι κάνουμε ? Πάλι θέλουμε συναίνεση από το γείτονα? (Εννοειται ότι θα μιλησουμε μαζί του και θα τον ρωτήσουμε εάν μας επιτρέπει, όμως θα ζητήσουμε και τη συναίνεση εγγράφως ?) 

Όντως είναι πολύπλοκο  το θέμα .. Βέβαια όπου μπορείς καλό είναι να έχεις τη συγκατάθεση των συνιδιοκτητών αλλά γενικά αυτό είναι δύσκολο.. ειδικά στις μεγάλες οικοδομές δε μπορούν να συμφωνήσουν για απλά πράγματα .. οι ιδιοκτήτες λείπουν τα καλοκαίρια  .. άλλοι δε μιλιούνται μεταξύ τους, αλλοι δε γνωρίζονται ..  κτλ 

Εγω πάντως στο προηγούμενο εξοικονομώ έβγαλα άδεια μικρης κλίμακας απο την πολεοδομία χωρίς συναίνεση για τοποθετηση θερμομόνωσης με χρήση χρήση ικριωματων σε διαμέρισμα του 2ου 

 

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για εξοικονομώ έβγαλα ΕΕΜΚ για σκαλωσιά και εξ.θερμομόνωση χωρίς συναίνεση. Νομίζω ότι είναι θέμα του πελάτη το αν θα μπλέξει. Η πολεοδομία έτσι και αλλιώς δεν κάνει έλεγχο αφού είναι ηλεκτρονικά. 

Αν αυτός δεν βάλει προστατευτικά, σκάφες κτλ και γεμίσει σοβά τους από κάτω θα φάει καταγγελία και θα τρέχει. Επίσης ξαναλέω είναι θέμα που στηρίζεις την σκαλωσιά γιατί αν δεν θέλουν οι από κάτω να αγκυρώσεις στα στηθαία τους έχεις θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

Καταθέτοντας τα δικαιολογητικά για   ΕΕΜΚ για θερμομόνωση σε ισόγεια κατοικία παρατηρώ ότι απαιτεί  Σχέδιο διαχείρισης αποβλήτων ΣΔΑ  .Πριν ένα μήνα πάντως που είχα αρχίσει την διαδικασία δεν το ζητούσε ούτε και στις άδειες του προηγούμενου κύκλου.Έχε αλλάξει κάτι;Γνωρίζει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, GriGaS said:

Ναι άλλαξε πριν λίγες μέρες με το νέο περιβαλοντικο νομοσχεδιο. Παραπάνω δεν γνωρίζω.

OΚ ...Ευχαριστώ πολύ θα ανατρέξω εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.