Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

Ο Νόμος 4495/2017 αναφέρει ότι απαιτείται ΕΕΔΜΚ για 'εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης'. Σε αυτή την περίπτωση περιλαμβάνεται και η αυτόνομη θέρμανση με φυσικό αέριο ή όχι? Γιατί παλιότερα νομίζω κάπου είχα δει σε έναν άλλο νόμο ότι η αυτονόμηση με φυσικό αέριο εξαιρείται αλλά δε θυμάμαι ποιος Νόμος ήταν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

 29/παρ. 2/λ

[αυτονομη θερμανση]  λ) Για τις περιπτώσεις της περ. λ της παρ. 2 του άρθρου 29 του ν. 4495/2017, κατατίθενται επιπρόσθετα των γενικών δικαιολογητικών του αρ. 3 της παρούσας:

αα) Δήλωση ανάθεσης και ανάληψης της ευθύνης από μηχανικό για την επίβλεψη του έργου.
ββ) Αντίγραφο τοπογραφικού διαγράµµατος.
γγ) Τεχνική έκθεση μηχανικού στην οποία περιγράφονται οι εργασίες που θα γίνουν και το σύστημα θέρμανσης που επιλέγεται.
δδ) Πλήρης μελέτη εγκατάστασης αυτόνομου συστήματος θέρμανσης.
εε)Μελέτη κατανομής δαπανών για όλο το κτίριο, εφ' όσον τροποποιείται η υπάρχουσα μελέτη.

Στην περίπτωση που γίνεται εφαρμογή του άρθρου 127 του ν.4495/17, αντί του δικαιολογητικού της συναίνεσης των συνιδιοκτητών ισχύουν τα οριζόμενα περί συναινέσεων στο εν λόγω άρθρο και υποβάλλονται επιπρόσθετα Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης του κτιρίου ή κτιριακής μονάδας (ΠΕΑ), ενώ στην ανωτέρω Τεχνική έκθεση μηχανικού πρέπει επιπρόσθετα να αιτιολογείται η βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης της ιδιοκτησίας σε σχέση με το υφιστάμενο σύστημα θέρμανσης και η ικανοποίηση των ελάχιστων απαιτήσεων του ΚΕΝΑΚ σε ό,τι αφορά το προτεινόμενο σύστημα θέρμανσης.

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, dadabook said:

Ο Νόμος 4495/2017 αναφέρει ότι απαιτείται ΕΕΔΜΚ για 'εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης'. Σε αυτή την περίπτωση περιλαμβάνεται και η αυτόνομη θέρμανση με φυσικό αέριο ή όχι? Γιατί παλιότερα νομίζω κάπου είχα δει σε έναν άλλο νόμο ότι η αυτονόμηση με φυσικό αέριο εξαιρείται αλλά δε θυμάμαι ποιος Νόμος ήταν.

 

4495/2017 Άρθρο 30 Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας

Παράθεση

η) τοποθέτηση κλιματιστικών και επιτοίχιων λεβήτων αερίου για θέρμανση και παραγωγή ζεστού νερού χρήσης σε υφιστάμενα κτίρια, σύμφωνα με την παρ. 10 του άρθρου 16 του ν. 4067/2012, εγκατάσταση συστοιχίας επιτοίχιων λεβήτων αερίου για θέρμανση ή παραγωγή ζεστού νερού χρήσης σε ισόγειους υπαίθριους χώρους κατοικιών, εγκατάσταση συστημάτων τροφοδοσίας, ρύθμισης και μέτρησης φυσικού αερίου, όπως ρυθμιστές, μετρητές και παροχετευτικοί αγωγοί, εγκατάσταση συστημάτων Συμπαραγωγής Ηλεκτρισμού και Θερμότητας Υψηλής Αποδοτικότητας (Σ.Η.Θ.Υ.Α.), υπέργειων σταθμών διανομής ή μέτρησης και ρύθμισης φυσικού αερίου, σύμφωνα με το άρθρο 17 του ν. 4067/2012,

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε, εσύ σε τέτοιες περιπτώσεις(διαμέρισμα πολυκατοικίας που αυτονομείται από κεντρική θέρμανση πετρελαίου με εγκατάσταση ατομικής θέρμανσης φυσικού αερίου) δεν εκδίδεις ΕΕΔΜΚ? 

Την  'εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης' πως την αντιλαμβάνεσαι? Σε ποιες περιπτώσεις δηλαδή ισχύει ώστε να χρειάζεται ΕΕΔΜΚ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

είδε κανείς αν με τις νέες διατάξεις για τις ΕΕΔΜΚ στις 13/05/20 είναι πλέον υποχρεωτική η συναίνεση της οικοδομής για εξωτερική θερμομόνωση? δεν το βρήκα σε ΦΕΚ, μόνο σε κάτι άρθρα

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2020 at 2:21 ΜΜ, dadabook said:

Οπότε, εσύ σε τέτοιες περιπτώσεις(διαμέρισμα πολυκατοικίας που αυτονομείται από κεντρική θέρμανση πετρελαίου με εγκατάσταση ατομικής θέρμανσης φυσικού αερίου) δεν εκδίδεις ΕΕΔΜΚ? 

Την  'εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης' πως την αντιλαμβάνεσαι? Σε ποιες περιπτώσεις δηλαδή ισχύει ώστε να χρειάζεται ΕΕΔΜΚ?

Αντλία Θερμότητας ουσιαστικά (αλλά και λέβητα πετρελαίου αν μπορείς να τον τοποθετήσεις με σωστό τρόπο και σε σωστό μέρος και όχι στο μπαλκόνι). Ο πολιτικός στόχος της νομοθεσίας κατά τη γνώμη μου είναι να στραφούν οι ιδιοκτήτες στο φυσικό αέριο. Εγώ λοιπόν όταν μου ζητούν να εγκαταστήσουν ατομικό λέβητα πετρελαίου με ατομική δεξαμενή στο μπαλκόνι τους, δεν αναλαμβάνω την υπόθεση. Όταν μου ζητούν να εγκαταστήσουν αντλία θερμότητας εκδίδω ΕΕΔΜΚ με την απαιτούμενη σύμφωνη γνώμη 50+% των συνιδιοκτητών της οικοδομής όπως λέει ο νόμος (4495, παρ.127) ΚΑΙ με πλήρη μελέτη θέρμανσης (από συνάδελφο η/μ) για το διαμέρισμα όπως λέει η ΥΑ του 10.18 για τις ΕΕΔΜΚ.

Βέβαια στην καινούρια Υ.Α. για τις ΕΕΔΜΚ του 05.20 ζητάει μελέτη κατανομής χιλιοστών για όλη την οικοδομή (αν διαβάζουμε καλά το ΦΕΚ). Πράγμα το οποίο είναι τελείως τρελό. Που να ξέρω εγώ για τα αυθαίρετα που έχουν γίνει σε άλλες Ο.Ι. του κτιρίου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Anastasia82 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

είδε κανείς αν με τις νέες διατάξεις για τις ΕΕΔΜΚ στις 13/05/20 είναι πλέον υποχρεωτική η συναίνεση της οικοδομής για εξωτερική θερμομόνωση? δεν το βρήκα σε ΦΕΚ, μόνο σε κάτι άρθρα

δυστυχώς απαιτείται συναίνεση του 100% των συνιδιοκτητών της οικοδομής σύμφωνα με το νέο ΦΕΚ.. δες και εδώ: 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει το 100% ???!! Δεν αναφέρει κάτι τέτοιο το νεο ΦΕΚ, λέει απλά συναίνεση συνιδιοκτητών. Για μένα πλέον ισχύει  οτι λέει ο κανονισμός και ο αστικός κώδικας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, cve20126 said:

Από που προκύπτει το 100% ???!! Δεν αναφέρει κάτι τέτοιο το νεο ΦΕΚ, λέει απλά συναίνεση συνιδιοκτητών. Για μένα πλέον ισχύει  οτι λέει ο κανονισμός και ο αστικός κώδικας. 

α! τι λέει ο αστικός κώδικας; δεν το έχω υπόψη μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 29/1/2019 at 10:37 ΜΜ, cve20126 said:

Έχω την εξής απορία

1.  Α' ΠΕΑ εγώ, Μικρής κλίμακας για θερμομόνωση εγώ, Β' ΠΕΑ εγώ -- > γίνεται;

2. Α' ΠΕΑ εγώ, Μικρής κλίμακας για θερμομόνωση με ικριώματα εγώ, Β' ΠΕΑ εγώ -- > γίνεται;

Το 1 ΝΑΙ

Το 2 ΟΧΙ

  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.