Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

Συνάδελφοι, σας κοινοποιώ απάντηση σε ερώτημά μου στο ΕΤΕΑΝ

ΕΡΩΤΗΜΑ: Σε συνέχεια της έκδοσης της απόφασης Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/43266/1174 (ΦΕΚ Β/13-5-20) παρακαλώ να επικαιροποιήσετε τη λίστα που μου είχατε στείλει με τις περιπτώσεις που απαιτείται ή όχι ΕΕΔΜΚ ανά παρέμβαση.
 
ΑΠΑΝΤΗΣΗ: "Το ΦΕΚ που επικαλείστε δεν λέει κάτι διαφορετικό από αυτό που σας απαντήσαμε σε προηγούμενη αλληλογραφία".
 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 21/5/2020 at 11:06 ΠΜ, ΜανόληςΜα said:

α! τι λέει ο αστικός κώδικας; δεν το έχω υπόψη μου

ξέρει τελικά κανένας/καμία συνάδελφος/ισσα (ή νομικός φυσικά) τι λέει ο αστικός κώδικας για συναίνεση συνιδιοκτητών οικοδομής πολλών οριζόντιων ιδιοκτησιών για εκτέλεση οικοδομικών εργασιών;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, απ ότι καταλαβαίνω για ΕΕΔΜΚ για τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης δεν είναι απαραίτητο να ανέβουν όψεις, εκτός αν πρόκειται για έργο σε παραδοσιακό οικισμό, αρχαιολογικό χώρο, περιοχή φυσικού κάλλους κτλ. Σωστά; 

Αν ναι να υποθέσω ότι στο αρχείο που ζητάει για όψεις ανεβαίνει μια τεχνική έκθεση μηχανικού που αναφέρει για ποιους λόγους εξαιρείται; 

Ισχύει το ίδιο και για την περίπτωση που η εξωτερική θερμομόνωση αφορά στο εξοικονομώ; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα ρωτήσει παλιότερα στην πολεοδομια Charlie και μου ειχαν πει πως αν δεν εισαι σε παραδοσιακο οικισμό κλπ

ανέβασε μια υπευθυνη δήλωση στο σύστημα πως εξαιρείσαι. 

Για εξωτερική θερμομόνωση για το εξοικονομώ τι διαφορετικο αναφέρει σε σχέση με τα περι παραδοσιακού οικισμού κλπ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Μια ερώτηση και αφορά όποιον συνάδελφο έχει βγάλει άδεια μικρής κλίμακας για θερμοπρόσοψη.  Το ΣΔΑ τελικά το συμπληρώνεται; Κ αν ναι τι συμπληρώνεται ; Τα τετραγωνικά των μονωτικών θα τοποθετηθούν...τα υλικά συσκευασίας σαν ποσότητες; Εχω καταμπερδευτει...με συζητήσεις με συναδέλφους άλλος  λέει υπεύθυνη δηλωση ότι δεν παράγονται , άλλος ότι πάνε στην ανακύκλωση...Επίσης το μέρος που ειναι το ακίνητο είναι πιο κοντά   σε διαχειριστή ΑΕΚΚ άλλης περιφερειακής ενότητας από ότι στον διαχειριστή ΑΕΚΚ της ιδιας ΠΕ. Η σύμβαση πρέπει να γίνει  στην ίδια Περιφερειακη ενότητα;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

Το ΣΔΑ ουσιαστικά είναι τα απόβλητα που παράγονται κατά την τοποθέτηση της θερμομόνωσης, δηλαδή, ότι περισσεύει πρέπει, αντί να πάει στον κάδο της γειτονιας, να ανακυκλωθεί σε ειδική μονάδα διαχείρισης αποβλήτων και αυτή είναι η ποσότητα που βάζεις στο ΣΔΑ και όχι το σύνολο των τετραγωνικών της θερμομόνωσης .

Αν θες βάλε για παράδειγμα ότι ένα ποσοστό πχ 5%- 10% της θερμομόνωσης που θα τοποθετηθεί θα ανακυκλωθει. Μπορεις να βάλεις και ανακύκλωση πλαστικών συσκευασιών στο ΣΔΑ , έτσι και αλλιώς δεν είναι ποσοτητα μεγάλη και σίγουρα έρχονται σε συσκευασία τα προϊόντα  . 

Όλα αυτά ΕΑΝ θα συντάξεις ΣΔΑ γιατί μπορεί να είναι συμβεβλημένος με μονάδα ανακύκλωσης ο προμηθευτής της θερμομόνωσης οπότε καταθέτεις ΥΔ ότι αυτός αναλαμβάνει την ανακύκλωση .

Οπότε πρέπει να δεις εάν είναι συμβεβλημένος ο προμηθευτής και μετά να κάνεις ΣΔΑ 

Επίσης , κάποιοι λένε ότι οι θερμομονωτικές πλάκες έρχονται έτοιμες και κομμένες για άμεση  τοποθέτηση οπότε δε χρειάζεται ΣΔΑ γιατί δεν παράγονται απόβλητα επί τόπου του έργου 

Τώρα για την Περιφερειακή ενότητα αυτό που ρωτάς δε το ξέρω.. μπορείς να πάρεις τηλ στην εταιρεία και να ρωτήσεις 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα.

Εξολοκλήρου αυθαίρετη μονοκατοικία εκτός σχεδίου, που έχει τακτοποιηθεί, εντάχθηκε στο πρόγραμμα εξοικονομώ. 

Χρειάζεται να εκδοθεί ΕΕΜΚ για τοποθέτηση θερμοπρόσοψης. Μπορεί να προστεθεί και η λβ) Για επεμβάσεις στις όψεις κτιρίων για την τροποποίηση ή τη διάνοιξη νέων ανοιγμάτων και να τροποποιηθούν κάποια ανοίγματα;

Ευχαριστώ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2020 at 9:55 ΠΜ, fr_sk said:

Καλημέρα.

Εξολοκλήρου αυθαίρετη μονοκατοικία εκτός σχεδίου, που έχει τακτοποιηθεί, εντάχθηκε στο πρόγραμμα εξοικονομώ. 

Χρειάζεται να εκδοθεί ΕΕΜΚ για τοποθέτηση θερμοπρόσοψης. Μπορεί να προστεθεί και η λβ) Για επεμβάσεις στις όψεις κτιρίων για την τροποποίηση ή τη διάνοιξη νέων ανοιγμάτων και να τροποποιηθούν κάποια ανοίγματα;

Ευχαριστώ

 

Εμείς στο προηγούμενο Εξοικονομηση δηλαδή στον κύκλο Α, είχαμε βγάλει άδεια μαζί με τη θερμοπροσοψη, γιατί μετατοπίστηκε ένα άνοιγμα και μίκρυνε ένα ακόμα . Δεν υπήρξε πρόβλημα... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι δεν απαγορεύεται, επιτρέπεται. Επίσης θα ήταν παράλογο να απαγορεύεται γιατί συστηματικά οι άδειες εργασιών κάνουν συνθέσεις εργασιών διότι επιστημονικά δεν υπάρχει καλός λόγος να μην τις κάνουν ταυτόχρονα.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για θερμομόνωση σε οροφή πυλωτής έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με την απαίτηση Οικοδομικής άδειας και μου διαφεύγει ; Γνώριζα ότι δεν απαιτείται. Ισχύει; Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.