Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

ΕΠιβεβαιώνω την Χριστίνα 100% μίλησα και εγώ με ΤΕΕ.

Το θέμα είναι τι θέλουν μελέτη θέρμανσης από την αρχή; ή μελέτη ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ του συστήματος θέρμανσης άρα ένα απλό σχέδιο με τις οδεύσεις των σωλήνων τις διαστάσεις τους την μόνωσή τους κτλ.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

13 λεπτά πριν, savvas31 said:

Χριστίνα για να καταλάβω....

Γιατί να μην ισχύει για αυτους που κάνουν τώρα την αίτηση; Αφου λέει όσοι εντάχθηκαν στο πρόγραμμα πριν την 15-10-2018 . Ανα είχεες ενταχθεί τότε όλα οκ . Έτσι δεν είναι;

Και αφου το σύστημα λέει θέλω αυτά τα δικαιολογητικά..... τότε πιο το πρόβλημα;

Συμφωνώ απόλυτα, εγώ έτσι θα πάω, τα ΠΕΑ με ΕΚΟ ΙΙ είναι όλα πριν από 15/10/18, ακόμη κι αν έχουν καθυστερήσει οι εγκρίσεις. Βέβαια αν έχεις σκαλωσιές καλό είναι να υποβάλλεις και αυτά τα δικαιολογητικά (ΣΑΥ-ΦΑΥ, κλπ). Αν δεν έχουμε άδεια μπορεί να μην επιτραπεί η εκταμίευση, το θεωρώ ρίσκο

Link to comment
Share on other sites

@Χριστίνα_Πολ.@Ευαγγελία Φλώρου

Καλησπέρα σας.

Θα μπορούσατε να μας δώσετε εδώ ένα screenshot από το συγκεκριμένο πεδίο στο οποίο αναφέρεστε;; Γιατί όταν έβγαλα ΕΕΔΜΚ που αφορούσε και σε Α/Θ δεν υπήρχε κάτι τέτοιο, ή τουλάχιστον δεν το πρόσεξα εγώ (που δε νομίζω). Στην προβολή λεπτομερειών της τελευταίας ΕΕΔΜΚ που εξέδωσα δε φαίνεται κάτι.

Σε κάθε περίπτωση, δίκαιο είναι όσοι/ες πάνε να βάλουν αυτόνομο σύστημα θέρμανσης με Εξοικονομώ, μετά τις 15/10/18, να μην έχουν άλλη αντιμετώπιση με όσους το κάνανε πριν τις 15/10/18. Αλλά μέχρις στιγμής δεν υπάρχει τέτοια νομοθετική ρύθμιση ή τουλάχιστον επίσημη εγκύκλιος του Υπουργείου. Συνάδελφοι να θυμάστε πάντα ότι η πλατφόρμα του ΤΕΕ είναι απλά μια πλατφόρμα του ΤΕΕ. Ο μηχανικός έχει ευθύνη βάσει του νόμου και όχι βάσει μιας πλατφόρμας.

Πάντως επαναλαμβάνω τα όσα είχα πει πιο πριν σε αυτό το thread, γιατί με ταλαιπώρησε λίγο το ζήτημα.

On 31/10/2018 at 12:44 ΜΜ, ΜανόληςΜα said:

Αυτή τη στιγμή αντιμετωπίζω την ίδια περίπτωση, και μετά από αναλυτικό διάβασμα της νομοθεσίας που έχω υπόψη μου και έχοντας πάρει την άποψη τριών ΥΔΟΜ (της Β.Ελλάδας) έχω καταλήξει.

Πρώτ' απ' όλα, η υποχρέωση για ΕΕΔΜΚ για εγκατάσταση αντλίας θερμότητας υπάρχει από την έκδοση του 4495/2017, Άρθρο 29, παράγραφος λ. Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται περιγράφονται στη ΔΑΟΚΑ που εκδόθηκε με το ΦΕΚ4520/Β/16.10.2018. Τόσο τα γενικά (Άρθρο 1, παράγραφος 3), όσο και τα ειδικά (Άρθρο 2, παράγραφος λ). Ειδικά μνεία γίνεται για τη συναίνεση των συνιδιοκτητών. Δεν εφαρμόζεται το γενικό δικαιολογητικό του Άρθρου 1, παράγραφος 3, εδάφιο θ, αλλά το -αρκούντως αστείο κατά τη γνώμη μου- Άρθρο 127 του 4495/2017. Οπότε συναίνεση (ή και όχι σύμφωνα με το αστείο Άρθρο 127) χρειαζόμαστε εφόσον η αντλία θερμότητας, που είναι αυτόνομο σύστημα θέρμανσης αποτελεί ταυτόχρονα αποσύνδεση της Ο.Ι. από κεντρικό σύστημα θέρμανσης. Επίσης, σύμφωνα με την τροποποίηση του 4495/2017 (Ν.4546/2018) και συγκεκριμένα με το Άρθρο 34, παράγραφος 19, εδάφιο ζ δεν ισχύει το όριο των 25000€, οπότε δεν πάμε σε έκδοση Ο.Α. Πάλι καλά.

 Οπότε χρειάζεται:

  • ΕΕΔΜΚ κανονικότατα και
  • Μελέτη Εγκατάστασης Θέρμανσης κανονικότατα και
  • Συναίνεση συνιδιοκτητών πολυκατοικίας εφόσον πριν ήμασταν σε κεντρικό σύστημα θέρμανσης.

Εξαίρεση από αυτές τις υποχρεώσεις αποτελεί η εγκατάσταση κλιματιστικών (αέρος-αέρος) και επιτοίχιων λεβήτων αερίου σύμφωνα με τον 4495/2017, Άρθρο 30, παράγραφος η. Για αυτά δεν απαιτείται κάποιου είδους άδεια δόμησης.

Τώρα το αν θα γίνουν τα ανωτέρω με 200+ΦΠΑ που δικαιολογεί το Εξοικονομώ ΙΙ είναι άλλο πράγμα. Αλλά πρέπει να καταλάβουμε ότι άλλο η νομοθεσία του δομημένου περιβάλλοντος και άλλο τα χρηματοδοτικά εργαλεία. Και να το εξηγούμε στους πελάτες.
Υπάρχει ένας παραλογισμός βέβαια με το γεγονός ότι όσοι βάλανε αντλία θερμότητας μέσω του Εξοικονομώ ΙΙ μέχρι τις 15.10.2018 νομίμως (δηλαδή με ΕΕΔΜΚ) δεν χρειάζονταν Μελέτη Θέρμανσης, και όσοι το κάνουνε/με μετά, την πατήσανε/με. Άντε κάνε ΕΕΔΜΚ και Μελέτη Θέρμανσης (την οποία πρέπει να την υπογράψει μηχανολόγος/ηλεκτρολόγος φυσικά... ε;) μόνο με 200+ΦΠΑ ή πες στον πελάτη σου να σε πληρώσει εκτός προγράμματος. Ελπίζω οι συνάδελφοι να μην ξεφτιλίσουν κι άλλο τις τιμές και τη δουλειά μας κάνοντας τα πάντα τζάμπα.
 

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, Χριστίνα_Πολ. said:

Μόλις μίλησα με το ΤΕΕ.

Αυτό αφορά όσους έκαναν τις εργασίες χωρίς να βγάλουν άδεια μικρής κλίμακας.

Περιμένουν μία τροπολογία από το υπουργείο η οποία λέει θα αναφέρεται σε αυτές τις περιπτώσεις έτσι ώστε να μην πληρώσουν πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης αν βγάλουν την άδεια μέχρι της 31/12/2018. Περισσότερες λεπτόμεριες δεν ήξεραν να μου πουν.  

Πάντως όσοι βγάζουν τώρα την άδεια κάνουν όλη τη διαδικασία κανονικά με όλα τα δικαιολογητικά που προβλέπονται.

Μας έχουν ζαλίσει με τις τροπολογίες μας ζαλίσανε, αμάν πια, δεν είμαι μάγος, ούτε προφήτης, εγώ έβγαλα πριν τις 15/10 σε δυο ιδιοκτήτες έντυπη άδεια για θερμοπρόσοψη, αλλά δεν έβαλα και την αντλία, η Πολεοδομία μου είπε ότι δεν χρειάζεται. Τώρα θα βγάλω για αντλία, αλλά δεν θα το τικάρω, θα τικάρω μόνο το Εξοικονομώ. Άσε που δεν πληρωνόμαστε 

Link to comment
Share on other sites

αρθ.30, παρ.δ του Ν 4495/2017, (Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας), οι περιπτώσεις που έχουμε συντήρηση, επισκευή, διασκευή ή και τμηματική αντικατάσταση εγκαταστάσεων και αγωγών κτιρίων εμπίπτουν στο συγκεκριμένο άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο ΤΕΕ μου είπαν αυτό ακριβώς: αν θα κάνω τώρα τις εργασίες και θα βγάλω μικρής κλίμακας θα κάνω κανονικά τη διαδικασία και δεν χρειάζεται να ανεβάσω τίποτα σχετικό με το ΠΕΑ και την υπαγωγή.

Αυτό αφορά αυτούς που το έκαναν χωρίς άδεια (για παράδειγμα κ η δική μας ΥΔΟΜ πριν βγει η εγκύκλιος με τα δικαιολογητικά δεν έδινε άδεια για αντλία θερμότητας και κάποιοι προχώρησαν στην εγκατάσταση χωρίς την άδεια). Φαντάζομαι ότι και αυτοί θα πρέπει (αφού βγει η τροπολογία από το υπουργείο) να κάνουν την ίδια διαδικασία με εμάς απλά θα πρέπει επιπλέον να ανεβάσουν και το ΠΕΑ ή την υπαγωγή για να είναι καλυμμένοι και να μην τους χρεωθούν πρόστιμα.

Σχετικά με τη μελέτη θέρμανσης εγώ ανέβασα υπολογισμό θερμικών απωλειών και μία τεχνική περιγραφή για την αντλία που θα επιλεγεί με βάση τις θερμικές απώλειες και ότι θα συνδεθεί στο υπάρχον σύστημα. Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στο φόρουμ, όταν έβγαλα το 1ο ενεργειακό πιστοποιητικο για το εξοικονομώ σε διαμέρισμα, ενώ στην άδεια είχε 3 κουφώματα ο ιδιοκτήτης τα είχε κάνει 2 (είχε ενώσει 2 ανοίγματα σε ένα πριν πολλά χρόνια)..στις παρεμβάσεις είχαμε αντικατάσταση κουφωμάτων (όχι αυτό που έγινε συνένωση) και θερμοπρόσοψη...τώρα που πάει να βγάλει άδεια μικρής κλίμακας ο πολιτικός μηχανικός μου είπε οτι υπάρχει πρόβλημα γιατί υπάρχει αναντιστοιχία της πραγματικότητας με την άδεια (η συννένωση των κουφωμάτων) και ότι μπορεί να χρειάζεται να δηλωθεί με τον νόμο των αυθαιρέτων...αυτό αν γίνει δημιουργεί πρόβλημα στην εξέλιξη του εξοικονομώ (νομιμοποίηση αυθαιρέτου μετά την έκδοση του 1ου πιστοποιητικού)..κάποια ιδέα πως το αντιμετωπίζω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, συγνώμη αν έχουν ήδη απαντηθεί τα παρακάτω ερωτήματα, αλλά ηθέλα κάποιες διευκρινήσεις για τα παρακάτω:

1) Στην έκδοση ΕΕΜΚ για τοποθέτηση εξωτερικήες θερμομόνωσης απαιτούνται σχέδια όψεων?? (μου τα ζητάει το σύστημα)

2) Σε κτίριο με 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες (ισογειο-όροφος) και υφιστάμενο αυτόνομο συστημα θέρμανσης για κάθε ιδιοκτησία, απαιτείται μελέτη θέρμανσης για την αντικατάσταση των παλιών λεβητών πετρελαίου με νέους λέβητες πετρελαίου?

3) Εφόσον οι ΕΕΜΚ δεν περνάει μέσα από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, τι πρέπει να συμπληρώσουμε?

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Χριστίνα_Πολ. said:

Εμένα στο ΤΕΕ μου είπαν αυτό ακριβώς: αν θα κάνω τώρα τις εργασίες και θα βγάλω μικρής κλίμακας θα κάνω κανονικά τη διαδικασία και δεν χρειάζεται να ανεβάσω τίποτα σχετικό με το ΠΕΑ και την υπαγωγή.

Αυτό αφορά αυτούς που το έκαναν χωρίς άδεια (για παράδειγμα κ η δική μας ΥΔΟΜ πριν βγει η εγκύκλιος με τα δικαιολογητικά δεν έδινε άδεια για αντλία θερμότητας και κάποιοι προχώρησαν στην εγκατάσταση χωρίς την άδεια). Φαντάζομαι ότι και αυτοί θα πρέπει (αφού βγει η τροπολογία από το υπουργείο) να κάνουν την ίδια διαδικασία με εμάς απλά θα πρέπει επιπλέον να ανεβάσουν και το ΠΕΑ ή την υπαγωγή για να είναι καλυμμένοι και να μην τους χρεωθούν πρόστιμα.

Σχετικά με τη μελέτη θέρμανσης εγώ ανέβασα υπολογισμό θερμικών απωλειών και μία τεχνική περιγραφή για την αντλία που θα επιλεγεί με βάση τις θερμικές απώλειες και ότι θα συνδεθεί στο υπάρχον σύστημα. Αυτά!

Χριστίνα πως έκανες τον υπολογισμο; Κατά Κενακ; Ή χρησιμοποίησες τον υπολογισμό της άδειας; Αν χρησιμοποιήσουμε τον υπολογισμό της άδειας 2005 χρονιά) περναει;

Edited by savvas31
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.