Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

Αν έχεις βάλει ποσό στο σύστημα για μελέτες και δεν τις κάνεις, τότε απλά δε θα τις καταχωρήσεις στο τέλος και βέβαια δε θα τις εισπράξεις.

Στην κρίση σου αν τελικά θα απαιτηθούν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 555
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην κρίση μου? Στο συστημα δεν την ανεβάζω δηλαδη? Θεωρητικα ετσι μπορω να πάρω την αμοιβη και χωρις την εκδοση! Απλα αν κοψω παραστατικο

Link to comment
Share on other sites

Ποιος θα σε πληρώσει φυσικά αλλά και σε ενδεχόμενο έλεγχο προφανώς χωρίς το έντυπο της άδειας σου ακυρώνουν το Πρόγραμμα και επιστρέφεις τα χρήματα συν ό,τι άλλο προβλέπεται από τον οδηγό. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, vk2626 said:

Στην κρίση μου? Στο συστημα δεν την ανεβάζω δηλαδη? Θεωρητικα ετσι μπορω να πάρω την αμοιβη και χωρις την εκδοση! Απλα αν κοψω παραστατικο

αυτό δεν μπορεί να συμβεί, γιατί το πρόγραμμα απαιτεί να υποβάλλεις και την άδεια (παράρτημα Χ)

Link to comment
Share on other sites

 σελ 45

Για την έναρξη των εργασιών υλοποίησης του έργου, ο Ωφελούμενος οφείλει να εξασφαλίσει τις απαιτούμενες άδειες που προβλέπονται από τις κείμενες διατάξεις

δείτε την περίπτωση γ  σελίδας 29 των οδηγιών της 2ης τροπ/σης

γ. Η αμοιβή για τυχόν μελέτες και εγκρίσεις απαιτούμενες από την κείμενη νομοθεσία για την ορθή υλοποίηση παρεμβάσεων (όπως για παράδειγμα αμοιβή για έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας, αμοιβή για μελέτη εσωτερικής εγκατάστασης φυσικού αερίου κλπ), μέχρι ποσού 248 €, συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α. Σε περίπτωση πολυκατοικίας η αμοιβή για μελέτες ορίζεται μέχρι του ποσού των 248 € συν 62 € για κάθε επιπλέον του πρώτου διαμερίσματος, με μέγιστο συνολικό ποσό 620 €, συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α. Για μονοκατοικία και μεμονωμένο διαμέρισμα, το συνολικό μέγιστο επιλέξιμο κόστος για τα α, β, και γ δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 992 € ανά αίτηση, συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α. Σε περίπτωση πολυκατοικίας το συνολικό μέγιστο επιλέξιμο κόστος για τα α, β, και γ δεν μπορεί να υπερβαίνει τις 2.604 € συνολικά, συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α. Ο τελικός επιλέξιμος προϋπολογισμός (συνολικός και παρεμβάσεων) καθορίζεται βάσει των προσκομισθέντων παραστατικών δαπανών και δεν μπορεί να υπερβαίνει τον επιλέξιμο προϋπολογισμό της απόφασης υπαγωγής (συνολικό και παρεμβάσεων) καθώς και τα επιμέρους ανώτατα όρια επιλέξιμων δαπανών του προγράμματος. Ειδικά για τις αμοιβές των ανωτέρω περιπτώσεων α, β και γ δεν επιτρέπεται η υπέρβαση των ποσών που έχουν εγκριθεί με την απόφαση υπαγωγής για την κάθε περίπτωση.

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Για την έκδοση ΕΕΜΚ εξωτερικής θερμομόνωσης σε διαμέρισμα πολυκατοικίας απαιτείται συναίνεση των συνιδιοκτητών.

Α) Τουλάχιστον του 50% αυτών;

Β) Θα ζητήσουμε ΥΔ από τον καθένα με γνήσιο της υπογραφής ή θα υπογράφουν όλοι μαζί σε ένα κείμενο ότι αποδέχονται; (υπάρχει κάποιο πρότυπο κείμενο;)

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2018 at 12:37 ΜΜ, lloyd said:

Για την έκδοση ΕΕΜΚ εξωτερικής θερμομόνωσης σε διαμέρισμα πολυκατοικίας απαιτείται συναίνεση των συνιδιοκτητών.

Α) Τουλάχιστον του 50% αυτών;

Β) Θα ζητήσουμε ΥΔ από τον καθένα με γνήσιο της υπογραφής ή θα υπογράφουν όλοι μαζί σε ένα κείμενο ότι αποδέχονται; (υπάρχει κάποιο πρότυπο κείμενο;)

Στην εδώ πολεοδομία, μου είπαν ότι απαιτείται συναίνεση του 100% (!!) των συνιδιοκτητών και όχι μέρους αυτού. "Δεν ισχύει αυτό που ισχύει για τις υπαγωγές" μου είπαν. Όσο για την επικύρωση, μου είπαν καλό είναι να είναι επικυρωμένες αλλά όχι απαραίτητο. Εδώ βέβαια υπάρχουν οικοδομές όπου οι ιδιοκτήτες λείπουν εξωτερικό και δεν μπορούν να τους βρουν οι πελάτες. Πραγματικά δεν ξέρω πως θα μπορέσουμε να βρούμε λύση σε αυτό! 

Επιπλέον θα ήθελα να ρωτήσω εγώ κάτι:

1) Για εγκατάσταση ή αντικατάσταση λέβητα χρειάζεται μικρής κλίμακας (περίπτωση λ)?  Στην εδώ πολεοδομία μου είπαν ότι ναι μεν είναι στη λίστα για τη μικρής κλίμακας, αλλά δεν το δέχονται να μπει στο έντυπο ΜΚ και να εκδώσουν άδεια γι αυτό, διότι δεν τους έχουν στείλει διευκρινιστικό έγγραφο με ποια δικαιολογητικά απαιτούνται σε αυτή την περίπτωση!!

2) Μόνωση στέγης ή δώματος...Περιέργως απουσιάζει από τις εργασίες για άδεια μικρής κλίμακας! Μπορούμε να θεωρήσουμε ότι εντάσσεται στην περ. στ (του αρ. 30, του Ν. 4495/17) και ότι γι αυτές τις εργασίες δεν απαιτείται άδεια? Στην εδώ ΥΔΟΜ μου είπαν πως αν θέλουμε να βγάλουμε άδεια θα πρέπει να είναι άδεια δόμησης! (χαχα!) 

Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την μόνωση στέγης,

από την πολεοδομία αιγάλεω μου είπαν για Αδεια Μικρής Κλίμακας και είδος έργου είτε επισκευή με χρήση ικριωμάτων είτε αντικατάσταση στέγης, αναλόγως την περίπτωση.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.