Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

On 28/11/2018 at 1:44 ΜΜ, TAINARIOS said:

Έχει βγάλει κάποιος ΕΕΜΚ για Α/Θ; Για αποκοπή από το πετρέλαιο διαμερίσματος, και τοποθέτηση Α/Θ στο μπαλκόνι του, απαιτείται πλέον ΕΕΜΚ. Στα δικαιολογητικά ζητάει μεταξύ άλλων ΣΑΥ-ΦΑΥ και μελέτη  αυτόνομου συστήματος θέρμανσης πέρα από την τεχνική έκθεση του μηχανικού. όντως χρειάζεται ΣΑΥ-ΦΑΥ για την τοποθέτηση στο μπαλκόνι; Και η μελέτη θα είναι θέρμανσης ή εγκατάστασης της Α/Θ (σχέδιο εγκατάστασης της Α/Θ, των σωληνώσεων κτλ)όπως αναφέρεται στο ΦΕΚ 4520/18.

Καλησπέρα

Έλαβες απάντηση στην ερώτησή σου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 555
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μελέτη απωλειών για να βρεθούν τα KW. Τεχνική έκθεση που θα λέει τι κάνεις και ότι με την αυτονόμηση δεν θίγεται η Κεντρική θέρμανση διότι μονώνεις τα τμήματα των σωλήνων ή οι σωλήνες έχουν κοπεί στο επίπεδο των δαπέδων και δεν προκύπτουν απώλειες για Κ.Θ. και σχέδιο (κάτοψη) με τις οδεύσεις των σωλήνων & την θέση της αντλίας και απόφαση γενικής συνέλευσης ή ότι δεν έγινε παρόλο που το ζήτησε ο ιδιοκτήτης, επομένως βάσει του νόμου δικαιούται να προχωρήσει στις εργασίες. Επίσης να μπεις ως Διαχειριστής και να δηλώσεις τον μηχ/γο και ο μηχ/γος να μπει στο e-adeies και να κάνει αποδοχή. 

Link to comment
Share on other sites

Όσες άδειες (ΕΕΔΜΚ) λοιπόν βγούν τώρα, δλδ ετεροχρονισμένα, πληρώνονται εκτός προγράμματος από τον ωφελούμενο;
Επίσης έχει διευκρινιστεί αν τελικά η έκδοση ΕΕΔΜΚ για τη θέρμανση αφορά την εγκατάσταση του συστήματος θέρμανσης (όταν δεν υπήρχε προηγουμένως κάποιο άλλο) ή και την αντικατάσταση (του υφιστάμενου συστήματος);

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2019 at 3:54 ΜΜ, Ευαγγελία Φλώρου said:

Μελέτη απωλειών για να βρεθούν τα KW. Τεχνική έκθεση που θα λέει τι κάνεις και ότι με την αυτονόμηση δεν θίγεται η Κεντρική θέρμανση διότι μονώνεις τα τμήματα των σωλήνων ή οι σωλήνες έχουν κοπεί στο επίπεδο των δαπέδων και δεν προκύπτουν απώλειες για Κ.Θ. και σχέδιο (κάτοψη) με τις οδεύσεις των σωλήνων & την θέση της αντλίας και απόφαση γενικής συνέλευσης ή ότι δεν έγινε παρόλο που το ζήτησε ο ιδιοκτήτης, επομένως βάσει του νόμου δικαιούται να προχωρήσει στις εργασίες. Επίσης να μπεις ως Διαχειριστής και να δηλώσεις τον μηχ/γο και ο μηχ/γος να μπει στο e-adeies και να κάνει αποδοχή. 

Γιατί μελέτη;

Πουθενά δεν λέει κάτι τέτοιο. Μιλάει για μελέτη ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.. Πουθενά δεν λέει μελέτη θέρμανσης. Η ισχύς της αντλίας προκύπτει από την μελέτη θέρμανσης της άδειας (λέω εγώ....)

Άρα για μένα μηχανολογικό σχέδιο όδευσης σωληνώσεων και σύνδεσης της αντλίας.....(δεκτή οποιαδήποτε παρατήρηση).....  

Edited by savvas31
παράλειψη
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, savvas31 said:

Γιατί μελέτη;

Πουθενά δεν λέει κάτι τέτοιο. Μιλάει για μελέτη ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.. Πουθενά δεν λέει μελέτη θέρμανσης. Η ισχύς της αντλίας προκύπτει από την μελέτη θέρμανσης της άδειας (λέω εγώ....)

Άρα για μένα μηχανολογικό σχέδιο όδευσης σωληνώσεων και σύνδεσης της αντλίας.....(δεκτή οποιαδήποτε παρατήρηση).....  

αν πας να βγάλεις ηλεκτρονική άδεια, ζητούν τεχνική έκθεση και μελέτη αυτόνομου συστήματος θέρμανση. Και εγώ μαζί σου είμαι, τι μελέτη θέρμανσης να κάνεις για μια εγκατάσταση που είναι ήδη κατασκευασμένη? αν κάποιος έχει κάνει κάτι παρόμοιο, μπορεί να μας ενημερώσει...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, jkathen said:

αν πας να βγάλεις ηλεκτρονική άδεια, ζητούν τεχνική έκθεση και μελέτη αυτόνομου συστήματος θέρμανση. Και εγώ μαζί σου είμαι, τι μελέτη θέρμανσης να κάνεις για μια εγκατάσταση που είναι ήδη κατασκευασμένη? αν κάποιος έχει κάνει κάτι παρόμοιο, μπορεί να μας ενημερώσει...

Κοίτα να δεις ο τίτλος του εγγράφου που ζητούν είναι όντως μελέτη αυτόνομου συστήματος θέρμανσης...

Όμως ο νόμος λέει ""μελέτη ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ του αυτόνομου συστήματος θέρμανσης" ΦΕΚ4520/16/102018.

Ή μιλάμε Ελληνικά ή όχι. Άλλο εγκατάσταση άλλο μελέτη θέρμανσης..... 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, savvas31 said:

Κοίτα να δεις ο τίτλος του εγγράφου που ζητούν είναι όντως μελέτη αυτόνομου συστήματος θέρμανσης...

Όμως ο νόμος λέει ""μελέτη ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ του αυτόνομου συστήματος θέρμανσης" ΦΕΚ4520/16/102018.

Ή μιλάμε Ελληνικά ή όχι. Άλλο εγκατάσταση άλλο μελέτη θέρμανσης..... 

συμφωνω, μια μελέτη απωλειών θα κάνω όμως για να επιβεβαιώσω το προς εγκατάσταση σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά & Καλή Χρονιά!

Θα ήθελα να ρωτήσω για τοποθέτηση ηλιακού σε δώμα απαιτείται ΕΕΜΚ? Διάβασα οτι απαιτείται για παθητικά ηλιακά συστήματα στις όψεις, υποθέτω επομένως χρειάζεται σωστά?

 

Επίσης σε έργο στο οποίο έχω εκδώσει το πρώτο ΠΕΑ και είμαι και σύμβουλος έργου, μπορώ να εκδώσω εγώ την ΕΕΜΚ και το Β ΠΕΑ?

Ευχαριστώ!

Edited by Aenor
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Aenor said:

Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά & Καλή Χρονιά!

Θα ήθελα να ρωτήσω για τοποθέτηση ηλιακού σε δώμα απαιτείται ΕΕΜΚ? Διάβασα οτι απαιτείται για παθητικά ηλιακά συστήματα στις όψεις, υποθέτω επομένως χρειάζεται σωστά?

Για την τοποθέτηση ηλιακού σε δώμα σύμφωνα με τις παραγράφους 2β και 2γ του άρθρου 19 του ν. 4067/2012, δεν απαιτείται ΕΕΜΚ (βάση του άρθρου 30 του Ν. 4495/17)

Edited by TAINARIOS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.