Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

Καλημέρα

Κατά την αρχική αίτηση δεν πρόβλεψα αμοιβή για μελετητή και στη συνέχεια απαιτήθηκε άδεια μικρής κλίμακας, την οποία εξέδωσα.

Πώς θα εισάγω αυτή τη δαπάνη για να πληρωθώ το επι πιστώσει παραστατικό αφού:

α. Δε μου δίνει την ευκαιρία να την εντάξω στις λοιπές δαπάνες

β. Δεν προβλέπεται στην απόφαση υπαγωγής στο πρόγραμμα;

Edited by ΙΩΑΝΝΗΣ Κ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορεί να γίνει αύξηση του προυπολογισμού και αυτό αφορά και τις δαπάνες μελετών. Εφόσον δεν δηλώθηκε εξαρχής το 250ρι για την άδεια  χάνεται και μπορείς να το διεκδικήσεις μόνο από τον ιδιοκτήτη ως αμοιβή σου (και εύχομαι να το πάρεις εάν δεν είναι ενήμερος ότι θα μπορούσε να επιδοτηθεί διότι όλο και περισσότεροι ιδιοκτήτες τα συζητάνε πλέον μεταξύ τους).

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2018 at 9:48 ΠΜ, Ιωάννης Γ. Καρτσωνάκης said:

Καλημέρα συνάδελφοι,

έχω και εγω την ίδια απορία.

Σε διπλοκατοικία ισόγειο - όροφος αντικαθιστώ παλιό αυτόνομο σύστημα λέβητα πετρελαίου, με νέο αυτόνομο σύστημα λέβητα πετρελαίου, αλλάζοντας όμως και τις σωληνώσεις. 

Έχει κάποιος απάντηση αν χρειάζεται ΕΕΔΜΚ?

@funkyphreak2 έβγαλες άκρη?

 

Καλησπέρα,

τελικά έβγαλες άκρη συνάδελφε;   Σε τελικό έλεγχο ΕΚΟ 2 μου ζητήθηκε ΕΕΔΜΚ για εγκατάσταση Α/Θ σε μια περίπτωση σαν αυτή που περιγράφεις χωρίς αλλαγή σωληνώσεων....

Edited by chapi
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, chapi said:

Καλησπέρα,

τελικά έβγαλες άκρη συνάδελφε;   Σε τελικό έλεγχο ΕΚΟ 2 μου ζητήθηκε ΕΕΔΜΚ για εγκατάσταση Α/Θ σε μια περίπτωση σαν αυτή που περιγράφεις χωρίς αλλαγή σωληνώσεων....

Η τοποθέτηση αντλίας θερμότητας ως "αυτόνομο σύστημα θέρμανσης" απαιτεί ΕΕΔΜΚ (άρθρο 29, παρ. λ. Ν. 4495/2017).

Αν όμως η ιδιοκτησία είχε ήδη αυτόνομο (ατομικό) σύστημα θέρμανσης (π.χ. με πετρέλαιο) -πράγμα που πρέπει να αποδεικνύεται από σχετικά σχέδια της εγκεκριμένης ΟΑ, δλδ, είτε κάτοψη που να εμφανίζει σύστημα λέβητα/καπνοδόχου είτε σχετική Η/Μ μελέτη- και έγινε αλλαγή μόνο στη μονάδα παραγωγής θερμότητας (αντικατάσταση λέβητα με Α/Θ), τότε υποβάλετε σχετική ΥΔ περιγράφοντας τις εργασίες και δηλώνοντας πως εμπίπτουν στις κατηγορίες εργασιών χωρίς άδεια και συγκεκριμένα σε αυτές του άρθρου 30, παρ. δ του Ν. 4495/2017 (διασκευή/τμηματική αντικατάσταση εγκαταστάσεων) . 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

Σε τριώροφη οικοδομή με αυθαίρετους ημιυπαίθριους κάποιος εκ των ιδιοκτητών  μπήκε στο πρόγραμμα εξοικονομώ κατ΄οίκον.

Το διαμέρισμά του βρίσκεται στον δεύτερο όροφο και ο μηχανικός έστησε σκαλωσιά την οποία στήριξε στους τοίχους του δικού μου διαμερίσματος, τρυπώντας τους σχεδόν παντού και βάζοντας γάντζους και στα κάγκελα. Δεν με ειδοποίησε κανείς και ξύπνησα το πρωί από τον θόρυβο καθώς τρυπούσαν τον τοίχο ακριβώς δίπλα στο μπαλκόνι μου και κάτω από το παράθυρό μου. Πόσο νόμιμο είναι αυτό; Όταν ζήτησα να δω την άδεια μου είπαν να ρωτήσω τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος που κάνει τις εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου ηρθε σε μια αίτηση σήμερα η απάντηση της εικόνας. Το θέμα είναι ότι οι παρεμβάσεις που έγιναν είναι αλλαγή κουφωμάτων, τοποθέτηση κλιματιστικων, ηλιακού και μόνωση πυλωτής. Χρειάζεται μικρής κλίμακας για κάποιο από αυτά; 

Screenshot_20190505_130643.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαν δικαιολογητικό κτηματολογίου μπορούμε να ανεβάσουμε το έντυπο Α1 "απόσπασμα κτηματολογικού πίνακα ανάρτησης" και το έντυπο Α2 "απόσπασμα προσωρινού κτηματολογικού διαγράμματος ανάρτησης" που αποστέλλεται στους ιδιοκτήτες

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Katerina Mand said:

Καλησπέρα σε όλους!

Σε τριώροφη οικοδομή με αυθαίρετους ημιυπαίθριους κάποιος εκ των ιδιοκτητών  μπήκε στο πρόγραμμα εξοικονομώ κατ΄οίκον.

Το διαμέρισμά του βρίσκεται στον δεύτερο όροφο και ο μηχανικός έστησε σκαλωσιά την οποία στήριξε στους τοίχους του δικού μου διαμερίσματος, τρυπώντας τους σχεδόν παντού και βάζοντας γάντζους και στα κάγκελα. Δεν με ειδοποίησε κανείς και ξύπνησα το πρωί από τον θόρυβο καθώς τρυπούσαν τον τοίχο ακριβώς δίπλα στο μπαλκόνι μου και κάτω από το παράθυρό μου. Πόσο νόμιμο είναι αυτό; Όταν ζήτησα να δω την άδεια μου είπαν να ρωτήσω τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος που κάνει τις εργασίες.

Ήταν σίγουρα μηχανικός ο άνθρωπος με τον οποίο μιλήσατε ή μήπως ήταν ο εργολάβος;
Για τη χρήση ικριωμάτων ("σκαλωσιές"), πάντως χρειάζεται 'Εγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας, την οποία εκδίδει μηχανικός και μπορείτε να τη ζητήσετε από τον ιδιοκτήτη (στην Τεχνική ΄Έκθεση του μηχανικού, που υποβλήθηκε ως δικαιολογητικό για τη χορήγηση της ΕΕΔΜΚ, πρέπει να περιγράφεται πού και πώς θα στηριχθούν τα ικριώματα),
Αν πρόκειται για τοποθέτηση θερμοπρόσοψης στο πλαίσιο του Εξοικονομώ δεν απαιτείται η συναίνεσή σας για τρυπήματα στις όψεις (δε γνωρίζω για τη στήριξη στο κυγκλιδωμα του εξώστη σας). Αν πάλι πρόκειται για τοποθέτηση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης δεν απαιτείται η συναίνεσή σας είτε είναι στο Εξοικονομώ είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, steve100 said:

Σαν δικαιολογητικό κτηματολογίου μπορούμε να ανεβάσουμε το έντυπο Α1 "απόσπασμα κτηματολογικού πίνακα ανάρτησης" και το έντυπο Α2 "απόσπασμα προσωρινού κτηματολογικού διαγράμματος ανάρτησης" που αποστέλλεται στους ιδιοκτήτες

Τα αποσπάσματα κτηματολογικού διαγράμματος πρέπει να έχουν ημερομηνία έως 60 ημέρες πριν από την κατάθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.