Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

Φίλε μου το θέμα με τα ατομικά συστήματα θέρμανσης είναι το μεγάλο πρόβλημα που προέκυψε με τις ηλεκτρονικές άδειες και δε μας το ξεκαθαρίζει κανένας. Δεν είναι μόνο ότι απαιτείται ΕΕΔΜΚ αλλά πλέον φαίνεται να θέλει και μελέτη θέρμανσης κάτι που μέχρι πριν λίγο καιρό δεν υπήρχε και δεν το ζητούσε κανένας...Αν μπορέσεις να βγάλεις καμιά άκρη ενημέρωσε και εμάς....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, nmyr said:

Φίλε μου το θέμα με τα ατομικά συστήματα θέρμανσης είναι το μεγάλο πρόβλημα που προέκυψε με τις ηλεκτρονικές άδειες και δε μας το ξεκαθαρίζει κανένας. Δεν είναι μόνο ότι απαιτείται ΕΕΔΜΚ αλλά πλέον φαίνεται να θέλει και μελέτη θέρμανσης κάτι που μέχρι πριν λίγο καιρό δεν υπήρχε και δεν το ζητούσε κανένας...Αν μπορέσεις να βγάλεις καμιά άκρη ενημέρωσε και εμάς....

Αυτο αφορα μονο οριζοντιες ιδιοκτησιες..σε μονοκατοικιες ή σε αυτες με καθετη απ' οτι φαινεται δεν απαιτειται..

Εχει κανεις διαφορετικη γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω και εγώ θέμα με την εγκατάσταση αντλίας θερμότητας και μάλιστα στο σπίτι μου.

Είναι βέβαιο ότι απαιτείται άδεια μικρής κλιμακας.

Μάλιστα εδώ διαβάζω ότι απαιτείται μελέτη θέρμανσης. Αυτό νομίζω είναι ΛΑΘΟΣ.  

Το ΦΕΚ4520/18 λέει:

λ) Για την εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης, πλην των αναφερομένων στην περίπτωση η του άρθρου 30 του ν. 4495/2017, κατατίθενται:

1) Δήλωση ανάθεσης και ανάληψης της ευθύνης από μηχανικό για την επίβλεψη του έργου.

2) Τεχνική έκθεση μηχανικού στην οποία να αιτιολογείται η βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης της ιδιοκτησίας σε σχέση με το υφιστάμενο σύστημα θέρμανσης και η ικανοποίηση των ελαχίστων απαιτήσεων του ΚΕΝΑΚ σε ότι αφορά το προτεινόμενο σύστημα θέρμανσης και να περιγράφονται οι εργασίες που θα γίνουν και το σύστημα θέρμανσης που επιλέγεται.

3) Πλήρης μελέτη εγκατάστασης αυτόνομου συστήματος θέρμανσης.

Λέει ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ και τονίζω ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ όχι μελέτη θέρμανσης.

Άρα μάλλον εννοει να δείξουμε σε σχέδιο πως θα εγκατασταθεί η αντλία οι σωληνώσεις (βεβαια να φαίνεται και η ισχυς της αντλίας κτλ..)

Edited by savvas31
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, savvas31 said:

Παιδιά έχω και εγώ θέμα με την εγκατάσταση αντλίας θερμότητας και μάλιστα στο σπίτι μου.

Είναι βέβαιο ότι απαιτείται άδεια μικρής κλιμακας.

Μάλιστα εδώ διαβάζω ότι απαιτείται μελέτη θέρμανσης. Αυτό νομίζω είναι ΛΑΘΟΣ.  

Το ΦΕΚ4520/18 λέει:

λ) Για την εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης, πλην των αναφερομένων στην περίπτωση η του άρθρου 30 του ν. 4495/2017, κατατίθενται:

1) Δήλωση ανάθεσης και ανάληψης της ευθύνης από μηχανικό για την επίβλεψη του έργου.

2) Τεχνική έκθεση μηχανικού στην οποία να αιτιολογείται η βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης της ιδιοκτησίας σε σχέση με το υφιστάμενο σύστημα θέρμανσης και η ικανοποίηση των ελαχίστων απαιτήσεων του ΚΕΝΑΚ σε ότι αφορά το προτεινόμενο σύστημα θέρμανσης και να περιγράφονται οι εργασίες που θα γίνουν και το σύστημα θέρμανσης που επιλέγεται.

3) Πλήρης μελέτη εγκατάστασης αυτόνομου συστήματος θέρμανσης.

Λέει ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ και τονίζω ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ όχι μελέτη θέρμανσης.

Άρα μάλλον εννοει να δείξουμε σε σχέδιο πως θα εγκατασταθεί η αντλία οι σωληνώσεις (βεβαια να φαίνεται και η ισχυς της αντλίας κτλ..)

Ότι είναι με ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΙΙ που εγκρίθηκε ή έχει ΠΕΑ πριν από 15/10/18 (πριν τα απόφαση με τα δικαιολογητικά) δεν απαιτεί ούτε μελέτες, ούτε συναινέσεις. Δες στην Πλατφόρμα Αδειών Μικρής κλίμακας, έχει ένα πεδίο με αυτό πιο χαμηλά, το επιλέγεις και γράφεις στον τίτλο Α/Θ.

Link to comment
Share on other sites

@Ευαγγελία Φλώρου Καλήμερα!

Τι σημαίνει δηλαδή αυτό?? Γιατί το είδα και εγώ αυτό το πεδίο αλλά δεν κατάλαβα τι εξυπηρετεί!

Link to comment
Share on other sites

Αν δηλαδή επιλέξουμε Ότι είναι με ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΙΙ που εγκρίθηκε ή έχει ΠΕΑ πριν από 15/10/18 δεν έχουμε την μανούρα αυτή; 

Για να δουμε....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά στα δικαιολογητικά σε αυτό το πεδίο γράφει υπαγωγή στο εξοικονομώ 2 ή 2ο ΠΕΑ πριν τις 15-10-2015.

Εγώ γι΄αυτό δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιες ακριβώς περιπτώσεις αναφέρεται και για ποιο λόγο το ζητάει.

Θα κάνω μια απόπειρα στο help desk του ΤΕΕ για το σύστημα των αδειών μήπως και ξέρουν κάτι και θα επενάλθω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με το ΤΕΕ.

Αυτό αφορά όσους έκαναν τις εργασίες χωρίς να βγάλουν άδεια μικρής κλίμακας.

Περιμένουν μία τροπολογία από το υπουργείο η οποία λέει θα αναφέρεται σε αυτές τις περιπτώσεις έτσι ώστε να μην πληρώσουν πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης αν βγάλουν την άδεια μέχρι της 31/12/2018. Περισσότερες λεπτόμεριες δεν ήξεραν να μου πουν.  

Πάντως όσοι βγάζουν τώρα την άδεια κάνουν όλη τη διαδικασία κανονικά με όλα τα δικαιολογητικά που προβλέπονται.

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα για να καταλάβω....

Γιατί να μην ισχύει για αυτους που κάνουν τώρα την αίτηση; Αφου λέει όσοι εντάχθηκαν στο πρόγραμμα πριν την 15-10-2018 . Ανα είχεες ενταχθεί τότε όλα οκ . Έτσι δεν είναι;

Και αφου το σύστημα λέει θέλω αυτά τα δικαιολογητικά..... τότε πιο το πρόβλημα;

Edited by savvas31
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Χριστίνα_Πολ. said:

@Ευαγγελία Φλώρου Καλήμερα!

Τι σημαίνει δηλαδή αυτό?? Γιατί το είδα και εγώ αυτό το πεδίο αλλά δεν κατάλαβα τι εξυπηρετεί!

Ναι βγάζεις άδεια με τα λίγα δικαιολογητικά που σου ζητάει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.