Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

On 8/3/2019 at 7:31 ΜΜ, ppanag said:

όχι εφόσον δεν αλλάζουν οι διαστάσεις του ανοίγματος, δεν απαιτείται ΕΕΔΜΚ ... νομίζω αναφέρεται και στο άρθρο 30 του ν. 4495/17 

Ευχαριστώ,  έχεις δίκιο ότι αναφέρεται στο άρθρο 30

Απλά θέλω να είμαι σίγουρος κυρίως για να μην τρέχω στο τέλος του εξοικονομώ, γιατί μιλάμε για όψη κτηρίου και έβλεπα το άρθρο 29 παρ.2 του ίδιου νόμου

Παράθεση

2. Έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας απαιτείται για τις εξής εργασίες:

........

λβ) επεμβάσεις στις όψεις κτιρίων για την τροποποίηση ή τη διάνοιξη νέων ανοιγμάτων, εφόσον δεν θίγεται ο φέρων οργανισμός και οι επεμβάσεις δεν αντίκεινται σε ειδικότερες διατάξεις.

Οπότε η τροποποίηση στην παράθεση αναφέρεται σε άλλες μετατροπές ( όπως πχ οι διαστάσεις) και δεν περιλαμβάνει την αλλαγή απο ανοιγόμενα σε συρόμενα επάλληλα στις ίδιες διαστάσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@eksoif πολύ σωστά ... η ΕΕΔΜΚ απαιτείται όταν αλλάζουν οι διαστάσεις του ανοίγματος, κάτι που δεν το προτείνω στο ΕΚΟ ΙΙ ... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Το ερώτημά μου αφορά το ΕΚΟ-2 και την αντικατάσταση συστήματος θέρμανσης.

Έχω την περίπτωση όπου σε Μονοκατοικία με υφιστάμενη Μελέτη θέρμανσης (αυτήν της αρχικής κατασκευής του κτιρίου το 2003) γίνεται αντικατάσταση του Λέβητα Πετρελαίου με Αντλία Θερμότητας αέρα-νερού (δλδ συνδέεται με τα υφιστάμενα σώματα καλοριφέρ). Χρειάζεται Καινούρια Μελέτη Θέρμανσης? Αν όχι με βάσει ποιο νόμο/άρθρο/παράγραφο, μπορώ να συμπληρώσω μια ΥΔ που να με καλύπτει? Επίσης, σε περίπτωση που η Μελέτη Θέρμανσης βγει μετά την εγκατάσταση της Αντλίας Θερμότητας (και το αντίστοιχο παραστατικό) μπορεί να εκδοθεί, έστω με το πρόστιμο του Ν.4495 και αν ενταχθεί στο Πρόγραμμα?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2019 at 2:03 ΜΜ, dadabook said:

Καλησπέρα παιδιά, μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στα εξής ερωτήματα:

1)Η μόνωση στέγης κάτω από τα κεραμίδια θέλει ΕΕΜΚ ή όχι?

2)Τοποθέτηση υγραερίου με δεξαμενή(σε μονοκατοικία,πριν υπήρχε λέβητας πετρελαίου) θέλει ΕΕΜΚ ή κάποια μελέτη(θέρμανσης,εγκατάστασης) ή όχι?

3)Αν απαιτούνται ΕΕΜΚ και μελέτες και δεν αναρτηθούν υπάρχει κίνδυνος για ακύρωση του προγράμματος?

 

Προσοχή! Η εγκατάσταση δεξαμενης υγραερίου απαιτεί άδεια δόμησης. ουτε κάν ΕΕΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι

Ένας πελάτης μου θέλει να κάνει θερμοπρόσοψη. Ξέρω ότι απαιτείται άδεια μικρής κλίμακας. Δεν έχω ξαναβγάλει τέτοια άδεια. Τι δικαιολογητικά απαιτούνται? Χρειάζεται μελέτη θερμομόνωσης?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2018 at 11:54 ΠΜ, zoifot said:

Την ιδια απορια εχω και εγω που πανω στην αναμπουμπουλα δεν εβαλα οτι θα χρειαστουν μελετες και τωρα πρεπει να βγαλω αδεια μικρης κλιμακας.Απο το πρωι παιρνω στο helpdesk αλλα δεν το σηκωνει κανεις.

Συνάδελφε καλημέρα, το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ, τελικά πρέπει να  βγάλω άδεια μικρής κλίμακας  και εάν πρέπει πως θα ανέβει. ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Για ΕΕΔΜΚ διαβάστε το ακόλουθο:

ΑΠΟΦ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/69701/4461 ΤΗΣ 12/16.10.2018 (ΦΕΚ 4520Β΄)

Μελέτη θερμομόνωσης ΔΕ χρειάζεται.

 

Edited by TBD
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, TBD said:

Για ΕΕΔΜΚ διαβάστε το ακόλουθο:

ΑΠΟΦ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/69701/4461 ΤΗΣ 12/16.10.2018 (ΦΕΚ 4520Β΄)

Μελέτη θερμομόνωσης ΔΕ χρειάζεται.

 

Είδα στο ΦΕΚ ότι χρειάζεται προυπολογισμός και ΦΑΥ ΣΑΥ αν έχει ικριώματα. Υπάρχουν πουθενά κάποια έντυπα που μπορώ να έχω για αυτά?

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2019 at 1:07 ΜΜ, seri said:

Συνάδελφε καλημέρα, το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ, τελικά πρέπει να  βγάλω άδεια μικρής κλίμακας  και εάν πρέπει πως θα ανέβει. ευχαριστώ.

 

Καλημερα,εγω τελικα εβγαλα την αδεια μικρησ κλιμακας και τν ανεβασα στα προσθετα δικαιολογητικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.