Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

Καλημέρα να ρωτήσω κάτι, υπάρχει ασυμβίβαστο μεταξύ του ενεργειακού επιθεωρητή και αυτού που θα εκδώσει την μικρής κλίμακας; Μου είπαν πολλοί συνάδελφοι πως δεν υπάρχει και ότι ασυμβίβαστο υπάρχει μόνο αν υπάρχει μελέτη θέρμανσης (πχ για τοποθέτηση αντλίας θερμότητας), ανάμεσα στο μελετητή της μελ θέρμανσης και τον ενεργειακό επιθεωρητή. Είναι έτσι;

Γιατί εγώ μία μικρής κλίμακας που είχα μόνο για θερμομόνωση με ικριώματα δεν την εξέδωσα εγώ, αλλά έβαλα έναν συνάδερφο για το ενδεχόμενο ασυμβίβαστου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

10 ώρες πριν, gpapi said:

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε:

Για θερμοπρόσοψη και μόνωση δώματος τι ένσημα ΙΚΑ προβλέπονται? 

Για μόνωση δώματος δεν απαιτείται εεμκ..

Για θερμοπρόσοψη αναλόγως τα τμ και τις εργασίες..συνήθως χρωματισμοί, πλάκες θερμομόνωσης, σοβάτισμα..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2019 at 10:12 ΠΜ, Fade2Black said:

Καλημέρα να ρωτήσω κάτι, υπάρχει ασυμβίβαστο μεταξύ του ενεργειακού επιθεωρητή και αυτού που θα εκδώσει την μικρής κλίμακας; Μου είπαν πολλοί συνάδελφοι πως δεν υπάρχει και ότι ασυμβίβαστο υπάρχει μόνο αν υπάρχει μελέτη θέρμανσης (πχ για τοποθέτηση αντλίας θερμότητας), ανάμεσα στο μελετητή της μελ θέρμανσης και τον ενεργειακό επιθεωρητή. Είναι έτσι;

Γιατί εγώ μία μικρής κλίμακας που είχα μόνο για θερμομόνωση με ικριώματα δεν την εξέδωσα εγώ, αλλά έβαλα έναν συνάδερφο για το ενδεχόμενο ασυμβίβαστου.

Ισχύει ό,τι γραψατε πιο πάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, getsakna said:

Για μόνωση δώματος δεν απαιτείται εεμκ..

Για θερμοπρόσοψη αναλόγως τα τμ και τις εργασίες..συνήθως χρωματισμοί, πλάκες θερμομόνωσης, σοβάτισμα..

η ερώτηση είναι για τα ένσημα ΙΚΑ ... όχι για ΕΕΜΚ... το ΙΚΑ απαιτείται σε κάθε περίπτωση που απαιτούνται οικοδόμοι !!!

Και στα δύο η απάντηση είναι αυτή που είπες: αναλόγως τα τμ και τις εργασίες..συνήθως χρωματισμοί, πλάκες θερμομόνωσης, σοβάτισμα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ερώτηση αν έχει γίνει η εξωτερική μόνωση και έχουν κοπεί και τα τιμολόγια χωρίς να βγει μικρής κλίμακας τι μπορεί να γίνει τώρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
4 ώρες πριν, papanik101 said:

Εγω εκανα υπευθυνη δηλωση οτι εγινε απο μεσα οποτε δεν χρειαζεται 

Έκανες ψευδή δήλωση δηλαδή του Ν105? Γιατί?

zio7 Μπορείς να βγάλεις ΕΕΔΜΚ εκ των υστέρων αλλά έχει κάποιο πρόστιμο. 200€ εάν δεν κάνω λάθος.

 

Edited by *olga*
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα η θερμοπροσοψη ηταν πολυ μικρη 4μ2 σε μια οψη  για αυτο και αποφασισα να το ρισκαρω Μπορει να κανω και λαθος .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Στην περίπτωση της ΕΕΜΚ για εξωτερικη θερμομόνωση ζητάει όψεις??? Της Οικοδομικής άδειας ή καινούριες?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.