Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

Έχει απαντηθεί πολλάκις..Σε ενημερώνω ότι η απάντηση του helpdesk (κάποιος την εχει αναρτήσει) αναφέρει ότι θέλεις να κάνεις κάντο πρίν ή μετά το εκο..όχι μεταξύ α' και β' πέα...

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 555
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Η μ@μ@κια έγινε απο ενα εργολάβο που έκανε κάτι μερεμέτια, μετά που έβγαλα το ΠΕΑ γιατί δεν τους βόλευε η συγκεκριμένη θέση, οπότε στο β' ΠΕΑ θα υπάρχει ένα άνοιγμα λιγότερο!

Η μόνη λύση, αν μπει στο πρόγραμμα, είναι να ανοίξουν πάλι τρύπα στο τοίχο και να βάλουν ξανά το κούφωμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν επιδοτηθεί το ανοιγμα αυτο, δε νομίζω να εχεις θεμα..Η διαφορά στην επιθεώρηση είναι μικρή εως αμελητέα (υποθετω) & αν το τρέξεις θα το δεις στο xml. Πάντως αν έβγαλες άδεια για το κλείσιμό του μπορείς να αιτηθείς ανάκληση πεα. Αν οχι, δεν θα στην δεχτούν..Εμπειρικά μιλάω..

Edited by getsakna
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, getsakna said:

Αν δεν επιδοτηθεί το ανοιγμα αυτο, δε νομίζω να εχεις θεμα..Η διαφορά στην επιθεώρηση είναι μικρή εως αμελητέα (υποθετω) & αν το τρέξεις θα το δεις στο xml. ....

Ναι όντως αν δεν επιδοτηθεί δεν θα υπάρξει πρόβλημα, όμως πιστεύω θα δημιουργηθεί πρόβλημα με τα δομικά χαρακτηριστικά του αρχικού κτηρίου (Α), γιατί ένα τμήμα του τοίχου αλλάζει το U απο τοίχο με παράθυρο στο Α' σε τοίχο χωρίς άνοιγμα στο Β.

Μένει να δω αν αυτό το επιρεάζει περισσότερο απο 10% την επιδότηση μεταξύ Α' και Β'.

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάζεις με άδεια το εμβαδόν των κουφωμάτων ΟΚ. Αλλά αν αλλάζεις το είδος των κουφωμάτων σε μια όψη χωρίς να αλλάζει το συνολικό εμβαδόν... ίσως και να επιτρέπεται κατά την επιστήμη μας. Από τον οδηγό δεν ξέρω αν προκύπτει απαγόρευση. 

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, nzerman said:

Αν αλλάζεις με άδεια το εμβαδόν των κουφωμάτων ΟΚ. Εννοείς με ΕΕΜΚ ή κανονική άδεια δόμησης? Αλλά αν αλλάζεις το είδος των κουφωμάτων σε μια όψη χωρίς να αλλάζει το συνολικό εμβαδόν... ίσως και να επιτρέπεται κατά την επιστήμη μας. Αυτό το ίσως απο που απορρέει συνάδελφε, μπορείς να το συγκεκριμενοποιήσεις? Από τον οδηγό δεν ξέρω αν προκύπτει απαγόρευση. 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με μικρής κλίμακας γίνεται η αλλαγή. 

Θέλω να πω πως αν έχεις δύο κουφώματα σε νότιο προσανατολισμό συνολικού εμβαδού 3 τ.μ. και τα αλλάξεις σε τρία από 1 τ.μ. η μοντελοποίηση αλλάζει αλλά όχι και το αποτέλεσμα που θα είναι το ίδιο (εφόσον οι σκιάσεις κτλ είναι ίδιες). 

Από τον οδηγό δεν υπάρχει ρητή απαγόρευση περί μη επεμβάσεων σε στοιχεία του κτιρίου. Όμως μου έχουν απαντήσει από το help desk πως δεν επιτρέπεται να μεταβάλλεται το εμβαδόν του κτιρίου (ζώνης θα έλεγα εγώ) καθώς τα δύο κτίρια (πριν και μετά τις παρεμβάσεις) δεν είναι πλέον συγκρίσιμα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εν προκειμένω, στη περίπτωση μου δεν αλλάζει ούτε το εμβαδόν ούτε και η διάσταση του τοίχου.

Αυτό που αλλάζει είναι οτι απο 3 ανοίγματα που είχε ο συγκεκριμένος τοίχος όταν έβγαλα το 1ο ΠΕΑ, αυτοί μετά κλείσανε ενα παράθυρο και έμεινε με 2 ανοίγματα.

Συνεπώς αλλάζει η επιφάνεια του τοίχου και κατά συνέπεια το κτήριο στο σύνολο του παρουσιάζει μεγαλύτερη εξοικονόμηση (Uτοίχου < Uανοιγματος).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητοί συνάδελφοι, αφού διάβασα όλα τα σχετικά,

1ο Ερώτημα:

Για τοποθέτηση θερμοπρόσοψης χωρίς και με ικριώματα (πάνω από εξώστες και σε προσόψεις χωρίς εξώστες) θα εκδοθεί ΕΕΔΜΚ. Η άδεια θα αναφέρει τις εργασίες: 1. "ιθ)εξωτερικής θερμομόνωσης" και 2."θ)τοποθέτηση ικριωμάτων, σύνολο 2 εργασίες, ή 1.ιθ) για την εξ. μόνωση χωρίς ικριώματα, 2.θ) και 3.ιβ)"επισκευές όψεων με χρήση ικριωμάτων", σύνολο τρεις εργασίες;

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι το εξής: Στην 1η περίπτωση λογικά η επίβλεψη (από τον μηχανικό της ΕΕΔΜΚ) αφορά μόνο στην τοποθέτηση των ικριωμάτων (επειδή στα δικαιολογητικά της (ιθ) δεν απαιτείται ανάληψη επίβλεψης). Στη 2η περίπτωση χρειάζεται και ανάληψη επίβλεψης για την (ιβ). Πιο σωστή μου φαίνεται η 2η περίπτωση. Αν ισχύει η υπόθεσή μου, επιπλέον ερώτημα είναι ποιος αναλαμβάνει την ευθύνη της επίβλεψης; Το στεγασμένο συνεργείο που αναλαμβάνει την τοποθέτηση της μόνωσης και ουσιαστικά επιβλέπει την κατασκευή ή ο μηχανικός που εκδίδει την άδεια μικρής κλίμακας; (Ή μπορεί να γίνει αναφορά και στους δύο στην τεχνική περιγραφή της άδειας;)

 

2ο Ερώτημα:

On 26/10/2018 at 3:28 ΜΜ, kan62 said:

Εξαιρούνται από τις μελέτες αλλά όχι από την ΕΕΔΜΚ, γιατί ανήκουν στις εργασίες της παρ. 2.ιστ του άρθρου 29 του ν.4495/17, δηλαδή της παρ.2β του άρθρου 19 του ΝΟΚ.

και

On 22/12/2021 at 7:39 ΜΜ, nzerman said:

Υπόψιν η αντλία θερμότητας (χωρίς να αφορά αυτόνομο σύστημα θέρμανσης) αναφέρεται και την περίπτωση της  περίπτωση ιστ) αγωγοί αερισμού και λοιπές εγκαταστάσεις και κατασκευές που αναφέρονται στις παραγράφους 2β, 2δ, 2στ και 3 του άρθρου 19 του ν.4067/2012

(...)

Οπότε στην περίπτωση που δεν αυτονομείται το σύστημα θέρμανσης και κατισχύει η ειδική περιγραφή της περίπτωσης λ του άρθρου 29 μήπως πρέπει να εκδίδουμε ΕΕΜΚ επιλέγοντας την ιστ;;  

Μήπως υπάρχει κάποια νεότερη πληροφορία για την αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου με αντλία θερμότητας, σε αυτόνομο σύστημα θέρμανσης, όπου θα συνδεθεί και με ηλιοθερμικό σύστημα με τα πάνελ εγκατεστημένα στη στέγη και τον ταμιευτήρα δίπλα στην αντλία; Δηλ. οι εργασίες θα γίνουν με το άρθρο 30 ή ανήκουν σε αυτή την κατηγορία (ιστ) μικρής κλίμακας, που αναφέρουν οι συνάδελφοι; Θεωρώ πιο λογική την τελευταία επιλογή, καθώς προκύπτει και σχέδιο με πιθανούς νέους αγωγούς και συνδέσεις, αλλά και υπάρχει ανάληψη ευθύνης για την εγκατάσταση. Πάλι η απορία: υπογράφει ο εγκαταστάτης (συνεργείο με μηχανικό), ο μηχανικός-εκδότης της ΕΕΔΜΚ ή και οι δύο; Πάντως η ιστ μου φαίνεται μια μέση οδός που ναι μεν δεν γίνεται μελέτη θέρμανσης (δεν έχουμε αυτονόμηση από κεντρική), αλλά ενημερώνεται και το κτίριο με τα νέα συστήματα/κατασκευές/αγωγούς.

Το ενδεχόμενο βέβαια (όπως φαίνεται από τα ειδικά δικαιολογητικά) η ιστ να αναφέρεται στις παραπάνω εγκαταστάσεις ειδικά και μόνο όταν μπαίνουν πάνω από το κτίριο υπάρχει. Ο τρόπος που το γράφει η ιστ όμως, "... που αναφέρονται..." είναι σαν να υπονοεί ότι απλά βρήκαμε κάπου στον ΝΟΚ τις εγκαταστάσεις που εννοούμε και επειδή βαριόμαστε να τις (ξανα)αναφέρουμε μία-μία, σας λέμε ότι για αυτές θέλουμε ΕΕΔΜΚ άσχετα από το που τοποθετούνται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.