Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Τελικά απαιτείται ΕΕΔΜΚ για αντλία θερμότητας ή όχι;

Ισόγειο διαμέρισμα πολυκατοικίας είναι, χωρίς σύστημα θέρμανσης και έβαλε αντλία θερμότητας με ΕΚΟ.

edit: επικοινωνώντας μόλις με το help desk μου είπαν ότι θα απαιτούνταν μόνο αν υπήρχε κεντρικό σύστημα θέρμανσης και το διαμέρισμα αποκοβόταν από αυτό.

Edited by kioanni
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 555
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!

Σε ισόγειο κτίριο ύψους 3μ στο οποίο θα εκτελεστούν εργασίες θερμοπρόσοψης και μόνωσης δώματος θα εκδίδατε ΕΕΜΚ;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Skrats said:

Καλημέρα!

Σε ισόγειο κτίριο ύψους 3μ στο οποίο θα εκτελεστούν εργασίες θερμοπρόσοψης και μόνωσης δώματος θα εκδίδατε ΕΕΜΚ;

Γειά σου, με μία πρώτη ανάγνωση η εργασία στην οποία αναφέρεσαι φαίνεται να εμπίπτει στην περίπτωση ιθ του άρθρου 29, του ν.4495/17 δηλ. την τοποθέτηση εξωτ. θερμ/σης όπου εκεί πέρα δεν αναφέρει κάτι για ικριώματα. Άποψή μου είναι ότι πάλι όμως θα πρέπει να εκδώσεις εεδμκ, αν νομίζεις όμως ότι η δουλειά μπορεί να γίνει χωρίς ικριώματα, τότε μην τα βάζεις. Βέβαια δεν ξέρω τι θα πει το αρμόδιο υποκ/μα εφκα. Κοίταξε στην τ.ε. που θα ανεβάσεις στο σύστημα να αναφέρεις ότι η χρήση ικριωμάτων δεν κρίνεται απαραίτητη λόγω χαμηλού ύψους και πρόσβασης από το εσωτερικό της οικοδομής και προσκόμισε την ίδια τ.ε. όταν πας στο εφκα για τα ένσημα.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου σε κάποιο άρθρο του ΝΟΚ, λέει ότι εξωτερική θερμομόνωση δεν μπορεί να τοποθετηθεί σε ύψος μικρότερο απο 3μ, αν η ΟΓ=ΡΓ (ταυτίζονται), ... μήπως εμπίπτει εκεί ο συνάδελφος @Skrats?

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, dib said:

Κάπου σε κάποιο άρθρο του ΝΟΚ, λέει ότι εξωτερική θερμομόνωση δεν μπορεί να τοποθετηθεί σε ύψος μικρότερο απο 3μ, αν η ΟΓ=ΡΓ (ταυτίζονται), ... μήπως εμπίπτει εκεί ο συνάδελφος @Skrats?

Οχι, δεν εμπίπτει σε αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου πει συγκεκριμένα πώς θα υπολόγιζε τη ΔΑΤΣ (Δαπάνη Ανακαίνισης Τεχνικών Συστημάτων) σε ανακαίνιση διαμερίσματος 65τμ, στο οποίο θα μπει κλιματισμός, ηλιακός (ή ηλιοθερμικό σύστημα), αντλία θερμότητας για ΖΝΧ και φωτισμός;

Δεν καταλαβαίνω αν έχει σημασία τί συστήματα ακριβώς θα χρησιμοποιηθούν τελικά (πχ fan coils αντί κλιματιστικών), αν και λογικά δεν θα έπρεπε να εξαρτάται από αυτό, παρά μόνο -φαντάζομαι- από τις ενεργειακές απαιτήσεις του χώρου, εφόσον εξάλλου πρόκειται για τον έλεγχο της ριζικής που γίνεται σε πρώιμο στάδιο μιας ανακαίνισης.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, tettris said:

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου πει συγκεκριμένα πώς θα υπολόγιζε τη ΔΑΤΣ (Δαπάνη Ανακαίνισης Τεχνικών Συστημάτων) σε ανακαίνιση διαμερίσματος 65τμ, στο οποίο θα μπει κλιματισμός εννοείς κλιματιστικά A/C, fan coils, κλπ?, ηλιακός (ή ηλιοθερμικό σύστημα)?, αντλία θερμότητας μόνο για ΖΝΧ?..θέρμανση? και φωτισμός;

Αν πας με αναλυτικό του 4178/13, παίρνεις τιμές απο εκεί (τα αθροίζεις) = ..... € (ΔΑΤΣ) 

- αν .... € (ΔΑΤΣ) <  ΟΚΡΑ πας με ΕΕΜΚ

- αν .... € (ΔΑΤΣ) >  ΟΚΡΑ πας για ριζική ανακαίνιση και κάνεις υποχρεωτικά ΜΕΑ και όλες τις ενεργειακές μελέτες και πρέπει να βγει τουλάχιστον Β

Αν πας με αναλυτικό, είμαι σίγουρος οτι  .... € > του ΔΑΤΣ, πας για ριζική ανακαίνιση και κάνεις υποχρεωτικά ΜΕΑ και όλες τις ενεργειακές μελέτες και πρέπει να βγει τουλάχιστον Β

 

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Χρήσιμες πληροφορίες, αλλά συγκεκριμένα με ενδιέφερε ο τρόπος υπολογισμού με αναλυτικό. Πώς προκύπτει δηλ το "€" που αναφέρεις. Επειδή με προβληματίζει το ότι λες

51 minutes ago, dib said:

Αν πας με αναλυτικό, είμαι σίγουρος οτι  .... € > του ΔΑΤΣ

γιατί είσαι τόσο σίγουρος; Από υπολογισμούς που έκανα βγαίνει € (για ΔΑΤΣ) αρκετά < του ΟΚΡΑ και σκέφτομαι μήπως/ότι προφανώς κάνω λάθος*.

Συμβατικό του 4495 τί εννοείς ακριβώς; Το ποσό που θέλω πάντως να υπολογίσω είναι αυτό που θα συγκριθεί με το ΟΚΡΑ(Οριακό Κόστος) που προκύπτει από την αξία κτιρίου, την κλιματική ζώνη, επιφάνεια (σύμφωνα με τη σχετική απόφαση του 2019).

Επειδή υπογραμμίζεις τις εγκαταστάσεις, σαν να υπονοείς ότι έχει σημασία τί θα εγκατασταθεί ακριβώς (αν και δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό σχολιάζεις), πώς είναι ακριβώς η διαδικασία υπολογισμού για να καταλάβω;

Edit: * Μήπως "συμβατικό" εννοείς τον πίνακα του παραρτήματος Β του 4495; Γιατί με αυτόν εννοούσα ότι έκανα τον υπολογισμό.

Edit2: Επαναδιατύπωσα μια φράση πιο πάνω, γιατί νομίζω και εσύ τη χρησιμοποίησες λανθασμένα, αφού το € = ΔΑΤΣ που το συγκρίνουμε με το ΟΚΡΑ.

Edit3: Για να αποφύγουμε τα αλλεπάλληλα μηνύματα οι εργασίες που θέλουμε να γίνουν είναι:

1. Κλιματιστικά για θέρμανση

2. Αντλία θερμότητας μόνο για ΖΝΧ. Καταλαβαίνω ότι πωλούνται τέτοιες πλέον, που για κάποιον λόγο δεν χρησιμοποιούνται για θέρμανση μόνο για νερό χρήσης. Μπορεί εν τέλει να μπει ηλεκτρικός απλός θερμοσίφωνας.

3.Ηλιακός, αλλά ακόμα δεν είναι σίγουρο αν θα μπει κλασικός ή ηλιοθερμικό σύστημα βεβιασμένης κυκλοφορίας, ειδικά αν μπει και αντλία.

Πάντως αυτό θέλω να πω: ο έλεγχος για ριζική δεν είναι ένας προκαταρκτικός έλεγχος; Θα έπρεπε να εξαρτάται από το σύστημα που θα μπει και πόσο κάνει ρεαλιστικά στην αγορά, πόσα μέτρα σωλήνες και τί υλικά ακριβώς θα μπουν;...Κάτι δεν πιάνω!

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε πρέπει να έκανα λάθος στο σκεπτικό μου και μάλλον έχεις δίκιο οτι δεν πάει ριζική ανακαίνιση.

Σε διάφορες δοκιμές που έκανα στον αναλυτικό , βάσει των όσων λες για τεχνικά συστήματα, πάντα έβγαζε μικρό ποσό (ΔΑΤΣ) και εκτιμώ οτι δεν θα ξεπερνάει το δικό σου ΟΚΡΑ, οπότε μάλλον πας με άδεια μικρής κλίμακας.

Ο αναλυτικός που ανέφερα, είναι λάθος και δεν είναι απο τον 4495/17, αλλά απο το παράρτημα Β του 4178/13.

(Δες το αρχικό μου μήνυμα, το επαναδιατύπωσα)

 

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.