Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

gigich

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με ένα θέμα που προέκυψε κατά την επίβλεψη ενός έργου.  θα προσπαθήσω να γίνω όσο πιο σαφής γίνεται.

Ιστορικά να σας πω ότι εξέδωσα  άδεια σε αρχαιολογικό χώρο επισκευής κτιρίου με στατική ενίσχυση. Ο ιδιοκτήτης λοιπόν πριν ακόμα εκδοθεί η άδεια είχε επισκεφθεί εργολάβο ο οποίος του είπε κόστος χωρίς να έχει συμβουλευθεί τις μελέτες αφού ακόμα δεν είχαν τελειώσει!!!. Όταν λοιπόν εκδόθηκε η άδεια ο εργολάβος βλέποντας και στην στατική ενίσχυση αναθεώρησε την τιμή του με αποτέλεσμα να  μου επιρρίψει ευθύνες ο ιδιοκτήτης σχετικά με το κόστος της κατασκευής. Με τα πολλά προχωρήσαμε έγινε η ενίσχυση εν μέρη (με gunite)  όλα καλά και στην τελική φάση λίγο πριν την αποπεράτωση της ενίσχυσης μου ζητάει να κάνω μια πιο φθηνή ενίσχυση στο υπόλοιπο τμήμα γτ τελειώνουν λέει τα λεφτά του και δεν θα μπορεί να το τελειώσει...Σε συζήτησή μας του απαντώ ότι αυτό δεν γίνεται και να φτάσει μέχρι εκεί που μπορεί...και όταν ξαναμαζέψει χρήματα συνεχίζουμε..Δεν σταματήσαμε ...συνεχίσαμε...θεώρησα ότι με άκουσε...έρχεται λοιπόν η ώρα τον θερμομονώσεων στις τοιχοποιίες βαση του ΜΕΑ που έκανα και με παίρνει ένα ωραίο πρωινό και μου ΄λέει εγώ λεφτά για μονώσεις δεν έχω και δεν θέλω να βάλουμε...Εχω τρελαθεί...δεν ξέρω πως να διαχειριστώ την όλη κατάσταση...του είπα για παραίτηση και έπιασε τον θεό από τα πόδια..."που με πουλας λέει" για την θερμομόνωση και τέτοια...μια απίστευτα άσχημα συμπεριφορά με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι να κάνω... Τον έχω ενημερώσει ότι αν δεν κάνει αυτό που λένε οι μελέτες αλλοιώνεται και ο ΚΕΝΑΚ και θα χρειαστεί αναθεώρηση....θέλει να κάνει και μια αλλαγή μέσα στο σπίτι ..να βάλει το λουτρό αλλού....και όλο αλλαγές στα μέσα της επίβλεψης...Νιώθω μεγάλη ανασφάλεια και δεν ξέρω πως να πράξω..

Υπάρχει κάποιος να μου δώσει κάποια συμβουλή σχετικά με αυτήν την διαφωνία???

Σας ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μη χαλάς τη ζαχαρένια σου, το έχω κάνει δυό φορές μέχρι τώρα, και για λιγότερο σημαντικές περιπτώσεις

Στείλε του εξώδικο (για να είσαι κατοχυρωμένος) πως αν δεν συμμορφωθεί με τις υποδείξεις σου θα παραιτηθείς (όπως ορίζει ο νόμος), και για όσες αλλαγές θέλει θα προηγηθεί αναθεώρηση της άδειας.

Αν επιμείνει, παραιτήσου, και στο έγγραφο παραίτησης (προς την υπηρεσία) να αναφέρεις όλο το ιστορικό

Μπορεί να χάσεις ένα πελάτη, αλλά θα κρατήσεις την επαγγελματική σου αξιοπρέπεια και την ψυχική σου γαλήνη

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

gigich

πολύ σωστά τα λέει ο @tetris !!!!!

επίσης θα πρότεινα: πάρε την αμοιβή σου και κάνε επιτόπου διακοπή εργασιών ... 

και πες του "μήπως να πουλήσω εγώ την άδεια ασκήσεως επαγγέλματός μου για να βρεις λεφτά να βάλεις μόνωση ???"

Ακόμα και το παραμικρό βηματάκι υποχώρησης που θα κάνεις πίσω, θα έρθει η ώρα που θα το μετανιώσεις πικρά !!!!!!

Αν δεν είχε λεφτά να μην ξεκίναγε καν.... Δυστυχώς θέλουν να κάνουν καρα-αυθαίρετο, αλλά εκβιάζουν και τον μηχανικό να το βαφτίσει νόμιμο !!!!!!

Τέλος εξήγησέ του ότι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί αναθεώρηση 100% και αναθεώρηση με αυθαιρεσίες δεν γίνεται !!!!!! 

Τα πρόστιμα που έρχονται δεν τα βλέπει, αλλά όταν θα τα δει, θα είναι αργά ... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας @ppanag@tetris. Έχετε δίκιο. Οφείλω όμως να σας πω, γιατί μόνο έτσι θα βοηθηθώ, σχετικά με την στατική μελέτη, εν τέλει την άλλαξα στην επέκταση από μπετό σε μεταλλικό(προσθήκη δωματίου 13τ.μ χωρίς καμία αλλαγή στο ΔΔ, μόνο στον τρόπο ), για το οποίο είχα σκοπό να κάνω ενημέρωση μιας και δεν επιφέρει αλλαγές στο ΔΔ. Τώρα λοιπόν βρίσκομαι εκτεθειμένη και για αυτό, γιατί φαντάζομαι ότι αν παραιτηθώ, ο επόμενος θα δεί ότι δεν έχει γίνει καμία ενημέρωση ,και δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, φωνάζει την ΥΔΟΜ για αυτοψία? Θα μου ζητήσουν εμένα να κάνω κάτι?...Δεν γνωρίζω...πως πρέπει να κινηθώ...για να μην έχω πρόβλημα εγώ στο τέλος..Προς το παρόν έχω ΄κάνει παύση εργασιών προφορικά στον εργολάβο ο οποίος δεν έχει πάει στο εργοτάξιο 2 ήμερες περιμένοντας νεότερα. Ο ιδιοκτήτης λοιπόν ωρύεται ότι καθυστερώ το έργο μη μπορώντας να καταλάβει την έκθέση μου και την μη συμμόρφωσή του με τους κανονισμούς.

Edited by gigich
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν πάει μια βόλτα από την πολεοδομία να ρωτήσει τις επιπτώσεις για όλα αυτά ?????

πίστεψέ με ... θα του πουν και πολύ χειρότερα που ούτε καν τα έχεις υπόψιν !!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, ppanag said:

γιατί δεν πάει μια βόλτα από την πολεοδομία να ρωτήσει τις επιπτώσεις για όλα αυτά ?????

πίστεψέ με ... θα του πουν και πολύ χειρότερα που ούτε καν τα έχεις υπόψιν !!!

ο ιδιοκτήτης εννοείς να πάει??... τον έχω ενημερώσει ότι πλέον θα χαρακτηριστεί αυθαίρετο και γενικά πολλά έχω πει...αλλά το χρήμα βλέπεις είναι πιο δυνατό από μένα...

εσύ έχεις κάτι υπόψιν σου??  θα ήθελες να το μοιραστείς μαζί μου???

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ποιό χρήμα ??? αφού είπες ότι δεν έχει...

επίσης εξήγησέ του ότι τα χρήματα που "νομίζει" ότι θα γλιτώσει, θα τα πληρώσει πολλαπλάσια σε συνδυασμό με την υποβάθμιση της περιουσίας του (βλέπε αυθαίρετο γυφτόσπιτο)

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, ppanag said:

ποιό χρήμα ??? αφού είπες ότι δεν έχει...

επίσης εξήγησέ του ότι τα χρήματα που "νομίζει" ότι θα γλιτώσει, θα τα πληρώσει πολλαπλάσια σε συνδυασμό με την υποβάθμιση της περιουσίας του (βλέπε αυθαίρετο γυφτόσπιτο)

χαχα με έκανες και γέλασα μέσα στην αγωνία μου...έχω κάνει άπειρες συζητήσεις και έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να τα λέω αλλά μονίμως βάζει μπροστά την οικονομική του δυσχέρεια..Πραγματικά είμαι σε πολύ δύσκολη θέση... και πλέον δεν ξέρω και τι θα βρω και από δω και πέρα...με καθιστά υπεύθυνη ακόμα και για τα χρήματα που έδωσε για τα στατικά!!!Με ρώτησες λέει εμένα για να τα κάνεις???Ακούτε χωριανοί!!!  Στο δια ταύτα ...αν εγώ κάνω παραίτηση...τι μπορεί να προκύψει...για το κομμάτι της επέκτασης που έγινε με μεταλλικό και όχι με gunite που έκανα στην μελέτη?? Θα χω πρόβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς νομιζω να κάνεις ενημέρωση φακέλου ... Δεν χρειάζεται συγκατάθεση

Άλλωστε για να παραιτηθείς θα δώσεις τεχνική έκθεση οπου θα εξηγείς τα πάντα...τι έγινε ... Και τι δεν έγινε !!!! 

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι μια : συμμόρφωση του ιδιοκτήτη με τις εγκεκριμένες μελέτες ή παραίτηση.

Και μην ξεχνάς και όχι μόνο έχεις το πάνω χέρι και αλλά και όλο το δίκιο του κόσμου με το μέρος σου.

Όταν ξεπεράσεις το "ταμπού" της παραίτησης θα δεις τα πράγματα πολύ πιο καθαρά. Δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία που χαιρετάει τέτοιον ιδιοκτήτη, λίγο πολύ όλοι το έχουμε κάνει και προσωπικά θα το ξανακάνω πολύ ευχάριστα εάν προκύψει η ανάγκη.

 

Στο δια ταύτα, προχωράς σε παραίτηση και περιγράφεις τα πάντα όμορφα και ωραία στην τεχνική σου έκθεση δίνοντας βάση στο τι έχει κατασκευαστεί υπό την επίβλεψή σου και τι όχι (τα όχι είναι και τα πιο σημαντικά).

Μόλις πρωτοκολληθεί η παραίτησή σου έρχεται διακοπή εργασιών από την ΥΔΟΜ και δεν μπορεί να καρφωθεί ούτε πρόκα άνευ νέου επιβλέποντα (πάντα σε σύγκριση με τα περιγραφόμενα στην τεχνική σου έκθεση, οτιδήποτε μεταγενέστερο κρίνεται αυθαίρετο μέχρι να οριστεί νέος επιβλέποντας).

Ο νέος επιβλέποντας προ της παραλαβής οφείλει να καλέσει ελεγκτή δόμησης και συνεχίζονται οι εργασίες μετά το θετικό του πόρισμα. Φυσικά θα έχεις φροντίσει προ της παραίτησής σου να είναι όλα νόμιμα έως εκείνο το στάδιο εργασιών.

Εσύ στο μεταξύ, οφείλεις να προσκομίσεις στην υπηρεσία και μια Υ.Δ. ότι δεν υπάρχει καμία οικονομική οφειλή από τον ιδιοκτήτη προς εσένα (εάν έχεις εξοφληθεί έως τότε).

Το ίδιο βράδυ και μετά από όλα αυτά, κάνεις τον πιο ήρεμο ύπνο των τελευταίων ημερών.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.