Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

gigich

Recommended Posts

9 λεπτά πριν, yian said:

Ο νέος επιβλέποντας προ της παραλαβής οφείλει να καλέσει ελεγκτή δόμησης και συνεχίζονται οι εργασίες μετά το θετικό του πόρισμα.

Εσύ στο μεταξύ, οφείλεις να προσκομίσεις στην υπηρεσία και μια Υ.Δ. ότι δεν υπάρχει καμία οικονομική οφειλή από τον ιδιοκτήτη προς εσένα (εάν έχεις εξοφληθεί έως τότε).

Το ίδιο βράδυ και μετά από όλα αυτά, κάνεις τον πιο ήρεμο ύπνο των τελευταίων ημερών.

μέχρι εδώ είναι όλα καλα.. ο ελεγκτής λοιπόν θα  δει την αλλαγή της επέκτασης από μπετό σε μεταλλικό...και θα ζητήσει εμένα τα ρέστα ή του νέου επιβλέποντα??? (εννοείτε ότι εγώ έχω περιγράψει τις όποιες αλλαγές στην τεχνική περιγραφή)

Link to comment
Share on other sites

Από εσένα....Άρα πρώτα κάνεις ενημέρωση/αναθεώρηση της στατικής μελέτης και έπειτα εμπλέκεσαι με ελεγκτές δόμησης και παραίτηση.

Η γενική αρχή είναι ότι φροντίζεις να περάσει ο Ε.Δ. όταν το έργο είναι απόλυτα σύμφωνο με τις εγκεκριμένες μελέτες έως τη στιγμή της παραίτησής σου.

Την ενημέρωση/αναθεώρηση βέβαια δεν την γλυτώνεις μιας και ο Ε.Δ. θα περάσει είτε με εσένα επιβλέπουσα έως το τέλος είτε με τον νέο συνάδερφο και η αλλαγή στη στατική μελέτη θεωρώ ότι δεν μπορεί να αποκρυφθεί.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, yian said:

Από εσένα....Άρα πρώτα κάνεις ενημέρωση/αναθεώρηση της στατικής μελέτης και έπειτα εμπλέκεσαι με ελεγκτές δόμησης και παραίτηση.

Η γενική αρχή είναι ότι φροντίζεις να περάσει ο Ε.Δ. όταν το έργο είναι απόλυτα σύμφωνο με τις εγκεκριμένες μελέτες έως τη στιγμή της παραίτησής σου.

Την ενημέρωση/αναθεώρηση βέβαια δεν την γλυτώνεις μιας και ο Ε.Δ. θα περάσει είτε με εσένα επιβλέπουσα έως το τέλος είτε με τον νέο συνάδερφο και η αλλαγή στη στατική μελέτη θεωρώ ότι δεν μπορεί να αποκρυφθεί.

οκ σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου!

Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2018 at 12:39 ΜΜ, gigich said:

....., σχετικά με την στατική μελέτη, εν τέλει την άλλαξα στην επέκταση από μπετό σε μεταλλικό(προσθήκη δωματίου 13τ.μ χωρίς καμία αλλαγή στο ΔΔ, μόνο στον τρόπο ), ......

Έχεις ήδη υποπέσει σε λάθος (Αλλαγή μελέτης χωρίς ενημέρωση-αναθεώρηση. Αλήθεια, δεν άλλαξε τίποτε στη μελέτη της θεμελίωσης - ο ε.δ.τι έλεγξε?) κι έχεις δώσει το δικαίωμα στον ιδιοκτήτη να νομίζει ότι "όλα γίνονται"

Το συντομότερο δυνατό τακτοποίησε την εκκρεμότητα, διότι δεν αλλάζει μόνο η στατική μελέτη αλλά και η θερμομονωτική επάρκεια

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, tetris said:

Έχεις ήδη υποπέσει σε λάθος (Αλλαγή μελέτης χωρίς ενημέρωση-αναθεώρηση. Αλήθεια, δεν άλλαξε τίποτε στη μελέτη της θεμελίωσης - ο ε.δ.τι έλεγξε?) κι έχεις δώσει το δικαίωμα στον ιδιοκτήτη να νομίζει ότι "όλα γίνονται"

Το συντομότερο δυνατό τακτοποίησε την εκκρεμότητα, διότι δεν αλλάζει μόνο η στατική μελέτη αλλά και η θερμομονωτική επάρκεια

Εχεις απόλυτο δίκιο. ισως τελικά να είναι έτσι όπως τα λες και να είμαι εγώ η αιτία που ήρθαν τα πράγματα μέχρι εδώ. Ο ελεγκτής δόμησης έρχεται μια φορά στο τέλος. Γιαυτό και δεν έχω κάνει κάτι ακόμα. και εννοείτε   ότι ήμουν αντίθετη για την όποια αλλαγή. Οπως καταλαβαίνεις λοιπόν από την αρχή ξεκίνησε η διαφωνία, σε έντονους τόνους.

Οκ σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου...Θα προχωρήσω σε ότι ενέργειες χρειάζεται..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.