Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άνοιξε το νέο σύστημα διαχείρισης αιτήσεων εγγραφής στο Μητρώο Ελεγκτών Δόμησης


Engineer

Recommended Posts

Το ΤΕΕ ανταποκρινόμενο στην υλοποίηση της Απόφασης ΥΠΕΝ/ΔΕΣΕΔΠ/54336/486 Ηλεκτρονικό Μητρώο Ελεγκτών Δόμησης του Υπουργού ΥΠΕΝ ενεργοποίησε το προβλεπόμενο σε αυτή πληροφοριακό σύστημα.

Οι υπάρχοντες ελεγκτές δόμησης σύμφωνα με την πρόβλεψη της ανωτέρω απόφασης εγγράφηκαν αυτοδίκαια στο νέο Μητρώο και ως εκ τούτου δεν απαιτείται να υποβάλλουν εκ νέου αίτηση. Οι υπόλοιποι μηχανικοί που επιθυμούν να στελεχώσουν το νέο Μητρώο Ελεγκτών Δόμησης πρέπει να υποβάλλουν στο πληροφοριακό σύστημα, που υλοποίησε το ΤΕΕ, αίτηση και να επισυνάψουν τα προβλεπόμενα δικαιολογητικά.

Στους επόμενους συνδέσμους υπάρχει η σχετική νομοθεσία, προσυμπληρωμένη Υπεύθυνη Δήλωση, το εγχειρίδιο χρήσης της εφαρμογής και ο σύνδεσμος προς την εφαρμογή.

Είσοδος στο σύστημα διαχείρισης αιτήσεων εγγραφής στο Μητρώο Ελεγχτών Δόμησης: https://portal.tee.gr/ypeka/ed/pages/app/ed_aitisi.jspx

ΥΑ ΥΠΕΝ/ΔΕΣΕΔΠ/54336/486 Ηλεκτρονικό Μητρώο Ελεγκτών Δόμησης

Εγχειρίδιο χρήσης (word)

 

Εγχειρίδιο χρήσης (PDF)

Προσυμπληρωμένη Υπεύθυνη Δήλωση

 

Χρήσιμα Αρχεία και Πληροφορίες

Ανακοίνωση σχετικά με το ωράριο τηλεφωνικής εξυπηρέτησης κοινού ΤΕΔΚ ΒΕ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΥΠΕΝ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΔΟΜΗΣΗΣ ΠΕΡΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ

Ιστοσελίδα εφαρμογής για την υποβολή του "Πόθεν Έσχες"

View full είδηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

17 λεπτά πριν, Fritz Todt said:

Εγώ έκανα την αίτηση σήμερα.

Με το πόθεν έσχες τι παίζει? 

Έχεις υποχρέωση ετήσιας υποβολής πόθεν έσχες. Αυτό παίζει. 

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΘΕΝ: αν κάνεις έλεγχο σε οικοδομή με επιφάνεια>1000 τ.μ. τότε την επόμενη χρονιά υποβάλλεις δήλωση για την τρέχουσα.

Τον πρώτο καιρό που ξεκίνησε ο θεσμός κάποιοι συνάδελφοι μας αγνόησαν το θέμα και έμπλεξαν, υπάρχουν εξοντωτικά πρόστιμα και σε κυνηγάει ο εισαγγελέας(καμία σχέση με υδομ ή υπουργείο υπεν), θέλει προσοχή. Οι δηλώσεις γίνονται σε ηλεκτρονική εφαρμογή ( αποτελεί πιλότο για το περιουσιολόγιο που θα επεκταθεί σε όλους τους πολίτες) όμως πέρυσι αντέδρασαν οι δικαστικοί και έχει μπλοκαριστεί το θέμα, αναμένονται αλλαγές στη ηλεκτρονική εφαρμογή και στα στοιχεία που δηλώνουμε.Το  πρόβλημα κατά την γνώμη μου δεν είναι το πόθεν έσχες, μικρό το κακό, το πρόβλημα είναι οι 'ελεγχοι των δηλώσεων των αυθαιρέτων,εκεί υπάρχει το χάος και οι αυτοσχεδιασμοί, εκεί θα μπλέξουμε όλοι μαζί.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα με τον έλεγχο των δηλώσεων.

Προσωπικά δεν έχω να φοβάμαι κάτι στις δηλώσεις μου  και μακάρι να ελεγχθούμε όλοι οι συνάδερφοι για να μπουν τα πράγματα στη θέση τους...

Edited by yian
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά ποτέ δεν κατάλαβα πως οι περισσότεροι πολιτικοί (υπουργοί, βουλευτές ,δήμαρχοι κλπ) με μισθό 5.000-15.000+ στις δηλώσεις πόθεν έσχες δηλώνουν ελάχιστες καταθέσεις.

Οι περισσότερες δηλώσεις είναι να σε πιάνουν τα γέλια...

Στο στρώμα τα βάζουν;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mikegad said:

Στο στρώμα τα βάζουν;

Όχι... Στο κόμμα  !!! :mrgreen:

Εδώ τα κρύβουν απ' το κόμμα ... Η εφορία θα τα βρει ???

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, yian said:

Κανένα πρόβλημα με τον έλεγχο των δηλώσεων.

Προσωπικά δεν έχω να φοβάμαι κάτι στις δηλώσεις μου  και μακάρι να ελεγχθούμε όλοι οι συνάδερφοι για να μπουν τα πράγματα στη θέση τους...

Φαντάζομαι κανείς μας δεν φοβάται , μηχανικούληδες είμαστε. 

Η όλη φασαρία είναι να την κάνεις τη δήλωση που θέλει αρκετή δουλειά για αυτό δεν την κάνανε πολλοί. 

Ευτυχώς που μπήκε αυτό το κριτήριο με τα μ2. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.