Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άνοιξε το νέο σύστημα διαχείρισης αιτήσεων εγγραφής στο Μητρώο Ελεγκτών Δόμησης


Engineer

Recommended Posts

Την προσωπική μου γνωμη:

Ο θεσμος των ΕΔ εχει δουλεψει καλα. Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ κενά και νομικά και πρακτικά, τα οποία θα έπρεπε να έχουν λυθεί μετά από 5 χρόνια. Αλλά δεν..

Σχετικά με τους Ελέγχους σε δηλώσεις αυθαιρέτων και καταγγελίες, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα. Πρέπει να δοθούν διευκρινήσεις, οδηγίες και "κάλυψη" νομική και σωματική (νομίζω καταλαβαίνεται). Αποψή μου: δε θα γίνει τίποτα...

Συμβουλές μου:

-Οι νέοι συνάδελφοι, ας μην το σκέφτοναι καν. ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ.

- Οι εμπειρότεροι και όσοι γενικά το σκέφτονται, ας ασκήσουν την ιδιότητα τους με ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ. Δυστυχώς υπάρχουν πολλά παραδείγματα "μπακάληδων" συναδέλφων.

- Όσοι θέλουν να αποκτήσουν την ιδιότητα του ΕΔ, να ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ για τα λιγοστά χρήματα.

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γειά σου terry, από την πρώτη φορά που  έχω μπει σε αυτό το φορουμ έχω διαπιστώσει ότι εκφράζεις πολύ σοβαρές και ισοροπημένες απόψεις, νομίζω ότι ταιριάζουν σε μεγάλο βαθμό οι απόψεις μας-σε επαγγελματικά θέματα τουλάχιστον- ισως γιατί έχω και εγώ καταγωγή από χανιά :-).

Συμφωνώ απόλυτα με την γνώμη σου, βέβαια να μην ξεχνάμε ότι δυστυχώς οι άνθρωποι πρώτα παθαίνουν και μετά μαθαίνουν (χωρίς να είναι σίγουρο και αυτό).

Για τον έλεγχο των δηλώσεων  αυθαιρέτων,εννοείται ότι θα πρέπει να εκδοθούν νέες αποφάσεις, έντυπα,οδηγίες και εγκύκλιοι κλπ,αλλά δεν αρκούν αυτά, το έγκλημα έχει  ήδη γίνει....

υ.γ. δεν σου βάζω like και βλακείες, δεν παίζω σε αυτό το ταμπλό, στην ουσία προτρέπω νέους συναδέλφους να στέκονται λίγο στην γνώμη σου για τα πολεοδομικά θέματα γιατί κατά την γνώμη μου υπάρχει αρκετή σοβαρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν ειρωνικό το "γέλιο" προφανώς γιατί καθόλου αστείο δε θα είναι όντως...Όσο για το helpdesk του ΤΕΕ από τη στιγμή που δεν είναι ο νομοθέτης ούτε απαντάνε γραπτά, είναι και αυτοί κάποιοι συνάδελφοι που εκφράζουν τη ¨δική τους¨άποψη...Θέλω να πω, εγώ δε θα καλυφτώ νομικά αν γίνει κάτι και μου πούν: έλα εδώ γιατί το έκανες έτσι..τι θα πώ???μα με πήρανε τηλέφωνο από το ΤΕΕ και μου είπανε έτσι???απλά ρωτάω για να δω την άποψη τους ως διαχειριστές πολλών αιτήσεων...Το helpdesk του ΥΠΕΚΑ έπρεπε να λειτουργεί ακόμα και να ρωτάμε εκεί...

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2018 at 12:19 ΜΜ, terry said:

Την προσωπική μου γνωμη:

Ο θεσμος των ΕΔ εχει δουλεψει καλα. Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ κενά και νομικά και πρακτικά, τα οποία θα έπρεπε να έχουν λυθεί μετά από 5 χρόνια. Αλλά δεν..

Σχετικά με τους Ελέγχους σε δηλώσεις αυθαιρέτων και καταγγελίες, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα. Πρέπει να δοθούν διευκρινήσεις, οδηγίες και "κάλυψη" νομική και σωματική (νομίζω καταλαβαίνεται). Αποψή μου: δε θα γίνει τίποτα...

Συμβουλές μου:

-Οι νέοι συνάδελφοι, ας μην το σκέφτοναι καν. ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ.

- Οι εμπειρότεροι και όσοι γενικά το σκέφτονται, ας ασκήσουν την ιδιότητα τους με ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ. Δυστυχώς υπάρχουν πολλά παραδείγματα "μπακάληδων" συναδέλφων.

- Όσοι θέλουν να αποκτήσουν την ιδιότητα του ΕΔ, να ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ για τα λιγοστά χρήματα.

Συμφωνώ απόλυτα. Το μεγαλύτερο λάθος των μηχανικών είναι να δεκτούν για ψίχουλα να κάνουν τον ρουφιάνο για το κράτος. Μην ξεχνάτε ότι ο θεσμός αυτός θα ισχύσει και για αυθαίρετα μετά το 2011. Δηλαδή θα πάω να γράψω έναν αυθαιρετούχο και ελπίζω να μην βγει με καραμπίνα. 

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2018 at 12:19 ΜΜ, terry said:

Την προσωπική μου γνωμη:

Ο θεσμος των ΕΔ εχει δουλεψει καλα. Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ κενά και νομικά και πρακτικά, τα οποία θα έπρεπε να έχουν λυθεί μετά από 5 χρόνια. Αλλά δεν..

Σχετικά με τους Ελέγχους σε δηλώσεις αυθαιρέτων και καταγγελίες, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα. Πρέπει να δοθούν διευκρινήσεις, οδηγίες και "κάλυψη" νομική και σωματική (νομίζω καταλαβαίνεται). Αποψή μου: δε θα γίνει τίποτα...

Συμβουλές μου:

-Οι νέοι συνάδελφοι, ας μην το σκέφτοναι καν. ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ.

- Οι εμπειρότεροι και όσοι γενικά το σκέφτονται, ας ασκήσουν την ιδιότητα τους με ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ. Δυστυχώς υπάρχουν πολλά παραδείγματα "μπακάληδων" συναδέλφων.

- Όσοι θέλουν να αποκτήσουν την ιδιότητα του ΕΔ, να ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ για τα λιγοστά χρήματα.

Δεν θα διαφωνήσω. Σωστές παρατηρήσεις και γενικά μέχρι τώρα τις έχω ακολουθήσει σε πολλές περιπτώσεις που αντιμετώπισα σαν νέος συνάδελφος αλλά ακόμα και τώρα, δεν αναλαμβάνω υποθέσεις που "βρωμάνε". Να ρωτήσω όμως και το άλλο; Ένας νέος συνάδελφος με τι να ασχοληθεί; τι είναι ασφαλές για αυτόν και τι έχει ευκαιρία να κάνει στη σημερινή επαγγελματική συγκυρία; Να βγάλει άδειες δόμησης; άδειες μικρής κλίμακας; όλα κινδύνους κρύβουν.

Εγώ θα πρότεινα να διαβάσει τη νομοθεσία κάθε συνάδελφος νέος ή παλιός και να ασχοληθεί με όσα νομίζει ότι αντέχει το στομάχι του. Ξαναλέω ότι είμαι από αυτούς που αν και δεν έχω πολλή δουλειά διώχνω όσες βλέπω προβληματικές, αλλά κάτι πρέπει να κάνουν και οι συνάδελφοι που δεν έφυγαν για εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2018 at 12:19 ΜΜ, terry said:

Συμβουλές μου:

-Οι νέοι συνάδελφοι, ας μην το σκέφτοναι καν. ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ.

- Οι εμπειρότεροι και όσοι γενικά το σκέφτονται, ας ασκήσουν την ιδιότητα τους με ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ. Δυστυχώς υπάρχουν πολλά παραδείγματα "μπακάληδων" συναδέλφων.

- Όσοι θέλουν να αποκτήσουν την ιδιότητα του ΕΔ, να ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ για τα λιγοστά χρήματα.

Συμφωνώ. Το τελευταίο που σκέφτηκα ως μηχανικός με 4χρόνια εμπειρία ήταν να κάνω αίτηση για ΕΔ.

Για έμενα θα έπρεπε να υπάρχει "κόφτης" στα 15 χρόνια εμπειρία ώς ελεύθερος επαγγελματίας. Όπως γίνεται

όταν μια εταιρεία σου λέει θέλω 10 χρόνια εμπειρία σε αυτό για να προσλάβω!

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/9/2018 at 9:08 ΜΜ, getsakna said:

Εγκρίθηκε κανεις?

Τον ελεγχο τον κανουν καποιοι στο Τεε ή γινεται αυτοματα?

εγώ εγκρίθηκα 

δεν ξέρω τι γίνεται από δω και πέρα

στέλνουν κάποιους κωδικούς? 

 

εντιτ

μπαίνω με τους κωδικούς μου του ΤΕΕ

Edited by Fritz Todt
Link to comment
Share on other sites

και εμένα με βγάζει εγκρίθηκε, αλλά πρέπει να βγάλει το "ενσωματώθηκε στο μητρώο" είδα στις οδηγίες. Ένα μήνα είμαι στο "εγκρίθηκε"!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.