Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή αμοιβής μηχανικού για τακτοποίηση με Ν.4495/17


Recommended Posts

Δημόσιος υπάλληλος κατέχει το 50% του ακινήτου και το υπόλοιπο 50% η σύζυγος.

Έκανε την τακτοποίηση του αυθαιρέτου ο ίδιος και ζήτησε απαλλακτικό αμοιβών από το ΤΕΕ.

Το ΤΕΕ του ζητάει να καταθέσει στην ΔΟΥ το 10% (10%*790€=79€) από το 50% της Αμοιβής που θα έπρεπε να τον πληρώσει η σύζυγος

του πχ 790€(απαλλαγή)+790€(50% για την σύζυγο)=1580€

Αυτό το 10% χαρακτηρίζεται ως άτυπη δωρεά από το ΤΕΕ.

Το ερώτημα είναι καλώς ισχυρίζεται το ΤΕΕ ότι το 10% αντιστοιχεί στην νόμιμη αμοιβή ή

υπάρχει η δυνατότητα να πληρωθεί το 10% επί της συμφωνηθείσας αμοιβής?

υπάρχει κάποια διάταξη που να καλύπτει την συμφωνηθείσα αμοιβή?

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, rgelena said:

....

Έκανε την τακτοποίηση του αυθαιρέτου ο ίδιος και ζήτησε απαλλακτικό αμοιβών από το ΤΕΕ.

...

Δεν αξίζει καν τον χρόνο των 2 λεπτών να αφιερώσει ο οποιοσδήποτε για απαλλακτικό πια στον εαυτό του...

φτιάχνει ιδιωτικό συμφωνητικό με τον εαυτό του για 20 -50 ευρώ.... πληρώνει τα λίγα € που βγάζει ΦΠΑ το καταθέτει και Τέλος.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει νομίζω η έννοια ιδιωτικό συμφωνητικό με τον εαυτό μου. Απλά κόβεις ένα ειδικό στοιχείο Αυτοπαράδοσης για ιδιοχρησιμοποίηση υπηρεσιών και τέλος. Απλά πληρώνεις το ΦΠΑ.

Το χω κάνει σε δικό μου και δεν είχα πουθενά πρόβλημα.

Στην προκειμένη περίπτωση επειδή υπάρχει σύζυγος με 50% πρέπει να κάνει με αυτήν συμφωνητικό θεωρώ.

eidiko-stoixio-aytoparadoshs-352a.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, giorgosv said:

Δεν υπάρχει νομίζω η έννοια ιδιωτικό συμφωνητικό με τον εαυτό μου. Απλά κόβεις ένα ειδικό στοιχείο Αυτοπαράδοσης για ιδιοχρησιμοποίηση υπηρεσιών και τέλος. Απλά πληρώνεις το ΦΠΑ.

Σωστά.

Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με το 50%, ας κάνει ως συνολικό ποσό (ένα παραστατικό) είτε την ιδιοχρησιμοποιηση υπηρεσιών για τον εαυτό του είτε για την γυναίκα του (συγγενικό πρόσωπο) είτε από 50% με δύο παραστατικά].
 Οι δαπάνες αυτές δεν συνιστούν αμοιβή (που εισπράττουμε) ώστε να υπάρχει θέμα υπολογισμού ΦΕΜ επί αυτών. Ο ΦΕΜ είναι προκαταβολή φόρου όταν υπάρχει εισόδημα. Εδώ δεν υπάρχει εισόδημα, άρα δεν υπάρχει ΦΕΜ. Γίνεται αποκλειστικά για την απόδοση του ΦΠΑ των δαπανών που έχεις εκπέσει για να εκτελέσεις την παροχή υπηρεσίας. Μπορείς να μετονομάσεις μία ΑΛΣ για παροχή υπηρεσιών, σε "ειδικό στοιχείο ιδιοχρησιμοποίησης υπηρεσιών".
Οπότε, αν θεωρήσεις ότι χρησιμοποίησες αναλώσιμα (π.χ. γραφική ύλη, σχέδια, τηλεφωνία, ΔΕΗ κ.λπ. έξοδα ΜΔΕ του ΦΠΑ, ήτοι να προσπαθήσεις να δεις πόσο "κοστίζει" η δωρεάν αυτή σου παροχή υπηρεσίας) αξίας 50,00€ με ΦΠΑ 12,00€, τα οποία τα καταχώρησες στα βιβλία σου ως έξοδα. Επομένως, θα πρέπει να εκδώσεις το συγκεκριμένο στοιχείο δωρεάν μεν, ως προς το εισόδημα, αλλά για σκοπούς ΦΠΑ, θα "κόψεις" το ειδικό στοιχείο ιδιοχρησιμοποίησηςυπηρεσιών, με αξία 50€ και ΦΠΑ 12,00€, έτσι ώστε να αποδώσεις το ποσό αυτό (12,00€) στο Δημόσιο, με την επόμενη περιοδική δήλωση του ΦΠΑ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.