Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσωρινή σύνταξη 380 ευρώ


da-mi

Recommended Posts

Μόλις πληροφορήθηκα από συνάδελφο που δούλεψε 46 χρόνια σαν ελεύθερος επαγγελματίας ότι κατέθεσε εδω και ένα χρόνο τα χαρτιά του για σύνταξη και μόλις έλαβε την προσωρινή 380 ευρώ.... με άγνωστο πότε και πόσο θα πάρει κανονική σύνταξη....

Θέλω να ξέρω τί κάνει το ΤΕΕ.  Αλλά θα μου πεις οι περισσότεροι εκεί μέσα είναι δημόσιοι υπάλληλοι και η συνταξή τους βγαίνει σε 2 μήνες......

Link to comment
Share on other sites

Θα σε διορθώσω σε ότι αφορά στα μέλη της ΔΕ, τουλάχιστον, για τα προηγούμενα χρόνια που γνωρίζω.

Τα μέλη της ΔΕ που ήταν ΔΥ μετριούνταν σε 1-2, ενώ όλοι οι υπόλοιποι ήταν ελεύθεροι επαγγελματίες, οι οποίοι ενδιαφερόντουσαν, κυρίως, να εξασφαλίζουν δουλειές του δημοσίου για τα γραφεία τους.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, da-mi said:

Μόλις πληροφορήθηκα από συνάδελφο που δούλεψε 46 χρόνια σαν ελεύθερος επαγγελματίας ότι κατέθεσε εδω και ένα χρόνο τα χαρτιά του για σύνταξη και μόλις έλαβε την προσωρινή 380 ευρώ.... με άγνωστο πότε και πόσο θα πάρει κανονική σύνταξη.....

Μάλλον θα έχει κάνει κάποιου είδους συμψηφισμό με χρωστούμενα, διότι η προσωρινή είναι το 80% της οριστικής, δηλαδή η οριστική προκύπτει 380/0,8=475 €  πράγμα που δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξέρει κανείς τι σύνταξη παίρνουμε περίπου? 

...ή θα δουλεύουμε μέχρι να πεθάνουμε για το τίποτα..

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Και για να δωσω μια πληροφορια στον αγαπητο da-mi.

Συναδελφοι μου Δ.Υ μηχανικοι εχουν βγει σε συνταξη απο 1/1/17(!) και ακομα δεν τους εχει βγει ουτε η προσωρινη!!

Σε ερωτηση προς το γενικο λογιστηριο η απαντηση ηταν "ακομα το συστημα δεν ειναι ετοιμο"

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tελικά μάλλον δεν έχω καλή πληροφόρηση....  και σας ευχαριστώ!!!

Άραγε αναρωτιέται κανείς πως ζουν όσοι έκαναν παύση επαγγέλματος?

Το ερώτημά μου παραμένει : Πόσο σύνταξη παίρνει ο μηχανικός Ε.Ε. με 40 χρόνια δουλειάς???

Link to comment
Share on other sites

Με 40 χρόνια ασφαλισμένης εργασίας και με 800-1000 ευρώ μέσο μηνιαίο εισόδημα  αποδοχών από το 2002,  να υπολογίζουμε από 600 έως 850€.

Edited by dim10
Link to comment
Share on other sites

Ωραία!!!! 

Πιο πολλά παίρνουν οι δασκάλες με 15ετία και οι αστυνομικοί με 25ετία  και κάθονται από τα 40-48 χρόνια τους.... 

Εμείς  του ΤΣΜΕΔΕ ούτε πρόωρη, ούτε μειωμένη και σίγουρα πάνω από τα 60 μας...

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Οι παλαιοί ναι.
Οι νέοι ασφαλισμένοι, είτε υπαλληλοι (εκτός ειδικών κλάδων) είτε μηχανικοί έχουν σύνταξη με βάση τα έτη ασφάλισης και τον μέσο μισθό τους αν είναι μισθωτοί Ή τα έτη ασφάλισης και το μέσο δηλωμένο  εισόδημα  αν είναι ΕΕ.

Ετσι αν ένας μηχανικός ΕΕ δηλώνει μηδενικά εισοδήματα, η σύνταξή του θα είναι μικρότερη από έναν μηχανικό υπάλληλο πολεδομίας που σίγουρα λαμβάνει μισθό άνω των 1000 € είτε κάθεται είτε όχι. . .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.