Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ, ποσοστό μελέτης πολύ μικρότερο από το συμβατικό προυπολογισμό


Κωσταντής

Recommended Posts

Καλημέρα,
προσπαθώ να δημιουργήσω μια αμοιβή στο σύστημα του ΤΕΕ. 
πρόκειται για 2 "χώρους" στους οποίους απαιτούνται διαφορετικές μελέτες.

1ος χώρος--> χώρος που απαιτεί αρχιτεκτονική/στατική μελέτη επιφάνειας 1.5 τ.μ. 
2ος χώρος-->χώρος που απαιτεί μηχανολογικές μελέτες επιφάνειας 400 τ.μ. 

ο προυπολογισμός του έργου που δημιουργείται αφορά στα 401.5 τ.μ. 
όταν λοιπόν εγώ "ζητάω" τα αρχιτεκτονικά να αφορουν δαπάνη 1.5/401.5% το σύστημα μου λέει ότι το ποσοστό αυτό ειναι πολύ μικρό και δε με αφήνει να συνεχίσω . Γνωρίζεται τι μπορώ να κάνω? Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το σύστημα κάνει την ίδια ερώτηση, τι χώρος είναι αυτός που έχει μόνο μηχανολογικά?

Στην καλύτερη περίπτωση πρέπει να πάρετε έγκριση από ΤΕΕ....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Κωσταντής said:

...

1ος χώρος--> χώρος που απαιτεί αρχιτεκτονική/στατική μελέτη επιφάνειας 1.5 τ.μ. 
2ος χώρος-->χώρος που απαιτεί μηχανολογικές μελέτες επιφάνειας 400 τ.μ. 

ο προυπολογισμός του έργου που δημιουργείται αφορά στα 401.5 τ.μ. 
όταν λοιπόν εγώ "ζητάω" τα αρχιτεκτονικά να αφορουν δαπάνη 1.5/401.5% το σύστημα μου λέει ότι το ποσοστό αυτό ειναι πολύ μικρό και δε με αφήνει να συνεχίσω . Γνωρίζεται τι μπορώ να κάνω? Ευχαριστώ.

 

βάζεις σύνολο επιφανειών για τις μελέτες το 401,5τμ

στα 1.5 του χώρου βάζεις την χρήση του χώρου

στα 400 του χώρου, βάζεις την χρήση του χώρου.

Οι αμοιβές για άδειες ΔΟΜΗΣΗΣ δεν πάνε με το πόσα μηχανήματα έχεις αλλά με το τι επιφάνειες έχεις και την χρήση αυτών.

 

Ότι δεν το προβλέπει πας με αναλυτικό αλλά θα πάει ο προυπολογισμός στον ουρανό.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.  
Το θέμα μου είναι ότι αρχιτεκτονικά/στατικά πρέπει να επιβαρυνθώ με π.χ. 300€ αμοιβή μελέτης για τα 1.5 τ.μ., ο συμβατικός προυπολογισμός όμως επειδή βγαίνει επί ολόκληρης της επιφάνειας π.χ. 50000€ μου ζητάει αμοιβή 12.000€. 
Πως μπορω να δηλώσω ότι το ποσοστό π.χ. 100% για δαπάνη αρχιτεκοντικών να αφορά μόνο στο 1.5 τ.μ. και όχι στα υπόλοιπα 400 τ.μ. ?

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντή, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς

1.       Λες θα επιβαρυνθείς. Όχι εσύ αλλά ο πελάτης. Εσυ είσαι ο μελετητής υποθέτω.

2.       Δεν διευκρινίζεις τι αδειανά θα είναι. Νέα κατασκευή, νέα διαρρύθμιση, προσθήκη σε υπάρχων, αλλαγή χρήσης κλπ.

3.       Οι μελάτες που θα απαιτηθούν για το ακίνητο αφορούν τα τετραγωνικά του ακινήτου κι όχι μόνο κάποιον εξοπλισμού.

4.       Οι μελέτες ανάλογα μπορεί να μη είναι μόνο τα αρχιτεκτονικά που αναφέρεις αλλά και Τοπογραφικό, Αρχιτεκτονικά, υδραυλικά, αποχέτευση, στατικά, παθητική πυροπροστασία κλπ. κλπ.….

5.       Προσθήκη 1,5τμ και αλλαγή χρήσης υφιστάμενο 400τμ κλπ. ???

Άρα αυτό το 1,5τμ τι σχέση έχει σε ένα κτήριο 400τμ !!! μέγεθος τουαλέτας δηλαδή?

Δεν σε καταλαβαίνω. Γινε πιο σαφής πιο συγκεκριμένος και ανάρτησε κάποια έστω προσχέδια για να γίνει κατανοητό.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο, προσπάθησα απλά να μην κουράζω με πολλές λεπτομέριες. 

Σε υφιστάμενη ξενοδοχειακή μονάδα (με τακτοποίηση του συνόλου των αυθαιρεσιών) πρόκειται να γίνει χωροθέτηση δεξαμενών υγραερίου επιφάνειας 1.5 τ.μ. (τακτοποιημένες βάσει το 4495/2017 και με πιστοποιητικό πυρασφάλειας). Οι δεξαμενές αυτές εξυπηρετούν 400 τ.μ. κουζίνας-εστιατορίων. 

Σύμφωνα με ερώτηση στο τμήμα φορολογικών μου ζητήθηκε 
1. μελέτη αρχιτεκτονικών/στατικών και καύσιμου αερίου στο χώρο των δεξαμενών 

2. μελέτη καύσιμου αερίου και ενεργητική πυροπροστασίας στα 400 τ.μ. κουζίνας και εστιατορίων. 

3.μελέτη τοπογραφικού. 

Από ότι μου είπαν η άδεια θα περάσει από το τμήμα ελέγχου ΝΟΚ και μηχανολογικών (πυροπροστασία,καύσιμου αερίου). 

Ελπίζω να βοηθήσα

Link to comment
Share on other sites

Προϋπολογισμό στο σύστημα δώσε τον χαμηλότερο συμβατικό, δηλ μόνο των αρχιτεκτονικών και στατικών για την δεξαμενή (πχ ξενοδοχείο 1,5τμ), βάσει του οποίου θα βγουν και οι κρατήσεις. Για τα υπόλοιπα 400τμ που εξυπηρετεί η δεξαμενή έχουν ήδη αποδοθεί τα δέοντα απο την αρχική Ο.Α.

Στο τοπογραφικό τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Μην ξεχάσεις να βάλεις την εξάρτηση.

Στα Η/Μ θα συντάξεις αναλυτικό με τις εργασίες ή για χάρη ευκολίας θα πάρεις το 4% του συμβατικού προϋπολογισμού για ξενοδοχείο 400τμ ή 401,5τμ (η αίθουσα που εξυπηρετεί η μελέτη + δεξαμενή) για την ενεργητική και το ίδιο (4%) για το καύσιμο αέριο.

Μην ξεχάσεις τις προσαυξήσεις της προσθήκης / επισκευής καθώς και τον χρονικό προγραμματισμό και τεύχη δημοπράτησης.

Πάντως το παζάρι γίνεται για τον προϋπολογισμό και όχι για τίποτ' άλλο αφού πλέον με την κατάργηση του ΤΣΜΕΔΕ η νόμιμη αμοιβή είναι καθαρά διακοσμητική.

 

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.