Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά επαγγελματικού laptop για χρήση σε εργασίες πολιτικού μηχανικού.


Thanasis Papapanagiotou

Recommended Posts

Είμαι δευτεροετής φοιτητής πολιτικός μηχανικός και σκέφτομαι να επενδύσω (πέρα από το σταθερό Desktop το οποίο ήδη διαθέτω) σε κάποιο Laptop το οποίο θα μου προσφέρει το πλεονέκτημα της ευελιξίας όσων αφορά το θέμα της  μεταφοράς του. Στο μυαλό μου το βλέπω σαν μια μακροχρόνια επένδυση η οποία θα με καλύψει όχι μόνο στα φοιτητικά μου χρόνια αλλά και αργότερα στα εργασιακά μου. Να ξεκαθαρίσω πως θεωρώ αυτονόητο ότι στο τεχνικό μου γραφείο θα υπάρχει το Desktop στο οποίο θα γίνεται η δουλεία. Το laptop ωστόσο σκοπεύω να το λειτουργώ σαν πρωτεύων υπολογιστικό σύστημα στο σπίτι η ίσως και σαν δευτερεύων. Θα ήταν χαρά μου να άκουγα τις απόψεις των εν δυνάμει συναδέρφων μου πάνω σε κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά του laptop, τα οποία ακόμα και σήμερα που βρίσκομαι ένα βήμα πριν από την αγορά του, με προβληματίζουν. Δεδομένης λοιπόν ότι θα είναι ένα επαγγελματικό εργαλείο το οποίο τα τρέχει προγράμματα σχεδιασμού μελέτης κτλ. οι αποφάσεις μου και τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1. Σε ότι αφορά τον επεξεργαστή σκέφτομαι να στραφώ σε intel  i5. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι η συχνότητα του. Μπορεί ένα laptop με συχνότητα 1,6 GHz να ανταποκριθεί καλά την στιγμή που θα έχω 2 και 3 προγράμματα ανοιχτά που θα τρέχουν ταυτόχρονα; Ποια είναι κατά την άποψη σας η συνιστώμενη συχνότητα επεξεργαστή ώστε να δουλεύω χωρίς πρόβλημα ; Όσον αφορά την γενιά ξέρω σίγουρα ότι θα είναι 7ης η 8ης.

2. Η οθόνη του θα διαθέτει ανάλυση τουλάχιστον  1920x1080 με δυνατότητα FULL HD και IPS panel. To μόνο που με προβληματίζει εδώ είναι οι ίντσες. Το budget μου φτάνει μετά βίας στα 950Ε και σε αυτή την τιμή οι προτάσεις για επαγγελματικό laptop με 17 ίντσες είναι ελάχιστες. Ενδείκνυνται οι 15.6 ίντσες για σχεδιασμό; Ποια είναι η δική σας εμπειρία; Επίσης ποια είναι η γνώμη σας για τις 13.3 ίντσες; Είναι λίγες; Εδώ να ξεκαθαρίσω το εξής: Όταν θα δουλεύω με το λάπτοπ εντός της οικίας μου θα υπάρχει και ένα συμπληρωματικό μόνιτορ 24', ωστόσο σίγουρα κάποιες μέρες του χρόνου θα χρειάζεται να το χρησιμοποιώ χωρίς μόνιτορ (ταξίδια, διακοπές κτλ.) 

3. Μνήμη RAM (τουλάχιστον) 8GB τύπου  DDR4.

4. Κάρτα γραφικών (τουλάχιστον) 2GB.

5. Σκληρός δίσκος τουλάχιστον 1 SSD, μόνος του η και παρέα μαζί με έναν HDD.

6. Windows 10, Bluetooth, HDMI, USB 3.0, USB-C, Wi-Fi είναι αυτονόητα.

 1,6 

Edited by Thanasis Papapanagiotou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Θανάση και καλη σταδιοδρομία!

Αναφέρεις οτι είσαι δεύτερο έτος άρα στην καλύτερη για να βγείς αγορά εργασίας θες μια 5ετία...

Ξερεις τι αλλαγές θα υπάρχουν σε μια 5ετια απο τώρα σε επεξεργαστές κλπ. Πόσο μάλλον για laptop

που τα πράγματα αλλάζουν συνεχώς. Για μένα δεν αξίζει laptop απο τώρα για βάθος 5ετίας.

Ασε που ενα laptop εξαρχής υστερεί έναντι ενος desktop σε όλους του τομείς πλην φορητότητας.

Οποτε, κατ' εμέ πάρε ενα φθηνό laptop μαξ 500ευρώ να κάνεις τη δουλειά σου και σε 5 χρόνια παίρνεις 

άλλο. Με τα λεφτά που σου αναφέρω βρίσκεις ευκολα laptop i5 με 8gb και ανεξάρτητη γραφικών. Τώρα για 

ssd ίσως χρειαστεί να θυσιαστεί η γραφικών... 

Σημαντικό κομμάτι, το οποιο διαφεύγει στους υπολογιστάκηδες είναι η οθόνη. Μπορεί ένα λαπτοπ να μαμεί

απο αποψη δισκου-επεξεργαστή αλλα απο οθόνη να σε πιάνει ζαλάδα. Χαρακτηριστικό αυτό στα dell τα φθηνά που κυκλοφορησαν

πολύ εδω και μια 5ετία. 

Τωρα για σχέδια σε laptop ακόμη και 17ρι άνετος δεν θα είσαι ότι μηχανημα και να έχεις.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

 

Δουλεύω πολλα χρόνια με λαπτοπ αλλά σκέφτομαι να πάρω υπολογιστή με μονάδα, και το μόνο που με προβληματίζει είναι ο θόρυβος που πιθανόν να υπάρχει από το ανεμιστηράκι.

Όντως θα είναι πολύ πιο θορυβώδες? ευχαριστω

 

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2020 at 9:21 ΜΜ, ppanag said:

Υπάρχουν και αθόρυβα τροφοδοτικά όπως τα be quiet!

εκτός από το τροφοδοτικό πιστεύεις χριάζεται και το κουτί be quiet ?

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, LESS said:

εκτός από το τροφοδοτικό πιστεύεις χριάζεται και το κουτί be quiet ?

προσωπικά έχω πάρει και το κουτί που είναι μια χαρά, απλά δεν έχει θέση για dvd-rom κλπ. μπροστά και ξέχασα τι είναι ο θόρυβος...

Επίσης σε άλλο μηχάνημα πήρα ψύκτρα επεξεργαστή be quiet και επίσης έμεινε μουγγό ;)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα , Είμαι φοιτήτρια στο Τμήμα των Πολιτικών Μηχανικών και σε ένα εξάμηνο παίρνω πτυχίο . Χάλασε το laptop μου και ψάχνω να βρω τι θα αγοράσω. Δεν γνωρίζω ακριβώς τι προγράμματα θα μου χρειαστούν στο μέλλον οπότε ήθελα να ρωτήσω τι εταιρείες προτιμώνται και τι χαρακτηριστικά να έχει.. 

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις ταχύτητα, μεγάλο χώρο αποθήκευσης, καλή κάρτα γραφικών

Οπωσδήποτε ssd (512) για τα λογισμικά +1 terra για αποθήκευση, και μνήμη 16

Αν, και αυτά τα χαρακτηριστικά ίσως έχουν ξεπεραστεί σε λίγα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλετε ορισμένοι laptop για βασικό υπολογιστή  ως επαγγελματίες δεν το καταλαβαίνω.

Για να δουλέψεις σαν άνθρωπος και παραγωγικά θες οθόνη 24''  , δεν υπάρχει σε laptop.

Eπιπλέον

Eνα κλασσικό pc γραφείου

Εχει  πολύ μικρότερο κόστος από ίδιων επιδόσεων laptop.
Εχει πολύ περισσότερες δυνατότητες συνδεσιμότητας ,
Eιναι εύκολα αναβαθμίσιμο και επεκτάσιμο.
Είναι φθηνότερο στην επισκευή τυχόν βλάβης.
Και από την δική μου εμπειρία είναι πολύ πιο αξιόπιστο και ανθεκτικό από το laptop.
 

Edited by avgoust
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί χρειάζεται να δουλεύεις σε περισσότερα του ενός μέρη. π.χ. γραφείο/σπίτι/εργοτάξιο.

Με μια εξωτερική οθόνη στο γραφείο για δεύτερη, και αν μπορείς και στο σπίτι, είσαι καλυμμένος.

Στο ερώτημα της συναδέλφου παραπάνω θα χρειαστεί σίγουρα καλόν επεξεργαστή (ο i5 είναι οριακός), αρκετή ram (τουλάχιστον 16gb), ssd τουλάχιστον 256 (αν υπάρχει και κάποιο άλλο μέσο αποθήκευσης, αλλιώς μεγαλύτερο). Κάρτα γραφικών εξαρτάται τα προγράμματα. Σε 2d cad δεν την χρειάζεσαι καθόλου. Για 3d, photo editing, κτλ θές μια με τουλάχιστον 4gb ram.

Αν δεν γνωρίζεις τι προγράμματα θα χρειαστείς, μην επενδύσεις προς το παρών πολλά χρήματα. Θα σου έλεγα κάτω από 1000€. Σε 2-3 χρόνια που θα ξέρεις το αντικείμενο που θα πορευτείς, μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο και περισσότερο future proof.

Edited by papathvas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.