Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κάθετη ιδιοκτησία


serioannis

Recommended Posts

Καλησπέρα να ρωτήσω, συμβόλαιο κάθετης ιδιοκτησίας με 2 κτίσματα Α και Β σε σχήμα πιστόλι. Το Β είναι με συμβόλαιο σε σχήμα πιστόλι.

Ο Α που είναι μπροστά με πρόσβαση σε δημοτική οδό θέλει να φτιάξει νέο κτίσμα  στο πίσω μέρος που του ανήκει της κάθετης.

Ζητά από τον Β, για να έχει πρόσβαση στο νέο του κτίσμα να τον αφήνει να περνάει από τον διάδρομο που είναι σε σχήμα πιστόλι και να του παραχωρήσει τετραγωνικά από το οικόπεδό του λόγω ότι χάνει από την δίοδο τετραγωνικά.

Υπάρχει άλλη τέτοια περίπτωση;

 

Ευχαριστώ.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Πόσο πλατος ειναι αυτη η "λαβη" ωστε να κοψει ολοκληρη λωριδα  και να κανουν ανταλλαγη και να μεινει και αρκετο πλατος για να περναει   και ο αλλος?

Πιθανον να του ζητησει  που του δικαιωμα  κοινης δουλειας διελευσης,  απο την "λαβη" του πιστολιου.

Νομιμο το βλεπω και στις δυο περιπτωσεις.

Κατα τα λοιπα

δεν εχουν λογο να κανουν "ανταλλαγες" αφου η συγχρηση δεν αφαιρει τμ. απο το υπολοιπο...

Μιληστε με το συμβ/φο σας, [να δειτε και τα φορολογικα σας εξοδα.]

Και, η ευλογη ερωτηση:

- Εχει υπολοιπα σδ?

-Πόσο ειναι το πλατος του κτισματος  στο Α, που δεν εχει  περιθωριο να αφησει απο το πλάι  μια λωριδα προς την  νεα οικοδομη?

-εχεις και κατι "δ" να δεις για το νεο κτισμα..

 

Link to comment
Share on other sites

Η πρόσοψη στον δρόμο είναι περίπου 10,00 μέτρα. Το Α κτίσμα που έχει πρόσωπο στον δρόμο καλύπτει τα 8,80 και το 1,20 (λαβή) είναι η δίοδος για να περνάω πίσω εγώ για το Β κτίσμα.

Είσοδο στα 8,80 έχει δική της που περνάει μέσα από το σπίτι για να βγει στο πίσω μέρος του δικού της οικοπέδου και να πάει στο νέο κτίσμα που θέλει να φτιάξει.

Θέλει να χρησιμοποιεί την δίοδο 1,20 να περνάει (στο συμβόλαιό μου αναφέρετε σας αποκλειστική δική μου χρήση) και ζητά τα τετραγωνικά της διόδου περίπου 35τετρ. να τα αφαιρέσει από το δικό μου οικόπεδο.

Ενώ μου έκανε αγωγή και την έχασε, επανήλθε εκ νέου με άλλη και με νέα τοπογραφικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το εγραφες, φαινονταν οτι ψαχνεις μια λυση και οχι οτι εχετε αντιδικιες με αγωγες κλπκλπ,

να σου ελεγα

"ιστοριες για αρκουδες.."

τεσπα,   Αυτος θελει "αυτο"....αστον να θελει...

[κι εγω θελω να κερδισω το τζοκερ...]:grin:

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό; Δηλ στην αγωγή που έχει καταθέσει για αναδιανομή του οικοπέδου και αλλαγή της κάθετης είναι άσκοπο;

Δηλ τα πρώτα συμβόλαια είναι ισχυρά και αμετάκλητα; 

Link to comment
Share on other sites

ζηταει  "αναδιανομη" [????]

ποιες συνθηκες,  στις οποιες εχουν στηριξει τα συμβληθεντα μερη την συσταση καθετων, εχουν μεταβληθει?

ας δει ο δικηγορος σου και αυτο  το πολυ προσφατο, απο τον ΔΣΑ

ΤρΕφΠατρών 131/2018

 

Άρνηση σύμπραξης σε τροποποίηση σύστασης κάθετης ιδιοκτησίας - Αναγκαστική εκτέλεση - Αυτοπρόσωπη επιχείρηση πράξης - Καταδίκη σε δήλωση βούλησης -.

 

Προϋπόθεση για την εφαρμογή του άρθρου 946 ΚΠολΔ είναι να πρόκειται για υλική πράξη. Η σύμπραξη σε τροποποίηση σύστασης κάθετης ιδιοκτησίας δεν αποτελεί υλική πράξη, αλλά νομική. Μη νόμιμο το αίτημα περί καταδίκης του εναγομένου σε δήλωση βουλήσεως. Η υποχρέωση του εναγομένου να προβεί σε δήλωση βουλήσεως προς την ενάγουσα δεν απορρέει απευθείας από τον νόμο ή από σύμβαση. Εφόσον το ουσιαστικό δίκαιο δεν παρέχει αγωγή, δεν χωρεί και εξαναγκασμός του εναγομένου κατά τη διάταξη του άρθρου 949 ΚΠολΔ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Ο ιδιοκτήτης του κτίσματος 1 (για το οποίο υπάρχει συμβόλαιο καθέτης) θέλει να φτιάξει κτίσμα 2 και να το μεταβιβάσει σε άλλον.

1. Πρέπει να κάνει άλλο συμβόλαιο κάθετης;

2. αν δεν υπάρχει δίοδος για το κτίσμα 2, απαιτεί πρόσβαση απο τον ιδιοκτήτη του κτίσματος 3 ;

Untitled.png

Link to comment
Share on other sites

Εαν το  κτισμα "1"   δεν καταλαμβανει ολη την προσοψη που ανηκει στην καθετη αυτη,

και εαν εχει υπολοιπα σδ η Α  καθετη,

τοτε μπορει να χτισει, τηρωντας τις πολεοδομικες διαταξεις αλλα και τις μεταξυ τους συμφωνιες

χρησιμοποιωντας σαν διοδο  ενα τμημα απο την καθετη αυτη.

 

Αν καταλαμβανει ολη την προσοψη,  δεν μπορει να ζητησει να περναει απο τον διαδρομο που ανηκει στην Β καθετη

διοτι ειναι "αυτοαποκλεισθεις"  με δικη του υπαιτιοτητα.

Αυτη ειναι η γνωμη μου.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το κτίσμα 1 καταλαμβάνει όλη την πρόσοψη και ο διάδρομος ανήκει με το συμβόλαιο κάθετης στο κτίσμα 3.

Τώρα το κτίσμα 1 έχει κάνει για δεύτερη φορά αγωγή στο κτίσμα 3 για να γίνει τροποποίηση της κάθετης.

Αυτό που μου αναφέρετε υπάρχει σε κάποιο νόμο, μπορώ να το βρω από κάπου για να το χρησιμοποιήσω;

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.