Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καθαρισμός δεξαμενής πετρελαίου κεντρικής θέρμανσης


41ex

Recommended Posts

Οι πληροφορίες που έχω βρεί είναι μόνο από ιστοσελίδες συνεργείων οπότε θα ήθελα να ακούσω κι άλλες γνώμες. 

Θέλω να ρωτήσω αν είναι απαραίτητο να γίνεται, κάθε πότε και τι εργασίες πρέπει να περιλαμβάνει; 

Ο καθαρισμός- φιλτράρισμα του πετρελαίου που γίνεται μαζί τι προσφέρει; “Χαλάει” το πετρέλαιο?  

Πως θα διαπιστώσω ότι ήρθε η ώρα να το κάνω; (Ο πρώην διαχειριστής δε θυμάται πότε έγινε τελευταία φορά οπότε πρέπει να έχει πάνω από 5 χρονια να γίνει. )

Αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να προηγείται της συντήρησης του καυστήρα και της αλλαγής των φίλτρων - μπεκ. 

 

Βασικά ο καυστήρας και τα μπεκ έχουν πιάσει μια σκληρή καρβουνίλα και δεν έιμαι σίγουρος αν οφείλεται σε νοθευμένο πετρέλαιο ή στο μη καθαρισμό. 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτή είναι η μαυρίλα που ανέφερα.

Πιστεύετε ότι οφείλεται σε νοθευμένο καύσιμο ή σε ανάγκη καθαρισμού καυστήρα - δεξαμενής.

Θα δοκιμάσω αν βρω αντλία να την αδειάσω να δω αν έχει πιάσει ιζήματα στον πάτο.

Έτσι κι αλλιώς έχω προγραμματίσει συντήρηση καυστήρα απλά δεν είμαι σίγουρος τι πρέπει να κάνω για να μην επαναληφθει αυτό το φαινόμενο.

Κάθε συμβουλη δεκτή, Ευχαριστώ

IMG_20171222_152226.jpg

IMG_20171222_153628.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  41ex,

Η φωτογραφία που δείχνεις είναι από τον διασκορπιστή του καυστήρα μάλλον. Η μαυρίλα που βλέπεις δεν είναι από το βρόμικο πετρέλαιο της δεξαμενής αλλά από την κακή ρύθμιση του καυστήρα. Πολλά μπορεί να είναι λάθος για να έχεις αυτό το αποτέλεσμα όπως μικρή ποσότητα αέρα, μικρή ποσότητα ταχύτητας αέρα, μπεκ με λάθος μοίρες, μπεκ πολύ πίσω από τον διασκορπιστή, χαμηλή πίεση πετρελαίου και άλλα πολλά. Απαιτείται καλό καθάρισμα όλων και σωστή ρύθμιση.

Για να καταλάβεις εάν η δεξαμενή θέλει καθάρισμα, πρέπει να δεις χαμηλά, στο κάτω μέρος της εάν έχει λάσπη! Αυτή θα πρέπει να καθαρίσεις. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να καταναλώσεις το πετρέλαιο ή να το μεταγγίσεις. Ο καθαρισμός είναι απλός, απλά βγάζεις τη λάσπη αφού θα είναι άδεια η δεξαμενή, το πρόβλημα είναι που θα την πετάξεις; Θα πρέπει να την πας σε βενζινάδικο αφού πρώτα συνεννοηθείς μαζί τους.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η πιθανότητα να οφείλεται σε νοθευμένο πετρέλαιο υπάρχει? 

Προληπτικά πάντως θ’ αλλάξω και πάροχο καυσίμου. 

Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να βρω έναν καλό καυστηρατζή να ρυθμίσει και να καθαρίσει τον καυστήρα. 

Σε δεύτερη φάση θα προσπαθήσω να αδείασω - κατεβάσω τη στάθμη να δω αν έχω λάσπη - ίζημα στη δεξαμενή. 

 

Απ’ ότι κατάλαβα (από την συμμετοχή στο θέμα) ο καθαρισμός της δεξαμενής δεν είναι κάτι τακτικό-συχνό γι αυτό και δεν βρίσκω πολλές αναφορές. 

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισμός της δεξαμενής δεν γίνεται σχεδόν ποτέ στην Ελλάδα. Οπότε δύσκολα θα βρεις κάτι. Πάντως έχει υπόψιν σου ότι θέλει ειδική διαχείρηση (δεν πετάμε την λάσπη αυτή στα σκουπίδια και προς θεού όχι στην αποχεύτευση) και όπως είπε παραπάνω ο συνάδελφος χρειάζεται να βρεις κάποιον για να την διαθέσεις. 

Τώρα αυτό που δείχνεις στην φωτογραφία είναι λογικά απο κακή ρύθμιση και ανύπαρκτη συντήρηση τα τελευταία χρονια. Καθαρό πετρέλαιο θέρμανσης δεν πρόκειται να βρεις όσο και να ψάξεις, είναι γενικά κατώτερης ποιότητας και με πολύ θείο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανέρχομαι στο θέμα μιας και πιάσανε τα κρύα!

Καθαρισμό δεξαμενής δεν έκανα τελικά καθώς δεν παρατήρησα κάτι στον πάτο, αφού περίμενα να πέσει η στάθμη αρκετά.

 Ήρθε καυστηρατζής καθάρισε και ρύθμισε και μου είπε ότι μπορώ να βάλω χημικά πρόσθετα για τον καθαρισμό της δεξαμενής και των σωληνώσεων.

Τι πρόσθετα είναι αυτά; Κάνουν δουλεία; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Επανέρχομαι στο θέμα με σκοπό να γίνει πιο πλήρες.

Αυτές οι βρωμιές που είναι σαν λύματα ξέρετε τι είναι; Εκανα τελικά καθαρισμό αλλά μήπως μου βγήκε τελικά ρύπανση?

viber_image.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2018 at 1:24 ΜΜ, 41ex said:

Τι πρόσθετα είναι αυτά; Κάνουν δουλεία; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο;

Γιατί κάθεσαι και σκοτίζεσαι συνάδελφε; Είτε ως ιδιώτης, είτε ως επαγγελματίας, απευθύνεσαι σε ειδικά συνεργεία καθαρισμού δεξαμενών πετρελαίου κλπ που αναλαμβάνουν μόνοι τους και τη διάθεση των αποβλήτων. Από αυτούς θα πάρεις - δεν θα το χρειαστείς εσύ αυτό, αλλά λέμε - ακόμη και πιστοποιητικό "gas free". Πάτα στο google "πιστοποιητικό gas free" και θα βρεις αρκετούς. Θα στην κάνουν λαμπίκο. 

7 ώρες πριν, 41ex said:

Αυτές οι βρωμιές που είναι σαν λύματα ξέρετε τι είναι; Εκανα τελικά καθαρισμό αλλά μήπως μου βγήκε τελικά ρύπανση?

Ισχύει η ίδια απάντηση.:)

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Εν τάχει τα γεγονότα προς ενημέρωση – προειδοποίηση.

Αλλάξαμε εταιρεία διαχείρισης και ήρθε με ένα πακέτο all inclusive που περιλάμβανε και καθαρισμό.

Ήρθε ένα «ειδικό» βυτίο-φίλτρο έβαλαν μια κρέμα (που αργότερα έψαξα μετράει την υγρασία μόνο) άλλαξε χρώμα και είπαν ότι χρειάζεται καθάρισμα.

Ρούφηξαν όλο το πετρέλαιο, καθάρισαν τη δεξαμενή και το ξαναέβαλαν.

Όταν κατέβηκα να δω είχε αυτή την εικόνα με τις φυσαλίδες, που είναι σαν λύματα και δεν διαλύονται εύκολα, και το πετρέλαιο είναι σαφώς πιο θολό!

Αφήνω στην άκρη το γεγονός ότι είναι κάποια decaliter λιγότερο, οι ερωτήσεις μου είναι.

Που οφείλονται αυτές οι φυσαλίδες; Έβαλαν πρόσθετα και βγήκε έτσι ή πήραν το παλιό και έβαλαν άλλο?

Υπάρχει κίνδυνος για τον καυστήρα; Μήπως να κάνω μια ανάλυση ή επειδή είναι λίγο να περιμένω να τελειώσει και να κάνω μια καλή συντήρηση μετα?

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ, έτσι που έγραφες τα post παραπάνω, νόμισα ότι προσπαθούσες να κάνεις καθαρισμό μόνος σου. :D

Καθαρισμός δεξαμενής πετρελαίου γίνεται σε δύο περιπτώσεις. 

α) Αν σε προειδοποιήσει ο τεχνικός του καυστήρα ότι "κάτι δεν πάει καλά". 

β) Αν θέλεις να ξηλώσεις δεξαμενή με θερμές εργασίες, ή να την παροπλίσεις εν όψει σύνδεσης με νέο λέβητα φυσικού αερίου.

Όταν αποφασίσεις καθαρισμό δεξαμενής, αφήνεις τη στάθμη του πετρελαίου να κατεβεί αρκετά - όχι επικίνδυνα - και το παλαιό πετρέλαιο το πετάς ΟΛΟ. Επειδή αυτή η διαδικασία, όπως καταλαβαίνεις, είναι αρκετά δαπανηρή, για να έχεις μία τάξη μεγέθους, θα έλεγα ότι σε πολυκατοικίες από 5 έως 10 καταναλώσεις, με τακτική ετήσια χειμερινή λειτουργία του λέβητα, χημικός καθαρισμός γίνεται προληπτικά κάθε 10 με 15 χρόνια το λιγότερο. 

Και αν θες και ένα άλλο εμπειρικό μέγεθος, από το 2002 μέχρι σήμερα, ούτε ένα πελάτης μου, ή γνωστός μου, από τον πιο τυπικό μέχρι τον πιο τσιφούτη, δεν έχει κάνει ΠΟΤΕ χημικό καθαρισμό δεξαμενής. 

Το γεγονός ότι σου λείπουν κάποια λίτρα είναι καλό διότι πέταξαν τη λάσπη και μια ποσότητα ακατάλληλη. Για τις φυσαλίδες να τους καλέσεις και να τους ρωτήσεις.

Γνώμη μου είναι, αν οι σχηματισμοί αυτοί επιπλέουν να τους περισυλλέξεις όλους από την επιφάνεια και μετά να πάρεις δείγμα από πιο βαθιά μέσα σε καθαρό και διαφανές δοχείο. Αν δεις μεγάλη θολούρα η οποία δεν καθιζάνει σε εύλογο χρονικό διάστημα, πέτα το όλο. 

Για τον καυστήρα δεν μπορώ να σου απαντήσω.

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.