Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προϋπολογισμός έργου για ΕΕΜΚ


magos88

Recommended Posts

Ο προυπολογισμός που συντάσσω είναι αυτός του 4495, το οποίο θα καταθέσω στο e-adeies. Φυσικά σε δεύτερο χρόνο θα καταθέσω τον αντίστοιχο με τα ημερομίσθια και στο ΙΚΑ. Στον τίτλο της ΕΕΜΚ, έχω μόνο την θερμομόνωση και τα ικριώματα, αφού τ' άλλα δεν χρειάζονται άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλημέρα! 

ερώτηση καθώς βγάζω την πρώτη μου e-ΕΕΜΚ..

Πλέον ο μόνος περιορισμός για Μικρής Κλίμακας είναι το όριο των 25.000€

Δηλαδή μπορούν να περιληφθούν και ΗΜ μελέτες και να μπει και συνάδελφος μηχανολόγος μηχανικός στην ομάδα έργου.

Σωστο?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, η περίπτωσή μου αφορά εργασίες εσωτερικών διαρρυθμίσεων και είναι ειδικό κτίριο-εκπαίδευσης με αρχική άδεια του 1988. Συνένωση αιθουσών σε ενιαίο αμφιθέατρο.

Η ερώτησή μου αφορά την τροποποίηση των ηλεκτρικών και κλιματισμού και την παρ.10 του άρθρου 42  ν.4495/17 που αναφέρει ενημέρωση των μελετών (οι οποίες δεν ξέρω αν θα βρεθούν στον φάκελο). Αντίστοιχα για εργασίες λειτουργικής συνένωσης δεν απαιτείται όμως αυτή η ενημέρωση, ενώ είναι πιθανό να υπάρξουν τροποποιήσεις μελετών...

Και λόγω ειδικού κτιρίου έχω απορίες: 

1) υπάρχει η προϋπόθεση μη απαίτησης εγκρίσεων από άλλους φορείς ή συλλογικά όργανα. Εννοεί εγκρίσεις για τις συγκεκριμένες μελέτες πχ. Πυροσβεστική για πυροπροστασία?

2) Αν βάλω στην ομάδα του έργου τον μηχανολόγο και τις ΗΜ μελέτες κλιματισμού/ηλεκτρικών η διαδικασία της ενημέρωσης γίνεται απλά με κατάθεση των νέων σχεδίων στην ΥΔΟΜ?

 

Επεξεργασία: Και μάλλον είμαι εκτός θέματος ..

 

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

Μέρσα 

όταν λες κτίριο εκπαίδευσης -εννοείς δημόσιο κτίριο εκπαίδευσης ή ιδιωτικό?

Στο λέω γιατί αν αναφέρεσαι σε δημόσιο κτίριο αυτά το 1988 (αλλά ακόμη και πολύ μετέπειτα) κτίζονταν χωρίς την έκδοση Ο.Α 

με  μόνη προϋπόθεση   την σύνταξη μελετών και επίβλεψη από τον Ο.Σ.Κ οπότε

1. δεν υπάρχει στην ΥΔΟΜ μελέτη για να την ενημερώσεις και

2. και βασικό πρέπει πρώτα να προβείς στην ένταξη στο Ν των αυθαιρέτων

Εξάλλου αν πράγματι πρόκειται για τέτοιο κτίσμα η συνένωση αιθουσών πέραν των άλλων (Πυρ/κή κλπ)

απαιτεί (βάσει γενικής νομολογίας) την έγκριση των σχεδίων συνένωσης από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα.Θέλω να βγάλω μι εεμκ για συνένωση καταστημάτων και πέργκολα στο δώμα.Για τη συνένωση βλέπω ότι λέει και πυροπροστασία (παθητική η /και ενεργητική) όπου απαιτείται.Πώς θα ξέρω αν απαιτείται?μόνο η καθαίρεση του μεταξύ τους τοίχου θα γίνει. βρήκα τώρα και το νεο φεκ για την πυροπροστασία και το διαβάζω, αλλά έχει κανείς ιδέα, έχει κάνει κανείς τώρα πρόσφατα, να βοηθήσει???

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Βγάζω ΕΕΜΚ για  θερμοπρόσοψη με ικριώματα.

Στο e-adeies και σύμφωνα  με το άρθρο 29 του 4495/17 απαιτεί αναλυτικό προϋπολογισμό αν έχω ικριώματα .

Δεν απαιτείται όμως για την θερμοπρόσοψη.

Στον αναλυτικό που θα κάνω για να ανεβάσω στο e-adeies, θα περάσω μόνο τα τ.μ. των ικριωμάτων ή και της θερμοπρόσοψης μαζί?

Edited by ZesteR
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.