Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προϋπολογισμός έργου για ΕΕΜΚ


magos88

Recommended Posts

  • 8 months later...

Καλησπέρα, είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με ΕΕΔΜΚ και θα ήθελα σας παρακαλώ την βοήθεια σας για την σύνταξη του προϋπολογισμού που αφορά τοποθέτηση θερμοπρόσοψης σε κτίριο με χρήση ικριωμάτων, αλλά και επισκευές επιχρισμάτων τοπικά, καθώς η οικοδομή δεν είναι καινούρια. Σύμφωνα με την παρ. 2 του αρθ. 29 του Ν.4495/17 η θερμοπρόσοψη δεν έχει όριο στον προϋπολογισμό, έχουν όμως τα ικριώματα και τα επιχρίσματα.

1) Στον προϋπολογισμό πρέπει να συνυπολογίσω την θερμοπρόσοψη ή δεν ασχολούμαι καθόλου με αυτήν παρά μόνο με τα άλλα δύο? Αν πρέπει να την συνυπολογίσω, θα χρησιμοποιήσω την συνολική επιφάνεια των όψεων, έτσι?

2) Για να υπολογίσω την επιφάνεια των επιχρισμάτων που πρόκειται να επισκευαστεί, να θεωρήσω ένα ποσοστό πχ. 25% της συνολικής επιφάνειας των όψεων και να βάλω την ίδια επιφάνεια και στις καθαιρέσεις επιχρισμάτων?

3) Για τα ικριώματα πως υπολογίζεται η επιφάνεια τους?

4) Επιπλέον επιχρίσματα και χρωματισμός της θερμοπρόσοψης δεν θα γίνουν μετά την τοποθέτηση της, επομένως δεν τα βάζω στον προϋπολογισμό?

Η βοήθεια σας θα μου είναι πολύτιμη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, vgsk said:

1) Στον προϋπολογισμό πρέπει να συνυπολογίσω την θερμοπρόσοψη ή δεν ασχολούμαι καθόλου με αυτήν παρά μόνο με τα άλλα δύο? Αν πρέπει να την συνυπολογίσω, θα χρησιμοποιήσω την συνολική επιφάνεια των όψεων, έτσι?

2) Για να υπολογίσω την επιφάνεια των επιχρισμάτων που πρόκειται να επισκευαστεί, να θεωρήσω ένα ποσοστό πχ. 25% της συνολικής επιφάνειας των όψεων και να βάλω την ίδια επιφάνεια και στις καθαιρέσεις επιχρισμάτων?

3) Για τα ικριώματα πως υπολογίζεται η επιφάνεια τους?

4) Επιπλέον επιχρίσματα και χρωματισμός της θερμοπρόσοψης δεν θα γίνουν μετά την τοποθέτηση της, επομένως δεν τα βάζω στον προϋπολογισμό?

1.Ναι την υπολογίζεις ,ναι η επιφάνεια που θα καλυφθεί

2.Εσύ εκτιμάς την επιφάνεια καθαιρέσεων,δεν είναι κανόνας το ποσοστό %,βλέπεις τι έχεις να καθαιρέσεις

3.Με επιφάνεια ικριωμάτων,μίλα με τον μάστορα,π.χ. θα στηθεί 12 μ. μήκος για 9 μ.ύψος άρα 12χ9

4.Αν δεν γίνουν,δεν μπαίνουν

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας.
Έχω μπερδευτεί λίγο. Έχω έναν προϋπολογισμό συναδέλφου στα χέρια μου για ΕΕΔΜΚ. Στον προϋπολογισμό αυτό όμως δε συμπίπτουν οι κωδικοί σε κάποιες περιπτώσεις και σε άλλες περιπτώσεις δε συμπίπτουν οι τιμές μονάδας με την εργασία συγκρίνοντάς τα με τον πίνακα του παραρτήματος Β του Ν.4495/17.
Προσπαθώ να βάλω τις αντίστοιχες εργασίες στον πιν.3 του ΙΚΑ και θέλω να είμαι σίγουρη ότι θα είναι σωστά σε σχέση με τον προϋπολογισμό του έργου.

πχ. αναφέρεται : κωδ.2.08 - αποξήλωση ξύλινων ή μεταλλικών κουφωμάτων μετά των κασωμάτων τους με τιμή μονάδος 16,80€/τμ. Εγώ πηγαίνοντας στο παράρτημα Β βρίσκω "αποξήλωση ξύλινων ή σιδηρών θυρών και παραθύρων με τιμή 8,8€/τμ (κωδ.2,07).  Τι λάθος μπορεί να κάνω? Υπάρχει κάποιος άλλος πχ κωδικός που αφορά το κάσωμα των θυρών και πρέπει να το προσθέσω? Δε βρήκα κάτι στο παράρτημα Β για τέτοιου είδους αποξήλωση.

Αντίστοιχα έχω και κάποια άλλα θέματα με διαφορές παρόμοιου είδους.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως ο συνάδελφος έχει πάρει κάποιες τιμές από το παράρτημα Β και κάποιες άλλες σαν κωδικούς από τον πιν.3 του ΙΚΑ. ΟΚ με αυτό (δε γνώριζα ότι γίνεται διότι δημιουργείται μπέρδεμα), αλλά πιο πολύ με μπερδεύει η διαφορετική τιμή μονάδας.

Edited by EiriniA
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλήσπερα,

Είμαι νέος μηχανικός και έχω μπερδευτεί αρκετά σε σχέση με τον προϋπολογισμό εργασιών για άδεια εργασιών μικρής κλίμακας. Πρόκειται για έργο ανακαίνισης διαμερίσματος με διαρρύθμιση εσωτερικών χώρων, τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης και αλλαγή υδραυλικών.  Πρέπει να υπολογίσω τον προϋπολογισμό βάσει του Παραρτήματος Β του 4495 ΚΑΙ να κάνω υπολογισμό αμοιβών στο σύστημα του ΤΕΕ; Ο προϋπολογισμός που προκύπτει από το σύστημα του ΤΕΕ μπορεί να αντικαταστήσει τον υπολογισμό βάσει του Παραρτήματος Β; Ή είναι δύο διαφορετικά πράγματα και εγώ καλύπτομαι από τον Πίνακα του Παραρτήματος Β;

Ευχαριστω!

Edited by ArisK32
Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτούνται αμοιβές για μικρής κλίμακας.  Οπότε δεν μπαίνεις καθόλου στο σύστημα αμοιβών

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν άλλαξαν πάλι κάτι.. το σύστημα ΄΄ζητάει΄΄ α/α αμοιβών ΤΕΕ . Κάνεις λοιπόν νέα καταχώρηση , παίρνεις αριθμό μόνο και τον γράφεις στο e-αδειες και όλα καλά .

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα ζητάει μόνο Α/Α έργου . Όπως προανέφερα δημιουργείς έργο και συμπληρώνεις μόνο  τον Α/Α για να υποβληθεί η αίτηση . Χωρίς Α/Α δεν σε αφήνει το σύστημα να ΄΄προχωρήσεις΄΄ . Φυσικά εναπόκειται στο μηχανικό αν θέλει εκτός συστήματος ε-αδειες , να ολοκληρώσει το έργο αμοιβών , να εκδώσει ΔΑΠΥ και πληρώσει  ΦΕΜ....

image.png.d085b19fb07446d4f55817536322985e.png

edit

Αν δεν μπει ο Α/Α εμφανίζεται το παρακάτω μήνυμα :

image.png.b05f196dae3b51f9cc8376d41313fb07.png

 

Edited by venezia
Συμπλήρωση κειμένου
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.