Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προϋπολογισμός έργου για ΕΕΜΚ


magos88

Recommended Posts

Καλησπέρα,

προσπαθώ να βγάλω μία ΕΕΜΚ (πρώτη φορά) και μου ζήτησαν να συντάξω προϋπολογισμό έργου βάσει του 4495 και να τον καταθέσω. Κατέβασα τους πίνακες του αναλυτικού προϋπολογισμού και φυσικά το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ μικρό ποσό. Τώρα μου λένε να το ξανακοιτάξω γιατί τους φαίνεται λάθος. Ναι αλλά από τη στιγμή που μου είπαν να το κάνω με το 4495, υπάρχει άλλος τρόπος; Εγώ πήρα τους πίνακες, καταχώρησα τις ποσότητες, και μου έβγαλε ένα αποτέλεσμα. Τι κάνω λάθος; Μπορείτε να με βοηθήσετε; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Τι αφορά η εεμκ και τις πόσοτητες έχεις βάλει; Αν θυμάμαι κάλα θέλει προϋπολογισμό μέχρι 25.000 ευρώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΕΜΚ περιλαμβάνει εσωτερικές εργασίες σε διατηρητέο κτίριο, όπως διάνοιξη μίας οπής σε τοιχοποιία, επισκευή επιχρισμάτων και ελαιοχρωματισμούς, επισκευή υδραυλικών και ηλεκτρολογικών δικτύων, τρίψιμο ξύλινων δαπέδων.

Χρησιμοποιώντας τους πίνακες του 4495 για τον αναλυτικό, μου έβγαλε ένα πολύ μικρό ποσό, της τάξης των 1500€ περίπου... Αν είναι απαραίτητο μπορώ να το επισυνάψω.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες επισύναψε, απλά μήπως να έβαζες κάποιες εργασίες (αν δεν έχεις βάλει) σχετικά με ηλεκτρολογικά και υδραυλικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να επισυνάπτεις (στην ΥΔΟΜ) και προμέτρηση εργασιών όπου φαίνεται πως υπολογίζεις τις αναφερόμενες ποσότητες, ώστε να μην μπορούν να αμφισβητήσουν τα αποτελέσματα.

Σωστά είπε ο Άκης ότι καλό είναι να μπει προϋπολογισμός για όλες τις εργασίες ... τα ηλεκτρολογικά και υδραυλικά θα πρότεινα κατ' αποκοπή χωρίς προμέτρηση εργασιών που είναι πολύ δύσκολο να προβλεφθεί με ακρίβεια

Άλλωστε είσαι αρκετά χαμηλότερα από 25.000 ώστε να κινδυνεύεις να καταλήξεις σε κανονική άδεια δόμησης

Τέλος καλό είναι να ελέγχεις και τα ημερομίσθια που προκύπτουν γιατί ο προϋπολογισμός θα καθορίσει και τα ένσημα που θα κολληθούν.

Μετά από όλα αυτά δεν νομίζω ότι στέκουν ατάκες του στυλ: "μου φαίνεται μικρό το ποσό ....."  και πολύ καλά υπολόγισες με το παράρτημα Β του ν. 4495/2017 !!! αυτό είναι και το σωστό βάσει νόμου !!!

Link to comment
Share on other sites

@akis73 και @ppanag Καλημέρα σας και ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Έχω επισυνάψει το έντυπο βάσει του οποίου έκανα τον προϋπολογισμό. Στην ουσία καταχώρησα τα τετραγωνικά και μου έβγαλε το τελικό ποσό. Δεν ξέρω αν έκανα κάτι λάθος. 

Πρόσθεσα τις δαπεδοστρώσεις που τις είχα ξεχάσει. Αλλά δεν έχω κάτι άλλο να βάλω. Άντε να προσθέσω και τα ηλεκτρολογικά αλλά δεν κατάλαβα σε τι μονάδα μέτρησης τα έχει το υπόδειγμα. Τι είναι το μ2/κάτο;;

Από εκεί και πέρα, πραγματικά, δεν ξέρω τι άλλο να βάλω. Τα έβαλα όσα είναι να γίνουν. 

 

προυπ.pdf

Link to comment
Share on other sites

magos88

εμένα μου φαίνεται μια χαρά ... στα ηλεκτρολογικά νομίζω εννοεί τ.μ. κάτοψης χώρου στον οποίο γίνονται ηλεκτρολογικά .....

π.χ. υπνοδωμάτιο 12~15τ.μ. κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέει ο @panag ότι εννοεί ανά κάτοψη χώρου, απλά εγώ βλέπω κάποιες τιμές στον Πίνακα μικρότερες από αυτές του 4495...

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2018 at 1:56 ΜΜ, akis73 said:

Σωστά τα λέει ο @panag ότι εννοεί ανά κάτοψη χώρου, απλά εγώ βλέπω κάποιες τιμές στον Πίνακα μικρότερες από αυτές του 4495...

 

Άκης έχεις απόλυτο δίκιο. Μόλις άνοιξα το νόμο και διαπίστωσα πως διαφέρουν οι δύο πίνακες. Το θέμα είναι ότι εγώ το κατέβασα από εδώ από το site, που σημαίνει ότι πιθανόν κι άλλοι να έχουν κάνει το λάθος και να μην το πρόσεξαν. 

 

 

On 12/9/2018 at 1:51 ΜΜ, ppanag said:

magos88

εμένα μου φαίνεται μια χαρά ... στα ηλεκτρολογικά νομίζω εννοεί τ.μ. κάτοψης χώρου στον οποίο γίνονται ηλεκτρολογικά .....

π.χ. υπνοδωμάτιο 12~15τ.μ. κλπ...

Σε ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνηση. Μένει να κατεβάσω το σωστό έντυπο και να το συμπληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος συνάδελφος ανέβασε στο φόρουμ ένα exel με το όνομα "σύνθετες πράξεις"

με βάση αυτό έκανα ένα το παρακάτω exel

Ακολουθήστε τα βήματα που φαίνονται πάνω-πάνω και ενημερώστε μου 

αν λειτουργεί 

 

ΠΡΟΜΕΤΡΗΣΗ.xlsm

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.