Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προϋπολογισμός έργου για ΕΕΜΚ


magos88

Recommended Posts

3 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

Κάποιος συνάδελφος ανέβασε στο φόρουμ ένα exel με το όνομα "σύνθετες πράξεις"

με βάση αυτό έκανα ένα το παρακάτω exel

Ακολουθήστε τα βήματα που φαίνονται πάνω-πάνω και ενημερώστε μου 

αν λειτουργεί 

 

ΠΡΟΜΕΤΡΗΣΗ.xlsm

Λειτουργεί !

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως... Τα ποσά που αναφέρονται στον πίνακα 4495, θεωρείται πως περιλαμβάνουν ΦΠΑ ή όχι;; 

Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2018 at 11:42 ΠΜ, magos88 said:

Ερώτηση κρίσεως... Τα ποσά που αναφέρονται στον πίνακα 4495, θεωρείται πως περιλαμβάνουν ΦΠΑ ή όχι;; 

Δεν μας απασχολεί αν περιλαμβάνεται η όχι

Χρησιμοποιούμε τα ποσά ως έχουν στον πίνακα

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2018 at 6:53 ΜΜ, magos88 said:

Άκης έχεις απόλυτο δίκιο. Μόλις άνοιξα το νόμο και διαπίστωσα πως διαφέρουν οι δύο πίνακες. Το θέμα είναι ότι εγώ το κατέβασα από εδώ από το site, που σημαίνει ότι πιθανόν κι άλλοι να έχουν κάνει το λάθος και να μην το πρόσεξαν. 

Οπότε βάλε τις τιμές από τον Πίνακα που είναι παραπάνω και σε συνδυασμό με αυτά που σου είπε ο συν/φος @ppanag βγάλε αναθεωρημένη τιμή προς τα πάνω και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Κατά τα άλλα όμως δεν συμφωνώ με την παρατήρηση από τον ελεγκτή στην Υδομ θα μπορούσαν να στο περάσουν και με την χαμηλότερη τιμή, απλά ήταν λάθος ο πίνακας ούτως ή άλλως... :(

Link to comment
Share on other sites

Πήγα τα νέα έντυπα αναθεωρημένα. Άκουσον άκουσον απάντηση από τον συνάδελφο, χωρίς να τα δει. "Καλά, βαριέμαι να ανοίγω ξανά φάκελο, ας θεωρήσουμε πως είναι σωστά".

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Στο προυπολογισμό περνάμε μόνο τις ποσότητες των εργασιών που απαιτούν ΕΕΜΚ?

  1. Π.χ έχω ΕΕΜΚ για τοποθέτηση θερμομόνωσης με χρήση ικριωμάτων, ενώ παράλληλα θα μπουν και κάποια κλιματιστικά και κουφώματα. Θα πρέπει να δηλώσω μόνο την μόνωση και τα ικριώματα ή και τα άλλα δυο?
  2. Γνωρίζει κανείς εάν μέσα στη θερμομόνωση βρίσκεται και το τελικό επίχρισμα αυτής ή θα πρέπει να το υπολογίσω χωριστά?

Διάβασα την όλη συζήτηση και ορισμένοι συμπληρώσατε και ηλεκτρολογικά, ώστε να αυξήσετε το ποσό του προυπολογισμού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά μόνο τα ικριώματα, διότι αν η επένδυση με εξωτερική θερμομόνωση και τα επιχρίσματα εκτελούνται από προσωπικό στεγασμένης επιχείρησης, μπορούν να μειωθούν έως και 100% από τα ημερομίσθια που αναλογούν στα τ.μ. των φάσεων εργασιών επιχρισμάτων και χρωματισμών. Είχε βγει και κάποια σχετική εγκύκλιος του ΙΚΑ το 2015 (αν θυμάμαι ήταν η Νο10) αλλά λόγω τεχνικών δυσκολιών ... γράφω στο κινητό δεν είναι εύκολο ανάγνωσης και αναζήτησής της. Κάνε έναν κόπο να την ψάξεις ίσως σε βοηθήσει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε πιν.3 που είχα κάνει σχετικά πρόσφατα,για την θερμοπρόσοψη είχα βάλει αρχικά ικριώματα, θερμομονωτικές πλάκες και επιχρίσματα. Κατά τον έλεγχο του πιν.3 κόλλησαν στο ικα και ζητούσαν επιπλέον ένσημα για χρωματισμούς. Τελικά με ΥΔ δικιά μου ότι θα μπει έγχρωμο επίχρισμα δεν μπήκαν έξτρα ένσημα για χρωματισμούς.

Το κλιματιστικό + ηλεκτρολογικά το βρίσκω υπερβολικό να μπει και δεν θα το ανέφερα καν, αλλά η αλλαγή των κουφωμάτων είναι μέσα στον τίτλο της εεμκ;

 

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.