Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋπολογισμός έργου για ΕΕΜΚ


magos88

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Για μικρής κλίμακας, διαμόρφωση διαμερίσματος, το όριο των 25χιλ και οι τιμές του πίνακα Παρ.Β του 4495 ισχύουν ως έχουν? Εχει προκύψει κάποια αλλαγή?

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. - akis73

Edited by G.MICHE
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, G.MICHE said:

Καλησπερα συναδελφοι. Για μικρης κλιμακας, διαμορφωση διαμερισματος, το οριο των 25χιλ και οι τιμες του πινακα Παρ.Β του 4495 ισχυουν ως εχουν? Εχει προκυψει καποια αλλαγη?

Καλησπέρα, όχι δεν έχει αλλάξει κάτι μέχρι τώρα, αν και κανονικά θα έπρεπε γιατί με τις τιμές που έχουν φτάσει πλέον τα υλικά είναι πολύ μικρό πλέον το ποσό αυτό.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα και από εμένα,

για θερμοπρόσοψη χωρίς σκαλωσιά σε υπάρχον κτίριο από μάστορα (με εστεγασμένο) τι εργασίες βάζω στον πίνακα 3; Ευχαριστώ πολύ

Edited by littlejulie
Link to comment
Share on other sites

Πίνακας 3 και εστεγασμένο (πίνακας 2)  δεν πάνε μαζί

-Ρώτα στο ΙΚΑ- Μόνο αυτό μπορεί να σου απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στα εξής για προυπολογισμό ΕΕΔΜΚ (θερμοπρόσοψη με ικριώματα και αντλία θερμότητας):

1)Όταν το συνεργείο που κάνει τις εργασίες θερμοπρόσοψης κάνει χρήση των δικών του ικριωμάτων, τότε εξακολουθώ στο προυπολογισμό και πίνακα 3 του ΙΚΑ να προσθέτω την επιφάνειά των ικριωμάτων που θα χρησιμοποιηθούν?

2) Η αντλία θερμότητας πως καταχωρείται στο πίνακα προυπολογισμού? Στο 23.02 του κλιματισμού? Και αν ναι πως καταχωρώ τα kw? Μήπως χρησιμοποιώ το κόστος της αντλίας (με ή χωρίς ΦΠΑ) και διαιρώ με το 0,14 που είναι το κόστος ανά BTU εφόσον δεν έχω την επιλογή των kw?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@the_topo Εγω προσωπικά έκανα μετατροπή τα kW της αντλίας σε BTU και πολλαπλασίασα * 0,14 που είναι η τιμή του πίνακα 3. Δεν ξέρω αν είναι απολύτως σωστό αλλά δεν βλέπω εναλλακτική με βάση τις επιλογές του εν λόγω πίνακα

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα ικριώματα τα δηλώνεις κανονικά στον Πιν.3, και από εκεί και πέρα ότι συμφωνήσεις με το συνεργείο, δηλ. αν είναι στην τιμή που θα σου δώσει ή όχι. Αν το συνεργείο μπορεί να προσκομίσει τιμολόγιο προμήθειας και τοποθέτησης ικριώματων, τότε παίζει να μην τα δηλώσεις στον Πιν.3 αλλά θέλει συζήτηση πριν πας να καταθέσεις γιατί μπορεί να μην το δεχτούνε επειδή δεν είναι στεγασμένο.

Για την α/θ εγώ θα προσκόμιζα τιμολόγιο προμήθειας και τοποθέτησης.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής σχετικά με τη συμπλήρωση του ΠΙΝ.3 για εσωτερικούς και εξωτερικούς χρωματισμούς κτιρίου. Αν εγώ βγάλω για παράδειγμα 700τμ επιφάνεια τοίχων μέσα και 300τμ εξωτερικά, τελικά αυτές τις επιφάνειες θα περάσω και στον πίνακα? ή επειδή θα γίνει βάψιμο δύο χέρια σίγουρα  μήπως πρέπει να τα πολλαπλασιάσω επί δύο? Και μήπως πρέπει να βάλω και κανά 10% αύξηση στις επιφάνειες για ασφάλεια (χασούρα). Ευχαριστώ!

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.