Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΟΑΕΔ


teofit

Recommended Posts

Καλημέρα και καλό Φθινόπωρο

 

Πρόσφατα συμμετείχα στο κοινωφελές πρόγραμμα ανέργων ως Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε και με βγάζει επιτυχών (προσωρινά αποτελέσματα). Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι εάν μου ζητηθεί υποχρεωτικά η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (στην οποία ηλεκτρονική αίτηση δεν αναφερόταν πουθενά και την οποία δεν διαθέτω) ως προαπαιτούμενο ώστε να καλύψω τη θέση. Ρωτώντας στον ΟΑΕΔ δεν γνωρίζουν να μου απαντήσουν. Αν γνωρίζει κάποιος που έχει απασχοληθεί σε αυτά τα προγράμματα θα βοηθούσε πολύ. Θα ήθελα να σας αναφέρω ότι ουδέποτε έχω εργαστεί ως μηχανικός και η ανεργία μου ξεπερνά τους 60 μήνες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by teofit
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, teofit said:

Καλημέρα και καλό Φθινόπωρο

 

Πρόσφατα συμμετείχα στο κοινωφελές πρόγραμμα ανέργων ως Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε και με βγάζει επιτυχών (προσωρινά αποτελέσματα). Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι εάν μου ζητηθεί υποχρεωτικά η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (στην οποία ηλεκτρονική αίτηση δεν αναφερόταν πουθενά και την οποία δεν διαθέτω) ως προαπαιτούμενο ώστε να καλύψω τη θέση. Ρωτώντας στον ΟΑΕΔ δεν γνωρίζουν να μου απαντήσουν. Αν γνωρίζει κάποιος που έχει απασχοληθεί σε αυτά τα προγράμματα θα βοηθούσε πολύ. Θα ήθελα να σας αναφέρω ότι ουδέποτε έχω εργαστεί ως μηχανικός και η ανεργία μου ξεπερνά τους 60 μήνες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλημέρα φίλε.

Στο Παράρτημα 2 της Προκήρυξης, στην κατηγορία ΤΕ Πολ. Μηχ. ζητείται μόνο το πτυχίο σου. Δεν ζητείται άδεια ασκήσεως επαγγέλματος όπως π.χ. στην αντίστοιχη κατηγορία ΠΕ, όπου τονίζεται με bold το «και» Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Παρατήρησε δε και την κατηγορία ΤΕ Μηχανολόγων Μηχανικών, όπου και εκεί ζητείται Βεβαίωση εγγραφής στο Βιβλίο Πτυχιούχων.

Λογικά δε θα αντιμετωπίσεις κάποιο θέμα & σου εύχομαι καλή αρχή μόλις επικυρωθούν & τα αποτελέσματα.

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Ghostrider said:

Καλημέρα φίλε.

Στο Παράρτημα 2 της Προκήρυξης, στην κατηγορία ΤΕ Πολ. Μηχ. ζητείται μόνο το πτυχίο σου. Δεν ζητείται άδεια ασκήσεως επαγγέλματος όπως π.χ. στην αντίστοιχη κατηγορία ΠΕ, όπου τονίζεται με bold το «και» Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Λογικά δε θα αντιμετωπίσεις κάποιο θέμα & σου εύχομαι καλή αρχή μόλις επικυρωθούν & τα αποτελέσματα.

Σε ευχαριστώ πολύ μόλις το τσέκαρα να σαι καλά καλές δουλειές εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλή δουλειά συνάδελφε!

Συμμετείχα στο προηγούμενο 8μηνο (Πολ. Έργων Υποδομής) και είμαι επιλαχών στο τρέχον πρόγραμμα (Πολ. Μηχ. Τ.Ε.)....

Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος δεν μου ζητήθηκε.... μόνο το πτυχίο/ταυτότητα/λογαρισμό για μισθοδοσία και εάν θυμάμαι καλά πιστοπ. ποινικού μητρώου...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, lou said:

Καλή δουλειά συνάδελφε!

Συμμετείχα στο προηγούμενο 8μηνο (Πολ. Έργων Υποδομής) και είμαι επιλαχών στο τρέχον πρόγραμμα (Πολ. Μηχ. Τ.Ε.)....

Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος δεν μου ζητήθηκε.... μόνο το πτυχίο/ταυτότητα/λογαρισμό για μισθοδοσία και εάν θυμάμαι καλά πιστοπ. ποινικού μητρώου...

Και εγώ μία από τα ίδια (Πολ. Έργων Υποδομής) και η θέση είναι στο Δήμο Αθηναίων. Αν θέλεις να μου πεις - συμβουλέψεις περί τίνος πρόκειται η θέση αυτή (λόγω μη εμπειρίας) στείλε μου pm. Θα το εκτιμούσα πολύ

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.