Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ασφαλιστική ενημερότητα


chrichat4

Recommended Posts

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι το τ. ΤΣΜΕΔΕ δινει, αρκεί το σάιτ του ΗΔΙΚΑ (ΕΦΚΑ) να έχει ενημερωθεί για την τελευταία σου πληρωμή. Αν κάποιος συνάδελφος έχει πρόσφατη εμπειρία σε αυτό, ας μας απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ετσι είναι ... ακόμα και αν τους πας το αποδεικτικό πληρωμής, αν δεν έχει ενημερωθεί το site του ΕΦΚΑ, δεν έχει ενημερότητα.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

αυτη την στιγμη, με ποιόν τρόπο μπορούμε να πάρουμε ασφαλιστικη ενημεροτητα?

εαν παμε στα κεντρικα του ΤΣΜΕΔΕ, θα δωσουν ενημεροτητα επί τόπου?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Αν δουν ότι έχει εμφανισθεί στο σύστημά τους η εξόφληση της τελευταίας οφειλής, ναι.

Αντίθετα, αν τους πας εσύ την πληρωμή (το αποδεικτικό δηλ. της τράπεζας ότι έχεις πληρώσει) αλλά δεν έχει εμφανισθεί στο σύστημά τους η εξόφληση της τελευταίας οφειλής, δεν σου βγάζουν.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα, που είμαι μπλοκάκιας, στο site του ΕΦΚΑ εμφανίζονται οι πληρωμές ανά μήνα που κάνει η εταιρεία που δουλεύω.

 

Δεν το ονομάζει "ασφαλιστική ενημερότητα", όμως ένα print screen δείχνει ότι δεν χρωστάς.

 

(για όπου γίνεται αποδεκτό)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Kαλησπέρα σε όλους !

 

Για εμάς που είμαστε μπλοκάκηδες με υπαγωγή στο σχετικό άρθρο  και όλες οι εισφορές πληρώνονται απο την εταιρία , γνωρίζουμε πως παίρνουμε ασφαλιστική ενημερότητα?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα.Θελω να παραλάβω ασφαλιστική ενημερότητα αλλά χρωστάω στο τεβε έως και 2016.απο 1/1/2017 πληρώνω κανονικά. Για να μπορέσω να παραλάβω ασφαλιστική ενημερότητα πρέπει  να ρυθμίσω πρώτα τα χρέη που έχω;την Ασφαλιστική  ενημερότητα την θέλω για να μπορέσω να πληρωθώ από δημοτική υπηρεσία.ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Να προσθέσω στο ανωτέρω ερώτημα κι ένα δικό μου που το έχω ψάξει μεν αλλα δεν μπορώ να βρω άκρη. Αναγκαστικά θα πάω απο το ΤΣΜΕΔΕ την άλλη εβδομάδα, αλλα αν κάποιος ξέρει, μπορεί να με βοηθήσει να σκεφτώ πιο σύντομα τί θα κάνω.

ΤΣΜΕΔΕ είμαι σε ενεργή ρυθμιση (αφού δεν μιλάει με ΕΦΚΑ...) που πληρώνεται κανονικά, και αναδρομικά ΤΣΜΕΔΕ έχουν πληρωθεί όλα μεχρι τώρα.

ΕΦΚΑ εδώ και λίγους μήνες αδυνατώ να ακολουθήσω (σκοπευω να βάλω κάποιο ποσο τους επόμενους μηνες) αλλα υπάρχει μια οφειλή γύρω στα 1500 Ευρώ.

Δυστυχώς όμως ο ΕΛΚΕ ΕΚΠΑ δεν ειναι engineer-friendly: Ακόμα και για 1 Ευρώ αμοιβή θέλουν ασφαλιστική ενημερότητα!!! (αντίθετα ας πουμε το ΕΜΠ ή το ΕΠΙΣΕΥ άνω των 3000 Ευρώ γιατί ξέρουν). Και που τους έβρισα δεν βγήκε άκρη, προφανώς γιατί το ΕΚΠΑ το διαχειρίζονται αρκετά παλιά μυαλά. Η αμοιβή είναι για ένα review και είναι ενα 500αρικο!!! Θα μου δώσουν τίποτα στον ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ έστω και με παρακράτηση μέρους ή και όλου του ποσού? Ή θα θέλουν πληρη εξόφληση οπότε θα πως στον ΕΛΚΕ ΕΚΠΑ να μου στειλει πίσω το τιμολογιο?

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα από το ΤΣΜΕΔΕ. Η ρύθμιση μου ΤΣΜΕΔΕ λειτουργεί κανονικά ΑΛΛΑ επειδή χρωστάω ΕΦΚΑ δεν μπορούν να μου εκδόσουν Ασφ. Ενημερότητα, ανεξαρτητα που τους λέω να κρατήσουν όλο το ποσό της αμοιβής. 

Οπότε φιλική συμβουλή σε μηχανικούς. Αν στον δρόμο σας βρείτε τίποτα δουλίτσες από ΕΚΠΑ ΕΛΚΕ, μακριά.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Baudolino said:

Πήγα από το ΤΣΜΕΔΕ. Η ρύθμιση μου ΤΣΜΕΔΕ λειτουργεί κανονικά ΑΛΛΑ επειδή χρωστάω ΕΦΚΑ δεν μπορούν να μου εκδόσουν Ασφ. Ενημερότητα, ανεξαρτητα που τους λέω να κρατήσουν όλο το ποσό της αμοιβής. 

Οπότε φιλική συμβουλή σε μηχανικούς. Αν στον δρόμο σας βρείτε τίποτα δουλίτσες από ΕΚΠΑ ΕΛΚΕ, μακριά.

Δυστυχώς συνάδελφε, έχεις απόλυτο δίκιο. Όλος ο ΕΛΚΕ σε όλα τα εκπαιδευτικά και ερευνητικά ιδρύματα είναι προβληματικός. Η μόνη περίπτωση που έβγαλα άκρη, ήταν να μου κάνουν κανονική πρόσληψη με ΣΟΧ. Εκεί ευτυχώς όλα λειτουργούν ρολόι (εκτός από τις πληρωμές που έγιναν εφάπαξ και περίπου 7 μήνες μετά). Παρακράτηση ΦΜΥ και ασφαλιστικές εισφορές καταβλήθηκαν κανονικά. 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.