Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Ν. 4495/17] Δήλωση αυθαιρέτων σε δικαίωμα "υψούν"


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω περίπτωση οικοδομής με υπόγειο, ισόγειο και 3 ορόφους με οροφοδιαμερίσματα σε κάθε όροφο. Όλοι τα οροφοδιαμερίσματα ισογείου, 1ου και 2ου έχουν σύσταση οριζοντίου ενώ ο 3ος όροφος δεν φαίνεται στην σύσταση, όμως αναφέρεται ότι αφήνεται ποσοστό 6% εξ' αδιαιρέτου για την μελλοντική καθ'ύψος επέκταση της οικοδομής (αέρας). Το διαμέρσμα του 3ου ορόφου είναι τελείως αυθαίρετο . Εγώ θέλω να κάνω υπαγωγή στον 4495 για όλα τα διαμερίσματα καθώς όλα έχουν κάποιες αυθαιρεσίες ενώ αυθαιρεσίες υπάρχουν και στα κοινόχρηστα. Θα κάνω μία δήλωση ανά διαμέρισμα και μία συνολικά για τα κοινόχρηστα. Το ερώτημά μου είναι, στον 3ο όροφο που υπάρχει διαμέρισμα, αυτό θα πάει στην δήλωση των κοινοχρήστων επειδή δεν έχει σύσταση ή θα δεχτώ ότι το ποσοστό εξ' αδιαιρέτου για την μελλοντική επέκταση αφορά αυτό το διαμέρισμα και θα κάνω ξεχωριστή δήλωση; Παίζει σημαντικό ρόλο η επιλογή γιατί αν το βάλω μαζί με τα κοινόχρηστα τότε συγκρίνω με το 100% της δόμησης (εφόσον η αυθαιρεσία είναι όλων άρα αθροιστικά όλοι έχουν 100%), ενώ αν κάνω ξεχωριστή δήλωση το πρόστιμο εκτινάσσεται.

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

-ποιος ειναι ιδιοκτητης των νομιμων οροφων?

-ποιος εχει δικαιωμα στον  "αερα"?

-ποιος δηλωνει τον 3ο οροφο στο Ε9?

-εχει εξαντληθει ο σδ?

 υγ

ακομα και  σε όλους να ανηκει αυτο   το διαμερισμα του 3ου οροφου, δεν μπορει να θεωρηθει "κοινοχρηστο"  που εξυπηρετει ολη την οικοδομη και τα διαμερίσματά της [οπως η εισοδος, ασσανσερ/διαδρομοι/σκαλες]

 

Link to comment
Share on other sites

Μία δήλωση για όλες τις ιδιοκτησίες. 

Απογράφει όλους τους ιδιοκτήτες με το ποσοστό τους στο οικόπεδο. Δεν τον ενδιαφέρει τι είναι κοινόχρηστο και σε ποιον ανήκει τι.

Οι συντελεστές επιβάρυνσης βγαίνουν από τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου χωρίς να μπλέκει με το πόσο τοις εκατό έχει δικαίωμα ο κάθε ιδιοκτήτης.

Απλά πράγματα. :)

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitris GM said:

-ποιος ειναι ιδιοκτητης των νομιμων οροφων?

-ποιος εχει δικαιωμα στον  "αερα"?

-ποιος δηλωνει τον 3ο οροφο στο Ε9?

-εχει εξαντληθει ο σδ?

 υγ

ακομα και  σε όλους να ανηκει αυτο   το διαμερισμα του 3ου οροφου, δεν μπορει να θεωρηθει "κοινοχρηστο"  που εξυπηρετει ολη την οικοδομη και τα διαμερίσματά της [οπως η εισοδος, ασσανσερ/διαδρομοι/σκαλες]

 

Δημήτρη σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Η οικοδομή ειναι οικογενειακή. Ωστόσο το ιδιοκτησιακό καθεστώς δεν ειναι το ιδιο παντού. Είναι :

- Υπόγειο και 2ος: Ιδιοκτήτης Α

- Ισόγειο : Ιδιοκτήτης Β

- 1ος: Ιδιοκτήτης Γ

- Δικαίωμα αέρα : Ιδιοκτήτης Α

Αυτό για το αν ειναι κοινόχρηστος ο 3ος όροφος μου το είπαν προφορικά στο ΤΕΕ λέγοντας ότι το δικαίωμα αέρα υλοποιείται με οικοδομική άδεια. Σε αυθαίρετη επέκταση δεν νοείται υλοποίηση του αέρα. Επομένως μου είπαν ότι είναι κοινόχρηστο και μάλιστα ρώτησα φίλο δικηγόρο και μου το επιβεβαίωσε κι αυτός. Πάντως ακόμα κι αν δεν μπορεί να θεωρηθεί "κοινόχρηστο", εφόσον έχει το ιδιο ιδιοκτησιακό καθεστώς με τα κοινόχρηστα, μπορεί να μπει στην ίδια δήλωση. Οπότε εμένα με ενδιαφέρει αν έχει το ίδιο ιδιοκτησιακό καθεστώς και ανήκει σε όλους ή αντιπροσωπεύει αυτόματα την υλοποίγηση του αέρα και έχει το ανάλογο ποσοστό του αέρα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, melissa said:

Μία δήλωση για όλες τις ιδιοκτησίες. 

Απογράφει όλους τους ιδιοκτήτες με το ποσοστό τους στο οικόπεδο. Δεν τον ενδιαφέρει τι είναι κοινόχρηστο και σε ποιον ανήκει τι.

Οι συντελεστές επιβάρυνσης βγαίνουν από τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου χωρίς να μπλέκει με το πόσο τοις εκατό έχει δικαίωμα ο κάθε ιδιοκτήτης.

Απλά πράγματα. :)

Καλησπέρα melissa. Μπορώ να βάλω στην ίδια δήλωση όλη την οικοδομή παρά το γεγονός ότι έχω σύσταση οριζόντιας με διαφορετικούς ιδιοκτήτες; Αν ναι, τότε είναι μία λύση που μπορώ να ακολουθήσω. 

Link to comment
Share on other sites

-δεν απαντησες για το "πότε" και  "ποιός" το εχτισε και ποιός το γραφει στο Ε9

-Σωστα ειπαν στο ΤΕΕ οτι,  ο αερας αντιστοιχει σε νομιμη ανοικοδομηση και οχι σε αυθαιρετο.

-Γι αυτο σε ρωτησα αν εχει εξαντληθει ο σδ. μην τυχον μπορουσε να γινει νομιμοποιηση.

ΥΠΟΘΕΤΩ οτι ο  σδ εχει εξαντληθει, αρα δεν εχει χιλιοστα...

Αρα εχεις ενα διαμερισμα που θα τακτοποιηθει με "μηδεν" χιλιοστα, δξ ποιός το εχτισε και πότε.

Το λες

και τα λεμε

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, sok_ratis said:

Καλησπέρα melissa. Μπορώ να βάλω στην ίδια δήλωση όλη την οικοδομή παρά το γεγονός ότι έχω σύσταση οριζόντιας με διαφορετικούς ιδιοκτήτες; Αν ναι, τότε είναι μία λύση που μπορώ να ακολουθήσω. 

Φυσικά και μπορείς.

Άρθρο 99§α "Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαίρετων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή των ιδιοκτητών, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.