Μετάβαση στο περιεχόμενο

Meng Mechanical Engineer σε Ελληνοβρετανικο κολλέγιο


Recommended Posts

Ο σύζυγος μου εργάζεται ως προγραμματιστης και χειριστής σε CNC σε μηχανουργεία εδω και 9 χρονια. Του άρεσει πολύ η δουλειά του και ενδιαφέρεται να σπουδάσει ως μηχανολόγος μηχανικός. Οι επιλογές που εχει δυστυχώς δεν είναι πολλές μια και απόγευματινα μαθήματα προσφερουν μονο τα κολλέγια.

Στην αναζήτηση βρηκαμε τα mediterranean και το μητροπολιτικό που προσφέρουν 5ετές προγράμμα και υπόσχονται οτι εχουν αναγνώρισμενα δικαιώματα σε τεε κτλ.

Γνωριζει κάποιος περισσότερα; 

Ξερετε που μπορω να απευθύνθω για να σιγουρευτουμε τι ισχυει;

 

Ευχαριστώ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι απόφοιτοι κολεγίων δεν έχουν πρόβλημα. Για σιγουριά τους ζητάτε τα στοιχεία ενός απόφοιτου και ελέγχετε στα δημόσια μητρώα του ΤΕΕ αν είναι εγγεγραμμένος ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα Σταύρο . Πρέπει να κάνουν μεταφορά επαγγελματικών δικαιωμάτων από έξω που σημαίνει ότι πρέπει να δουλέψουν έξω , οπότε εδώ μάλλον δύσκολο το βλέπω για την συγκεκριμένη περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει αυτό από όσο ξέρω. Έχουν ήδη γραφτεί αρκετοί στο ΤΕΕ, με "επιφύλαξη" όπως αναφέρεται στις αποφάσεις του. Όπως και να έχει αν του δώσουν από το κολέγιο την απόφαση εγγραφής ενός απόφοιτου νομίζω είναι εξασφαλίσμένος.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να δουλεψουν εξωτερικό για να μετρανε εδω σαν μηχανικοί; Να ρωτήσω στο ΤΕΕ απευθείας τι ισχυει;

Link to comment
Share on other sites

Τα κολέγια δεν νομίζω να  αναγνωρίζονται ακαδημαϊκά στην Ελλάδα . Πρέπει να πάρετε το πτυχίο και το μεταπτυχιακό από αυτά , να δώσετε εξετάσεις στους συλλόγους της χώρας του συνεργαζόμενου πανεπιστημίου , να γίνεται δεκτοί εκεί , να δουλέψετε εκεί και να μεταφέρεται επαγγελματικά δικαιώματα . Δηλαδή να είστε κάτω των 20-25 ετών για να ξεκινήσετε όλα αυτά . 

Τώρα αν έχετε δουλειά εκεί και δικαιώματα , πόσο εύκολο θα είναι να αποφασίσετε να γυρίσετε , αυτό ελέγχεται...

Τουλάχιστον αυτό ίσχυε μέχρι πριν λίγα χρόνια . 

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι .

Ρωτήστε στο τεε καλύτερα .

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ προφορικα επιβεβαιώνει οτι είναι ισότιμα δικαιώματα με τα ελληνικά πανεπιστήμια ΑΕΙ μηχανολόγων μηχανικών. 

Link to comment
Share on other sites

Αρα να μην ασχολείται κανείς με τα επαρχιακά πολυτεχνεία και να πάνε βουρ στα κολλέγια .

Φαίνεται τελικά ότι το δημοσίευμα του έθνους για το μπέρδεμα με τις σχολές του ΠΔΑ ήταν λάθος . Επρεπε να πει ότι οι Αθηναίοι που δεν πέρασαν στο ΕΜΠ , ούτε ΠΔΑ , ούτε επαρχία έπρεπε να πάνε .

Αλλά σε ένα κολλέγιο και να καθαρίσουν ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.