Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φυσικο αεριο - αποριες


audakias

Recommended Posts

 Καλημέρα,

 Μένω σε μία πολυκατοικία με παροχή φυσικού αερίου για θέρμανση (Αυτόνομη). Ενδιαφέρομαι για χρήση φυσικού αερίου για ζεστο νερό και κουζίνα. Ένας υδραυλικός μου είπε ότι το πιο συμφέρον είναι να ανεξαρτητοποιηθώ από την πολυκατοικία και να βάλω φυσικό αέριο  Στο μπαλκόνι με δική μου μονάδα και για ζεστό νερό και για θέρμανση και για κουζίνα.  Αναμονές υπάρχουν στην πολυκατοικία, στο μπαλκόνι.

 Τι πιστεύετε; Τι συμφέρει;

Αρχικά μπορώ να ανεξαρτητοποιηθώ  Από την πολυκατοικία;

 Εκτός αν γίνεται να χρησιμοποιήσω τις ίδιες σωληνώσεις φυσικού αερίου για κουζίνα και ζεστό νερό ?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται. 

Μπορείς να ανεξαρτητοποιηθείς χωρίς να απαιτείται συναίνεση. Δες τη διαδικασία στο ν. 4495. για τα της πολυκατοικίας. Για τα υπόλοιπα δες σε ΔΕΠΑ και βρες κάποιο μηχανικό εγκαταστάτη/ μελετητή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απαντηση. Θα το ψάξω.

 

Το θέμα είναι συμφέρει να ανεξαρτητοποιηθώ και απο τη θέρμανση ή όχι?

Δηλαδή:

1. Βάζω θέρμανση, ζεστο νερό και κουζίνα στον ατομικό λέβητα?

vs

2.

α. Διατηρώ την κεντρική αυτόνομη θέρμανση της πολυκατοικίας

β. Βάζω ατομικό λέβητα φυσικού αερίου για ζεστό νερο και κουζίνα?

 

Κάτι άλλο...Ζεστό νεστό νερό θα έχω πάντα (χωρίς ανάγκη ηλιακού θερμοσίφωνα ας πουμε?) - Ένας φίλος στην πολυκατοικία του μου ειπε οτι εχει παντα ζεστο νερο (χωρίς να ανάψει αυτός κάτι)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να βάλεις ατομικό λέβητα, τα πάντα θα τα έχεις από κει, πλήρη αποσύνδεση από τον κεντρικό. Γιατί να ανάβεις τον κεντρικό για θέρμανση; Δεν έχει νόημα. Ζεστό νερό έχεις μόνιμα από τον ατομικό σου λέβητα, δεν χρείαζεσαι θερμοσίφωνα, μόνο αν θες να τον έχεις ως εναλλακτική σε περίπτωση βλάβης.

εδιτ: Και αντίθετα αν το πάρεις, δεν αξίζει σε καμμία περίπτωση να βάλεις λέβητα μόνο για ΖΝΧ και κουζίνα, το βασικό σου έξοδο είναι η θέρμανση.

Edited by shin0bi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, audakias said:

 Καλημέρα,

 Μένω σε μία πολυκατοικία με παροχή φυσικού αερίου για θέρμανση (Αυτόνομη). Ενδιαφέρομαι για χρήση φυσικού αερίου για ζεστο νερό και κουζίνα. Ένας υδραυλικός μου είπε ότι το πιο συμφέρον είναι να ανεξαρτητοποιηθώ από την πολυκατοικία και να βάλω φυσικό αέριο  Στο μπαλκόνι με δική μου μονάδα και για ζεστό νερό και για θέρμανση και για κουζίνα.  Αναμονές υπάρχουν στην πολυκατοικία, στο μπαλκόνι.

 Τι πιστεύετε; Τι συμφέρει;

Αρχικά μπορώ να ανεξαρτητοποιηθώ  Από την πολυκατοικία;

 Εκτός αν γίνεται να χρησιμοποιήσω τις ίδιες σωληνώσεις φυσικού αερίου για κουζίνα και ζεστό νερό ?

Κατά την αποψη μου δεν συμφέρει να απαξιώσετε ενα υφιστάμενο σύστημα και να πάτε σε νέα με επιτοιχα.

Τα χρήματα που θα δώσετε ως πολυκατοικία για να βάλετε ο καθένας επιτοιχο λέβητα αν τα δωσετε για αναβαθμιση του υφιστάμενου συστήματος κάνετε παπαδες.

Επειδή ομως ο έλληνας είναι ξεροκέφαλος και μπορεί μεν να μενει σε 10οροφη πολυκατοικία αλλά θελει να είναι και "ανεξάρτητος" και φυσικά επειδή υπάρχουν καιι οι επιτήδιοι που δεν πληρώνουν κοινόχρηστα, με την ανοχή της νομοθεσίας, το πράγμα οδηγείτε προς τα εκει.

Το μελλον είναι στον επιτοιχο λέβητα. Οπότε βάλε απο τωρα να ξεμπερδεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Το "κακο" ειναι οτι πριν απο μερικα χρονια βάλαμε φυσυκό αέριο σαν πολυατοικία, αυτόνομη μεν, κεντρικά δε.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

2 ακομη γνώμες:

- Ποια μάρκα ατομικού λέβητα προτείνετε:

- Έχει κανείς παρατηρήσει πόσο ειναι οι χρεώσεις για χρηση ζεστου νερού το καλοκαίρι; (πάνω κατω)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά λάβε υπόψη αρκετό μερεμέτι (εγκατάσταση ρολογιού σε κοινόχρηστο χώρο και όδευση αγωγού Φ. Α. από εκεί μέχρι τον καυστήρα, όδευση σωλήνων νερού από το κολλεκτερ του ορόφου προς τον επίτοιχο κ.λπ.).

 

Αν έχεις ηλιακό (έχεις; ), θα σου βάλει λογικά διακόπτη για να απομονώνεις καυστήρα και να δουλεύεις με αυτόν. Αν όχι, δεν είναι σημαντικό το κόστος. Μικρό βασικά, σε σχέση με τη θέρμανση. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα! Με ρωτά συνάδερφος το εξής: θέλει να βγάλει άδεια λειτουργίας σε ΚΥΕ και ο ιδιοκτήτης θέλει να βάλει φυσικό αέριο. Για να φτάσει το αέριο στο οικόπεδο όπου βρίσκεται το κατάστημα, ο σωλήνας περνάει από άλλο οικόπεδο το οποίο είναι του ίδιου ιδιοκτήτη. Ο μηχανικός που έχει αναλάβει την διαδικασία του αερίου του λέει ότι δεν γίνεται. Μπορείτε να με βοηθήσετε; Σας έχει τύχει; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα! Στην μελέτη φυσικού αερίου σε νέα οικοδομή, είναι υποχρεωτικό να δείξουμε κουζίνα αερίου; Ρωτώ διότι στην πολυκατοικία δεν πρόκειται να μπει αέριο και θέλω να δω αν υπάρχει απαίτηση για κουζίνα αερίου προκειμένου να αποφύγω τις οδεύσεις. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.