Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή σε εταιρεία ΑΠΕ


GiorgioG

Recommended Posts

Μου εχει γινει προταση να εργαστω σε μια εταιρεια εγκαταστασης και λειτουργιας ανεμογεννητριων και φωτοβολταϊκων.

Ο ρολος μου θα ειναι προισταμενος νεων εγκαταστασεων. Θα ειμαι υπευθυνος για ολο το project της εγκαταστασης απο την αρχη μεχρι την ολοκληρωση της εγκαταστασης και την εναρξη λειτουργιας. Ενοειται βεβαια οτι θα ειμαι υπευθυνος για το προσωπικο του εργοταξιου.

Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον τι μισθο να ζητησω; Ειμαι Η/Μ με 8ετη προυπηρεσια.

Τι απαιτησεις σε ταξιδια να περιμενω;

Γενικα αυτες οι εταιρειες πως συμπεριφερονται οικονομικα και πως με την εκτος εδρα αποζημιωση;

Link to comment
Share on other sites

H εταιρεία είναι ελληνική ή ξένη; Αυτό είναι το πρώτο ερώτημα. Αν είναι ελληνική μην κρατάς καν καλάθι.

Από κει και πέρα, εφόσον υπάρχει αρκετή δραστηριότητα και πρέπει να είσαι συνέχεια on site, μπορεί να χρειαστεί να μένεις περισσότερο εκτός. 

Εκτός έδρας γενικά δεν παίζει, οπότε είναι κάτι που πρέπει να συνυπολογίσεις στην αμοιβή σου. Θα δουλεύεις ως υπάλληλος ή ως ΕΕ; Πάντως ισχύει γενικά ο κανόνας ότι όλα τα έξοδά σου εκτός είναι πληρωμένα, εκτός αν μιλάς για καμιά ελληνική γυφτοεταιρεία.

Ασχολείται μόνο με Φ/Β και έχει πετάξει και το Α/Γ έτσι για το ξεκάρφωμα η εταιρεία; Σε αυτή την περίπτωση δε νομίζω να δίνουν πάνω από 2 καθαρά στην πολύ καλύτερη (και μιλάμε για εταιρείες που εγκαθιστούν μεγάλα πάρκα, όχι τίποτα κατοστάρια κτλ. ) Αν μιλάμε για εταιρεία στα αιολικά, τα πράγματα είναι καλύτερα.

Γενικά, δες πρώτα για το ποιά εταιρεία πρόκειται. Έχει έργα; Έχει ιστορικό; Όλα αυτά και άλλα πόσα παίζουν ρόλο.

Και στην τελική, το πόσα θες όταν σε ρωτάνε είναι η κλασική ερώτηση παγίδα. Εγώ θέλω 10 χιλιάρικα το μήνα και καθημερινό μασάζ. Το θέμα είναι τι προσφέρει η εταιρεία. Με βάση αυτό αποφασίζεις αν σε καλύπτει και αν θεωρείς ότι μπορείς να διαπραγματευτείς κάτι καλύτερο. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ελληνικές κατασκευαστικές τι παίζει σήμερα

από πλευράς μισθών σε εργοτάξια? 

 

Μιλάω για τις 3-4 μεγάλες 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.