Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση Εντός/Εκτός οικισμού επικείμενου έργου


Recommended Posts

Καλημέρα σας. 

Θα ήθελα να ζητήσω τη συμβολή σας και τις γνώσεις σας επί του ακόλουθου:

Σε διαδικασία υπαγωγής σε ΠΠΔ έργου διάνοιξης τοπικής οδού σε χωριό νησιού των Κυκλάδων, προκειμένου να συμπληρωθεί το σχετικό ερωτηματολόγιο του αντίστοιχου ΦΕΚ, υπέβαλα στην αντίστοιχη πολεοδομία το παρακάτω ερώτημα, συνοδευόμενο από τοπογραφικό - σε ηλεκτρονική μορφή -  με συντεταγμένες ΕΓΣΑ του έργου.

"...αιτούμαστε προς την υπηρεσία σας την χορήγηση των ακολούθων εγγράφων:


 Βεβαίωση για το κατά πόσο το έργο χωροθετείται σε περιοχή με συγκεκριμένες δεσμεύσεις χωρικού
σχεδιασμού (ΓΠΣ, ΣΧΟΑΑΠ, κλπ);
 Βεβαίωση για το κατά πόσο το έργο βρίσκεται εντός ή εκτός οικισμού (όνομα οικισμού), όπως αυτός χωροθετείται με το σχετικό ΦΕΚ (αριθμός ΦΕΚ)
......"

Η προφορική απάντηση της υπηρεσίας ήταν ότι θα πρέπει να κατατεθεί ΥΔ του Ν.651/1977 μαζί με δύο φυσικά του τοπογραφικού, στην οποία θα αναφέρω εγώ αν το έργο είναι εντός ή εκτός του οικισμού, προκειμένου να μου απαντήσουν στο ερώτημα αυτό.

Μπορείτε να με διαφωτίσετε σχετικά? 

Link to comment
Share on other sites

Είναι η γνωστή τακτική (η υ.δ.), των ανευθυνοϋπεύθυνων, για να μην καταναλώνουν φαιά ουσία (αν διαθέτουν).

Η υπηρεσία είναι καθ' ύλην αρμόδια και οφείλει  να χορηγήσει βεβαίωση για τα εντός-εκτός οικισμού τμήματα, καθώς και για τις όποιες χωρικές δεσμεύσεις.

Να υποβάλεις έντυπα (όπως ανέφερες) το τοπογραφικό κι άσε τους να τρέχουν. Υπενθύμισέ τους πως υπάρχει προθεσμία εντός της οποίας πρέπει να απαντήσουν, μετά την άπρακτη πάροδο της οποίας, θα αντιμετωπίσουν κυρώσεις.  Σε καμία περίπτωση μην βάλεις υ.δ. 651/77 διότι η απάντηση θα αναφέρει "... κατά δήλωση του μηχανικού...", και, φυσικά, δεν θα έχει καμία ισχύ. 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tetris said:

Είναι η γνωστή τακτική (η υ.δ.), των ανευθυνοϋπεύθυνων, για να μην καταναλώνουν φαιά ουσία (αν διαθέτουν).

Η υπηρεσία είναι καθ' ύλην αρμόδια και οφείλει  να χορηγήσει βεβαίωση για τα εντός-εκτός οικισμού τμήματα, καθώς και για τις όποιες χωρικές δεσμεύσεις.

Να υποβάλεις έντυπα (όπως ανέφερες) το τοπογραφικό κι άσε τους να τρέχουν. Υπενθύμισέ τους πως υπάρχει προθεσμία εντός της οποίας πρέπει να απαντήσουν, μετά την άπρακτη πάροδο της οποίας, θα αντιμετωπίσουν κυρώσεις.  Σε καμία περίπτωση μην βάλεις υ.δ. 651/77 διότι η απάντηση θα αναφέρει "... κατά δήλωση του μηχανικού...", και, φυσικά, δεν θα έχει καμία ισχύ. 

Κάτι τέτοιο φαντάστηκα κι εγώ. Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση και την πολύτιμη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

καλά το τ.δ το 'χεις σε ΕΓΣΑ

και το έργο επίσης σε ΕΓΣΑ

αλλά γενικά οι ΥΔΟΜ  δεν έχουν

ούτε τα όρια οικισμών σε ΕΓΣΑ

ούτε τα ΓΠΣ, ΣΧΟΑΑΠ, κλπ υπάρχουν σε ΕΓΣΑ

Οπότε λογικά η ΥΔΟΜ σου απαντά να δηλώσεις εσύ 

ή τα όρια σε οικισμού σε ΕΓΣΑ ή και τα ΓΠΣ, ΣΧΟΑΑΠ σε ΕΓΣΑ

σε σχέση με τη θέση του έργου σου

Link to comment
Share on other sites

On 18/9/2018 at 8:59 ΠΜ, tetris said:

Είναι η γνωστή τακτική (η υ.δ.), των ανευθυνοϋπεύθυνων, για να μην καταναλώνουν φαιά ουσία (αν διαθέτουν).

Η υπηρεσία είναι καθ' ύλην αρμόδια και οφείλει  να χορηγήσει βεβαίωση για τα εντός-εκτός οικισμού τμήματα, καθώς και για τις όποιες χωρικές δεσμεύσεις.

Να υποβάλεις έντυπα (όπως ανέφερες) το τοπογραφικό κι άσε τους να τρέχουν. Υπενθύμισέ τους πως υπάρχει προθεσμία εντός της οποίας πρέπει να απαντήσουν, μετά την άπρακτη πάροδο της οποίας, θα αντιμετωπίσουν κυρώσεις.  Σε καμία περίπτωση μην βάλεις υ.δ. 651/77 διότι η απάντηση θα αναφέρει "... κατά δήλωση του μηχανικού...", και, φυσικά, δεν θα έχει καμία ισχύ. 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ :

1. Οι μηχανικοί των Πολεοδομιών δεν έχουν "φαιά ουσία" και δεν θέλουν να "μοιραστούμε" τις ευθύνες.

2. Οι Πολεοδομίες εκτός από βεβαιώσεις για εντός/εκτός σχεδίου,οικισμού,ΓΠΣ,ΖΟΕ θα πρέπει να να μας δίνουν και ότι "χρειαζόμαστε" !!

3. Οι ιδιώτες μηχανικοί έχουμε το δικαίωμα να συντάσσουμε τοπογραφικά διαγράμματα με δικές μας προδιαγραφές (ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΧΩΡΑ ΣΕ Α4 ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ), να βάζουμε την ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ Ν.651/77 μόνο όταν είμαστε σίγουροι τι βεβαιώνουμε και να τα υπογράφουμε μόνο όταν θεωρηθούν από κάποια υπηρεσία !!  

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

jhros

Αν κατάλαβες αυτά, κοιμήσου εν ειρήνη...

Διότι, ή είσαι δ.υ. και θίχτηκες (???), ή είσαι ε.ε. και συναλλάσσεσαι μόνο με έντιμους δ.υ. (!!!!!)

 

ΚΑΝΑ

Το δημόσιο (π.χ. ΔΟΥ) αποδέχεται βεβαίωση θέσης γεωτεμαχίου (κλπ) ΜΟΝΟ από την αρμόδια υπηρεσία. Από τον ιδιώτη δέχονται μόνο τη δήλωση του 651/77 (αρτιότητα-οικοδομησιμότητα). Συνεπώς, ο συνάδελφος σωστά απευθύνθηκε σε αυτούς.  Η υπηρεσία είναι υποχρεωμένη, με βάση τα στοιχεία που διαθέτει, είτε να χορηγήσει τη βεβαίωση βάσει γεοχωρικών δεδομένων, είτε κατόπιν αυτοψίας. Όλα τα άλλα, είναι εκ του πονηρού. Και βέβαια, συμφωνώ ότι κακώς ζητείται η παραπάνω βεβαίωση της υπηρεσίας (όπως και πολλές άλλες), αλλά γι αυτό θα πρέπει να πειστούν πρώτα όσοι αποφασίζουν και κανακεύουν (εκλογικά) τους δ.υ.

 

υ.γ. Η πιό πάνω ανάρτησή μου βασίζεται στη μέχρι τώρα (>35 χρ.) εμπειρία μου. Συνεπώς, εκλαμβάνω την όποια αρνητική ψήφο ως εύσημο 

Link to comment
Share on other sites

φίλε tetris

κατ' αρχάς δεν νομίζω να πιστεύεις ότι λόγω εμπειρίας 43 ετών ότι η αρνητική είναι από μένα!

Όσο για τα υπόλοιπα που αφορούν την ανάρτησή μου  

30 λεπτά πριν, tetris said:

ΚΑΝΑ

Συνεπώς, ο συνάδελφος σωστά απευθύνθηκε σε αυτούς.  Η υπηρεσία είναι υποχρεωμένη, με βάση τα στοιχεία που διαθέτει, είτε να χορηγήσει τη βεβαίωση βάσει γεοχωρικών δεδομένων, είτε κατόπιν αυτοψίας. Όλα τα άλλα, είναι εκ του πονηρού. Και βέβαια, συμφωνώ ότι κακώς ζητείται η παραπάνω βεβαίωση της υπηρεσίας (όπως και πολλές άλλες), αλλά γι αυτό θα πρέπει να πειστούν πρώτα όσοι αποφασίζουν και κανακεύουν (εκλογικά) τους δ.υ.

ακριβώς επειδή η Υπηρεσία δεν  μπορεί  είτε με αυτοψία είτε με βάσει τις συντεταγμένες ΕΓΣΑ να συσχετίσει  τη θέση ακινήτου (ή του έργου)  με τα όρια των οικισμών ή τα όρια του Γ.Π.Σ ή του ΣΧΟΑΑΠ 

ορθά πιστεύω και χάριν συντομίας ζητά την Υ.Δ του συντάκτη μηχανικού  του τ.δ

(άλλως  θα έπρεπε η ίδια η ΥΔΟΜ να  αναθέσει σε τοπογράφο μηχανικό της Υπηρεσίας της με τον κατάλληλο εξοπλισμό και τις επιτόπιες μετρήσεις του να εκδώσει την αιτούμενη βεβαίωση-πράγμα αδύνατο! εξού και οι αντιρρήσεις μου)

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ΚΑΝΑ, άλλος ήταν ο στόχος (ή στόκος)

Όσο για τα υπόλοιπα, και πάντα μιλώντας για την περιοχή μου

Από τότε που ξεκίνησα (1981) η υπηρεσία χορηγούσε βεβαιώσεις για τη θέση του ακινήτου (δίχως υ.δ. 651/77) μετά από αυτοψία δύο υπαλλήλων

Μετά ήρθαν το cad,  το google, η β.δ. του ε.κ., κλπ καλούδια, και η αυτοψία γίνεται μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις, γιατί πάνω στα ανωτέρω "πατούν" το διάγραμμα (σε ΕΓΣΑ '87), οπότε η δουλειά τους έχει απλοποιηθεί. Συνεπώς δεν υφίσταται το "δεν μπορώ". Για να μην αναφέρω το ότι θα έπρεπε να έχουν ήδη ψηφιοποιημένα (σε ΕΓΣΑ '87) τα όρια οικισμών κλπ. περιοχών οι δήμοι. 

Και η ερώτησή μου (ρητορική?) είναι : αν είναι να βεβαιώσουν "σύμφωνα με τη δήλωση του μηχανικού" προς τι η όλη διαδικασία? Και ποιά αξία έχει ένα τέτοιο έγγραφο?

Επίσης (και προς το συνάδελφο Σ. Μαγουλά), θα ήθελα να δω πώς θα τεκμηριώσουν την προφορική τους απάντηση, αν τη ζητήσει γραπτώς

Να ξαναπώ (προς αποφυγή παρεξηγήσεων) πως θεωρώ ότι είναι δουλειά του ε.ε. μηχανικού να ορίσει τη θέση του ακινήτου, δίχως εμπλοκή των υπηρεσιών, με την προϋπόθεση ότι  έχει στη διάθεσή του σωστά όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. 

Να πω ότι το δικό μου κομμάτι αφορά στην δήλωση υπαγωγής σε ΠΠΔ του έργου οδοποιίας, κάτι που μου ανατέθηκε μετά από ηλεκτρονική κλήρωση του 4412. 

Επίσης, να πω ότι, όπως θα δείτε και σε άλλο thread που ξεκίνησα, ζητώντας τεχνική μελέτη του έργου, από την ΤΥ του Δήμου, μου δόθηκε απλώς μια οριζοντιογραφία του έργου με συντεταγμένες ΕΓΣΑ, το οποίο είχε εκπονηθεί από άλλον τοπογράφο.

Επομένως, όταν ήρθε η ώρα να συμπληρώσω το σχετικό έγγραφο για τις γνωμοδοτήσεις, με τα διαθέσιμα στοιχεία, ζήτησα την σχετική πληροφορία από την αρμόδια Υπηρεσία. 

Δεν νομίζω ότι εμπλέκεται κάπου ο Ν.651/1977 και η ευθύνη μου σχετικά με αυτό, εφόσον, από όσο διάβασα, αφορά αυθαίρετα και αρτιότητα-οικοδομησιμότητα, κάτι που δεν βλέπω να έχει εφαρμογή στην προκείμενη. 

Η δική μου προσέγγιση σχετικά με την απάντηση της εν λόγω ΥΔΟΜ είναι να μου απαντήσουν εγγράφως ώστε, εάν και εφόσον υπάρχουν παραλείψεις, να απευθυνθώ στην δική μου Αναθέτουσα ώστε να επιληφθούν του θέματος. 

Είναι θέμα συνέχειας και καταμεριζομένων ευθυνών νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.