Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκδόθηκε το ΦΕΚ για την ισχύ των Διπλωμάτων Μηχανικών ως Μάστερ (επίπεδο 7)


Γιάννης

Recommended Posts

Εμένα με προβληματίζει επί του πρακτικού αυτή η ισοδυναμία, σε ότι αφορά το κύρος των πτυχίων μας. Εγώ για παράδειγμα έχω κατεύθυνση συγκοινωνιολόγου. Με την ισοτίμηση αυτή, θα θεωρείται ότι έχω τελειώσει και ένα master με ειδίκευση στασυγκοινωνιακά? Το λέω διότι, αν ισχύει αυτό, και παρά το ότι τελείωσα με καλό βαθμό τη σχολή, δεν τολμώ καν να σκεφτώ ότι έχω τις γνώσεις που έχει κάποιος με πραγματικό master στα συγκοινωνιακά...

Η όλη η ιστορία για ποιο λόγο γίνεται? για το μισθολογικό του δημοσίου? Η για να υπάρχει μια αντιστοίχηση με τον ακαδημαϊκό χώρο του εξωτερικού?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν αναγνωριζεται μισθολογικά το μάστερ όπως αναφέρουν.Ο συνάδελφος GHOSTRIDER στην σελίδα 2 postare την  μεταφορα απο Β2GREEN

Μετά την έκδοση της ανωτέρω απόφασης, ο ενιαίος και αδιάσπαστος τίτλος σπουδών μεταπτυχιακού επιπέδου (integrated master) λογίζεται ότι έχει ληφθεί από την ημερομηνία απονομής του πτυχίου ή διπλώματος και καταλαμβάνει και τους αποφοιτήσαντες πριν από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου. Ο ενιαίος και αδιάσπαστος τίτλος σπουδών μεταπτυχιακού επιπέδου δεν επιφέρει μισθολογικές μεταβολές.

 

Μιλησα σημερα με γραμματεία ΔΠΘ και το κοιτάζουν και αυτοί (αν θα πρεπει να δώσουν κάποιο χαρτί ή κάτι να πιστοποιεί) αλλά λόγω εγγραφών δεν ασχολούνται σε αυτήν την φάση

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Δε με ενδιαφέρει προσωπικά, αλλά σίγουρα ενδιαφέρει πολλούς συναδέλφους με μισθωτή εργασία. Σε πιο νόμο αναφέρεται αυτό με τις μισθολογικές μεταβολές;

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Pavlos33 said:

Δε με ενδιαφέρει προσωπικά, αλλά σίγουρα ενδιαφέρει πολλούς συναδέλφους με μισθωτή εργασία. Σε πιο νόμο αναφέρεται αυτό με τις μισθολογικές μεταβολές;

Ναι πραγματικά, από που προκύπτει αυτό το συμπέρασμα;

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Δε με ενδιαφέρει προσωπικά, αλλά σίγουρα ενδιαφέρει πολλούς συναδέλφους με μισθωτή εργασία. Σε πιο νόμο αναφέρεται αυτό με τις μισθολογικές μεταβολές;

Τελευταίο εδάφιο της παρ. 2 του άρθρου 46 του ν. 4485/2017.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ntanos said:

Εμένα με προβληματίζει επί του πρακτικού αυτή η ισοδυναμία, σε ότι αφορά το κύρος των πτυχίων μας. Εγώ για παράδειγμα έχω κατεύθυνση συγκοινωνιολόγου. Με την ισοτίμηση αυτή, θα θεωρείται ότι έχω τελειώσει και ένα master με ειδίκευση στασυγκοινωνιακά? Το λέω διότι, αν ισχύει αυτό, και παρά το ότι τελείωσα με καλό βαθμό τη σχολή, δεν τολμώ καν να σκεφτώ ότι έχω τις γνώσεις που έχει κάποιος με πραγματικό master στα συγκοινωνιακά...

Η όλη η ιστορία για ποιο λόγο γίνεται? για το μισθολογικό του δημοσίου? Η για να υπάρχει μια αντιστοίχηση με τον ακαδημαϊκό χώρο του εξωτερικού?

Δε νομίζω. Το πτυχίο σου λογίχεται ως MEng in Civil Engineering. Αυτό λες θα ήταν MSc in Highway Engineering.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Δες στην απόφαση 5. Εισηγήθηκαν τα τμήματα Πολιτικών και Αρχ. Μηχανικών. Τα άλλα από ότι φαίνεται δεν εισηγήθηκαν.

3. Τα αριθμ. ΔΠΘ/ΣΥΓΚ/22772/1172/05-02-2018 και 
ΔΠΘ/ΣΥΓΚ/35142/1736/14-03-2018 έγγραφα του Δη-
μοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης (αποφάσεις Συγκλή-
του 90/53/25-01-2018 και 44/55/12-03-2018 αντίστοιχα), 
ύστερα από εισήγηση της Συνέλευσης των τμημάτων: 
α) Πολιτικών Μηχανικών, β) Αρχιτεκτόνων Μηχανικών 
της Πολυτεχνικής Σχολής
(συνεδριάσεις 9η/20-12-2017 
και 7η /06-03-2018 αντίστοιχα).

Δηλαδή στις σχολές ή τμήματα των οποίων οι συνελεύσεις δεν συνεδρίασαν τα πτυχία δεν αναγνωρίζονται ως MASTER ! Αυτά είναι αστειότητες.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, giannis_eng said:

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τους διπλωματούχους εξωτερικού που έχουν ισοτιμία με κάποια από τις  σχολές αυτές? Εγώ τέλειωσα Αγγλία και έχω πάρει ισοτιμία με το Πανεπιστήμιο Πατρών. Αναβαθμίζεται και το δικό μου πτυχίο ή ισχύει μόνο για τους απόφοιτους της Ελλάδας?

Θεωρώ πως αφορά μόνο τους απόφοιτους των τμημάτων. Οι του ΔΟΑΤΑΠ δε παύουν να είναι απόφοιτοι των πανεπιστημίων από τα οποία προέρχονται. Απλά

επιλέγουν τμήμα ελληνικό στο οποίο θα δώσουν τα μαθήματα που αναλογούν για την αναγνώριση. Εχεις πάρει δίπλωμα απο το πανεπιστήμιο πατρών? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.