Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακατασκευή ενοικίαση


ryu

Recommended Posts

8 ώρες πριν, ryu said:

καλά αφού τα βγάλατε εσείς εγώ περισσεύω καληνύχτα!!.

 

καλο βραδυ κ σε σενα... https://www.liberal.gr/arthro/216082/apopsi/d-kampourakis/ta-kotetsia-tis-Airbnb.html

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εδώ ο άνθρωπος φίλε Antloykidi ζητά επενδυτή, στράφηκε σε κοινότητα Μηχανικών, σου λέει εδώ θα είναι οι Μηχανικοί οι κατασκευαστές, μου βάζουν 50.000 στο σπίτι το φτιάχνουν. Το νοικιάζουν επί 10 χρόνια, καλά το υπολόγισες, εισπράτουν τα ενοίκια και βγάζουν έτσι το κέρδος τους και τα λεφτά τους και μου μένει κατόπιν το σπίτι, το οποίο νοικιάζω ή ζω.
Ξεχνά όμως και σωστά το επισήμανε ο Συνάδελφος πιο πάνω οτι, η αγορά είναι πιο πολύπλοκη και δεν είναι σίγουρη όπως αναφέρει ο Καμπουράκης επίσης στο άρθρο του. Δύσκολα σε ένα forum με Μηχανικούς θα βρεθεί ο άνθρωπος ο οποίος θα διαθέσει τις 50.000 να επισκευάσει ένα σπίτι σε κάποιο χωριό του Ν. Χανίων. Ακόμα αν υπάρχουν άνθρωποι που θα μπορούσαν να διαθέσουν αυτό το νούμερο Αθήνα, θα προτιμούσαν ένα επαγγελματικό χώρο που μπορεί να φέρει απόδοση σήμερα 4,5 -5,5% σίγουρα. Ως γνωστό οι τραπεζικές αποδόσεις χρόνια τώρα δεν ξεπερνάνε το 0,5%, οπότε πιστευω ότι η λύση για τον επιχειρηματία που έχει να διαθέσει τις 50 ή τις 200 χιλιαδες ευρω είναι ο επαγγελματικός χώρος στην Αθηνα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε arche ο τελείως πρόχειρος υπολογισμός μου, αναφέρεται σε απόσβεση. Δηλαδή σε 10+++ χρόνια ο επενδυτής θα πάρει πίσω τα χρήματά του. Το κέρδος θα βγεί τα επόμενα (ίσως άλλα 10) χρόνια.

Σε τι κατάσταση θα είναι το σπίτι μετά από 20 χρόνια που θα γυρίσει στον ιδιοκτήτη (μετά από ίσως 1000+ ενοικιαστές) ..........

Υ.Γ. Στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγουμε τελικά!!!

Edited by antloukidis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν ήμουν κατασκευαστική/επενδυτής θα προτιμούσα να ρίξω τα διπλά Χ3 ή 4 και να φτιάξω ενοικιαζόμενες μεζονέτες (σε πιο τουριστική περιοχή) τις οποίες είτε τις πουλάω είτε τις νοικιάζω...Βγάζω το κόστος μου στα 15-20 χρόνια ( ή αμέσως αν τα πουλήσω) και μετά έχω τις μεζονέτες για όλη  την διάρκεια ζωής του με κόστος συντήρησης μόνο...Τι λες? 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, antloukidis said:

Φίλε arche ο τελείως πρόχειρος υπολογισμός μου, αναφέρεται σε απόσβεση. Δηλαδή σε 10+++ χρόνια ο επενδυτής θα πάρει πίσω τα χρήματά του. Το κέρδος θα βγεί τα επόμενα (ίσως άλλα 10) χρόνια.

Σε τι κατάσταση θα είναι το σπίτι μετά από 20 χρόνια που θα γυρίσει στον ιδιοκτήτη (μετά από ίσως 1000+ ενοικιαστές) ..........

Υ.Γ. Στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγουμε τελικά!!!

ναι..

Edited by Arche
διορθωση
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ryu said:

... γνωρίζεις εσύ κάποιον..

 

Σε λάθος φόρουμ αναζητάς λύση στο θέμα σου.

Το μέγεθος και το είδος της επένδυσης που αναζητάς προσδιορίζει κατά 90% ότι ο οποιοδήποτε ενδιαφερόμενος θα είναι τοπικος.

Οπότε μιλάς με μεσίτες της περιοχής του ακινήτου ή αλλους που μπορεί να σκεφτείς.

Αν (και τονίζω το Αν) βρεις κάποιος που μπορεί να έχει λίγο ή ελάχιστο ενδιαφέρον το συζητάς. Αν δεις και η πρώτη συζήτηση έχει την ελάχιστη βάση (αφού θα εχεις βάλει και εσύ μπόλικο νερό στο κρασί σου μετα την πιθανή προσγείωση) τότε πριν προχωρήσεις σε πιο συγκεκριμένες ενέργειες αναθέτεις σε δικηγόρο και μηχανικό να σε κατευθύνουν τι να προσέξεις και τι να κάνεις.

Έως τότε τζάμπα τρως τον χρόνο σου και τον δικο μας φυσικά εδώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.