Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυτονομία σε λέβητα Saturn NHC 25BD


Βασιληςvk

Recommended Posts

Καλησπέρα στην κοινότητα,

σκέφτομαι την εγκατάσταση του λέβητα πετρελαίου (ατομική μονάδα συμπύκνωσης) Saturn NHC 25BD για θέρμανση τριώροφης κατοικίας (υπόγειο, σαλόνι&κουζίνα ισόγειο, υπνοδωμάτια 1ος όροφος) και θέλω να είμαι σίγουρος ότι μπορώ να εφαρμόσω σύστημα αυτονομίας με 3 θερμοστάτες ένα σε κάθε όροφο. Υπάρχουν εγκατεστημένα 3 κολλεκτέρ, ένα σε κάθε όροφο, με ηλεκτροβάνες και ο ηλεκτρολόγος έχει ρίξει τα καλώδια με πλάνο την ύπαρξη αυτονομίας, αυτά έχουν γίνει από την κατασκευή.

Επειδή μίλησα με την αντιπροσωπεία της saturn και δεν πήρα ξεκάθαρη απάντηση (μου είπαν ότι αυτοί δεν έχουν πίνακα αυτονομίας για το συγκεκριμένο καυστήρα αλλά ξέρουν από εγκαταστάτες ότι έχει εγκατασταθεί σε μεζονέτες με αυτονομία και να ψάξω στο Internet να βρω πώς γίνεται....ασχολίαστο αυτό το τελευταίο ως απάντηση της αντιπροσωπείας!) θέλω τη γνώση/εμπειρία σας στα εξής:

1. Μπορεί αυτός ο καυστήρας να συνεργαστεί με ένα κλασικό πίνακα αυτονομίας (πχ Jes με ρελαι) και να λειτουργεί αυτόνομα η θέρμανση σε κάθε όροφο?

2. Χρειάζεται να παραγγείλω 2ο και 3ο θερμοστάτη από τη saturn (ο καυστήρας ήδη περιέχει ένα θερμοστάτη) ή μπορώ να βάλω ότι θερμοστάτη θέλω στους άλλους 2 ορόφους?

3. Έχετε εμπειρία εγκατάστασης του συγκεκριμένου λέβητα  με σύστημα αυτονομίας?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

1. Όλοι ανεξαιρέτως οι λέβητες-καυστήρες περιμένουν μία εντολή ΟΝ-ΟFF για να δουλέψουν. Επομένως όλοι ανεξαιρέτως συνεργάζονται με οποιοδήποτε έτοιμο ή ιδιοκατασκευή αυτοματισμό αυτονομίας.

2. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε θερμοστάτη (θα συνεργάζεται με τον αυτοματισμό αυτονομίας)

3.Όχι

Υ.Γ. Χρειάζεσαι κάποιο γνώστη ηλεκτρολόγο ή καυστηρατζή, για να κάνει τις σωστές συνδέσεις - ρυθμίσεις.

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

 

Κατι ακομα. Ο πινακας αυτονομιας στελνει εντολη μονο για on-off καυστηρα ή εντςλει και τον κυκλοφορητη? Αν ναι, επειδη το μοντελο που με ενδιαφερει εχει μεσα τον κυκλοφορητη, θα μπορει να τον ελεγξει ο πινακας αυτονομιας ή θα εχουμε προβλημα?

Υπαρχει και το απλο μοντελο χωρις κυκλοφορητη δοχ διαστολης κτλ. Μηπως να παρω αυτο και να βαλω εξτρα τα υπολοιπα?

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλοφορητής συνήθως τίθεται σε λειτουργία όταν η θερμοκρασία του νερού φτάσει σε ένα επιθυμητό επίπεδο. Δηλαδή παίρνει εντολή ο καυστηρας, ζεσταίνει το νερό, ελεγχει ο κυκλοφορητής την θερμοκρασια και ανάλογα ξεκινάει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Βασιληςvk said:

Ευχαριστω.

 

Κατι ακομα. Ο πινακας αυτονομιας στελνει εντολη μονο για on-off καυστηρα ή εντςλει και τον κυκλοφορητη? Αν ναι, επειδη το μοντελο που με ενδιαφερει εχει μεσα τον κυκλοφορητη, θα μπορει να τον ελεγξει ο πινακας αυτονομιας ή θα εχουμε προβλημα?

Υπαρχει και το απλο μοντελο χωρις κυκλοφορητη δοχ διαστολης κτλ. Μηπως να παρω αυτο και να βαλω εξτρα τα υπολοιπα?

Ότι και να επιλέξεις δεν υπάρχει πρόβλημα.

Συνήθως, αν όλα είναι "πακέτο", σου έρχεται φτηνότερα.

Προσωπικά προτιμώ "όλα έξω" ώστε να μπορείς να έχεις καλύτερη επιλογή και ευκολότερο έλεγχο-συντήρηση-αντικατάσταση αν/όποτε χρειαστεί.

Edited by antloukidis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας. 

Μια ερώτηση σχετική με τον υπολογισμό της ισχύος των σωμάτων.

Αυτά που θέλω να αγοράσω λένε ότι η ισχύς τους έχει υπολογιστεί κατά DIN 4705.

Γνωρίζει κάποιος αν αυτό σημαίνει θερμοκρασία προσαγωγής 90, εξαγωγής 70 και χώρου 20, δηλ. 90/70/20?

Γιατί ο καυστήρας που με ενδιαφέρει έχει max θερμοκρασία νερού 80 C, οπότε αν είναι έτσι θα πρέπει να αγοράσω κατά τι μεγαλύτερα σώματα για να καλύψω αυτή τη διαφορά της χαμηλότερης θερμοκρασίας του νερού, σωστά?

 

Edited by Βασιληςvk
Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες υπολογισμού των αποδόσεων των σωμάτων αναφέρονται στο τεχνικό έντυπό τους.

Αν έχεις δισωλήνιο σύστημα η επιλογή είναι σχετικά εύκολη.

Αν έχεις μονοσωλήνιο (το πιθανότερο σε σύστημα με συλλέκτες) η επιλογή σωμάτων παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην αποδοτική θέρμανση όλων των χώρων και γι' αυτό πρέπει να γίνει από μηχανολόγο γνώστη του θέματος, που πρέπει να κάνει και τις σωστές ρυθμίσεις των βανών.

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, για να έχει λόγο ύπαρξης ο λέβητας συμπύκνωσης, θα πρέπει να υπολογίσεις τα σώματα έτσι ώστε να μην έχεις επιστροφές μεγαλύτερες από 60 βαθμούς. Πρακτικά σημαίνει λίγο μεγαλύτερα σώματα.

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2018 at 9:11 ΜΜ, alto2 said:

Επίσης, για να έχει λόγο ύπαρξης ο λέβητας συμπύκνωσης, θα πρέπει να υπολογίσεις τα σώματα έτσι ώστε να μην έχεις επιστροφές μεγαλύτερες από 60 βαθμούς. Πρακτικά σημαίνει λίγο μεγαλύτερα σώματα.

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύτηκα πολύ να βρω τεχνικό έντυπο για τα σώματα που με ενδιαφέρουν (Delonghi radel, panel) που να αναφέρουν τη θερμοκρασία υπολογισμού. 

Τελικά το βρήκα σε ένα Αυστραλιανό site....Είναι όντως για ΔΤ=60 C, δηλ. μέση T νερού 80 C (90/70) και χώρου 20 C.

Η μελέτη του σπιτιού (πρόκειται για το δικό μου σπίτι) έχει γίνει με παραδοχή μέσης θερμοκρασίας 80 C στα σώματα, 20 C χώρου και 0 C εξωτερική (περιοχή Εύβοια).

Για να υπολογίσω τις θερμίδες που δίνει ένα σώμα σε ΔΤ=50 C, δηλ. 70 μέση T σώματος (80 προσαγωγή - 60 επιστροφές) και 20 C μέση χώρου, πολλαπλασιάζω τις θερμίδες του σώματος που δίνει ο κατασκευαστής με το συντελεστή (50/60)^1,3 = 0,789. Αυτόν το συντελεστή τον βρήκα σε site στο internet.

Έτσι επιλέγω σώματα με βάση αυτή τη διορθωμένη απόδοση για να μπορούν να δώσουν τις απαραίτητες θερμίδες όταν τροφοδοτηθούν με νερό προσαγωγής 80 C. Είμαι σε σωστό δρόμο, τί λέτε?

Επίσης σκέφτομαι ότι αφού η μελέτη έχει γίνει για τις δυσμενέστερες συνθήκες (0 C μέση εξωτερική θερμοκρασία) αρκετές μέρες το χειμώνα θα με καλύπτει και ελαφρώς χαμηλότερη θερμοκρασία νερού  προσαγωγής από τους 80 C, και όταν έρχεται ο βαρύς χειμώνας το ανεβάζω στους 80 C για να έχω τις θερμίδες της μελέτης. Αυτές τις μέρες που θα έχω το νερό κάτω από τους 80 (άρα επιστροφές κάτω από 60) θα εκμεταλεύομαι ακόμα περισσότερο την αυξημένη απόδοση λόγω συμπύκνωσης.

Όσον αφορά το κύκλωμα ναι είναι μονοσωλήνιο, αλλά δεν πρέπει να έχει πάνω από 2 σώματα ανά κλάδο (βλέπω 3 βάνες σε κάθε κολλεκτέρ ορόφου και τα σώματα είναι 4 στο ισόγειο και 6 στον 1ο όροφο). Οπότε, και μιας και δε γνωρίζω ποιά σώματα έχουν μπει στον ίδιο κλάδο και ποιό πρώτο ποιό δευτερο, είπα να μην το λάβω υπόψιν θεωρώντας ότι δε θα έχει μεγάλη επίπτωση.

παρακαλώ για γνώμες

Βασίλης

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.