Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέτρηση αντίστασης γείωσης (περίπτωση άμεσης γείωσης σε δίκτυο ύδρευσης)


mech.eng

Recommended Posts

ξεκινησε το θεμα για το τι γραφουμε στην /ΥΔΕ και συνεσιστηκε με διαμαρτυριες για το ποσο δυσκολο ή αδυνατο ειναι να συνδεθει ο πινακας με το ηλεκτροδιο.

κοιτα τι μου ελεγεσ σε προηγουμενο μηνυμα.

On 30/9/2018 at 11:33 ΜΜ, hektor said:

 

Πέτυχε εσύ με βέργα  τιμή κάτω των 100 Ω στο κέντρο της Αθηνας και να μου πεις και μενα πως τα κατάφερες. Και μετά πολλά διαμερίσματα ειδικά αυτά προσόψεως δεν έχουν πρόσβαση στο ακάλυπτο πως ακριβώς θα κατασκευασεις τη γείωση και να φτάσεις στο πίνακα ..μήπως στο φωταγωγο;

Αλλά  εφόσον  για σένα είναι εύκολη υπόθεση  θα σου ήμουν ευγνώμων αν μου έδειχνες τον τρόπο γιατί ίσως να μην γνωρίζω εγώ καλά.

λυσαμε το θε μα της αντιστασης και σου βρηκα λυση για τη συνδεση. Μην μου πεις μοναχα οτι εχουν αλαλαχθει οι εσωτερικοι αγωγοι σε πλαστικο....

τωρα κολλησαμε στο στην ραβδο. Τι να σου πω τωρα οτι εισαι παλι υπερβολικος και δεν υπαρχει κανενα προβλημα?

Μου εχει τυχει και μενα να προσπαθω να κανω τριγωνο και να χαλαω τη μια ραβδο μετα την αλλη. Ε δεν σηκωσα τα χερια ψηλα και ειπα δε γινεται*.

Αμα τυχεις στην περιπτωση τι να σου πω...

 

* Για την ιστορια εφερα εσκαφεα να σκαψει για να θαψω το τριγωνο. ΚΑι εκει διαπιστωσα οτι το μερος ηταν επιχωμενο με πετρες..... Δεν θυμαμαι τι κολπα εκανα για να επιτυχω ηλεκτροδιο με μικρη αντισταση γιατι ηταν για υποσταθμο....

 

Link to comment
Share on other sites

Aστο είμαστε αλλού για αλλού, δεν βγάζουμε άκρη . Αλλά λέω,  αλλά καταλαβαίνεις...Ίσως κάποια άλλη στιγμή να μπορέσουμε  να συνεννοηθούμε.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, maneni said:

λυσαμε το θε μα της αντιστασης και σου βρηκα λυση για τη συνδεση. Μην μου πεις μοναχα οτι εχουν αλαλαχθει οι εσωτερικοι αγωγοι σε πλαστικο....
 

η χρήση των σωληνώσεων ύδρευσης ως αγωγών προστασίας δεν ενδείκνυται λόγω αυτού που αναφέρεις στην δεύτερη πρόταση.

Η τοποθέτηση ηλεκτροδίου είναι πράγματι συχνά αδύνατη πχ σε έμενα πρέπει να βγάλεις τα πλακάκια και να σπάσεις την πλάκα του ακάλυπτου για να βρεις έδαφος και τότε θα έχεις λύσει το πρόβλημα γείωσης σε ένα διαμέρισμα, για τα υπόλοιπα που έχει μια πολυκατοικία τι θα γίνει;

Link to comment
Share on other sites

εχετε φαγωθει με εναν ακαλυπτο δλδ αν πας στο ποιο χαμηλο σημειο του  υπογειου τις πολυκατοικιας συνηθος εκει που βαζουν κ τα ρολογια κ τραβηξεις τρυπα με μεγαλο κομπρεσερ δε θα βρεις χωμα;;δεν χριαζεται να κανεις κ καμια εξωρυξη αλλα πρεπει να εχεις εργαλεια μακρυ τρυπανη τουλαχιστον 1m φ22 κ ανω k μεγαλο κομππρεσερ!στους ακαλυπτους οταν χτιζανε τις πολυκατοικιες πεταγανε μπαζα για να γεμισουν το σκαμα δεν εχει χωμα!μονο στο κεντρο τις οικοδομης κ στο ποιο χαμηλο σημειο θα βρεις αν εχεις καλο τρυπανι! εχω μπιξει αρκετες φορες καρφι το ενα πανω στο αλλο μεσα στην αθηνα καθος ολες μου οι δουλειες ειναι αθηνα κ εχω ποιασει κ 40αρι με βροχο! ολο το παιχνιδη παιζετε στο  βαθος οσα καρφια κ τριγωνα να βαλεις αν δεν πας βαθια εδο δεν κανεις τιπ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, nvel said:

η χρήση των σωληνώσεων ύδρευσης ως αγωγών προστασίας δεν ενδείκνυται λόγω αυτού που αναφέρεις στην δεύτερη πρόταση.

Η τοποθέτηση ηλεκτροδίου είναι πράγματι συχνά αδύνατη πχ σε έμενα πρέπει να βγάλεις τα πλακάκια και να σπάσεις την πλάκα του ακάλυπτου για να βρεις έδαφος και τότε θα έχεις λύσει το πρόβλημα γείωσης σε ένα διαμέρισμα, για τα υπόλοιπα που έχει μια πολυκατοικία τι θα γίνει;

εννοείτε πως όταν αλλάξουν το εσωτερικό δίκτυο με πλαστικούς τότε πρέπει να προσθέσουν ένα καλώσιο παράλληλα.

Το ηλεκτρόδιο μπορεί (και θα επρεπε) να έιναι κοινο.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, maneni said:

εννοείτε πως όταν αλλάξουν το εσωτερικό δίκτυο με πλαστικούς τότε πρέπει να προσθέσουν ένα καλώσιο παράλληλα.

Δεν καταλαβαίνω ποιο πρόβλημα λύνεις, την όδευση του αγωγού γείωσης, ή την κατασκευή του ηλεκτροδίου; Γιατί τα προβλήματα που αναφέρονται από τους συναδέλφους αφορούν κυρίως την εύρεση τόπου και τρόπου κατασκευής γειωτή (ηλεκτροδίου) και όχι τη σύνδεσή του με το ρολόι ή τον πίνακα, ή το διπολικό καλώδιο της ΔΕΗ...

Βέβαια η αρχική ερώτηση του νήματος είναι άλλη, αλλά μιας και φτάσαμε μέχρι εδώ να πούμε και κάτι επί πλέον για να καταλάβεις - καταλάβετε - τι ακριβώς συμβαίνει. Τα προβλήματα στις παλαιές πολυκατοικίες του 1950 και '60 είναι πολλά. Υπάρχουν πολυκατοικίες χωρίς υπόγεια, υπάρχουν συμβόλαια μεταξύ των αγοραστών για αποκλειστική ιδιωτική χρήση του ακάλυπτου ή της ταράτσας (που έχουν μάλιστα γίνει δωμάτια "τακτοποιημένα"), υπάρχουν 6 - 7 - 8 υδρομετρητές αραδιασμένοι στο πεζοδρόμιο της πρόσοψης και κάπου κάτω από αυτούς περνάει και η σύνδεση με την κεντρική αποχέτευση, υπάρχουν καλώδια τηλεφωνίας κάπου στο πεζοδρόμιο και δεν ξέρεις που, και...οι Δήμοι (εκτός δύο, ή τρεις σε όλο το λεκανοπέδιο) δεν έχουν σχέδια όδευσης των δικτύων.  Δεν βρίσκεις λοιπόν εύκολα μέρος να τρυπήσεις με ασφάλεια και να μπήξεις πάσσαλο γείωσης ή να τοποθετήσεις οποιοδήποτε ηλεκτρόδιο γείωσης στο πεζοδρόμιο. Το μόνο που μπορεί να σου κάνει ένας Δήμος είναι να σου εκδώσει άδεια εκσκαφής πεζοδρομίου με απαίτηση, μετά το πέρας των εργασιών, να επαναφέρεις την επιφάνειά του στην αρχική της μορφή, τίποτε άλλο. Δεν μιλάμε για το υπέδαφος...

Όλα αυτά λοιπόν ανεβάζουν το κόστος κατασκευής νέας γείωσης και ο κάθε φουκαράς ιδιοκτήτης - με το δίκιο του - σε βλέπει σαν ρουφήχτρα των τελευταίων του οικονομιών.

Η έκδοση ΥΔΕ είναι ανεξάρτητη απ' όλα αυτά. Εκεί θα πεις την αλήθεια γιατί δεν σε παίρνει να καλύψεις καταστάσεις. Το τι θα κάνει από εκεί και μετά ο ιδιοκτήτης είναι θέμα δικό του.

Υ.Γ. Και για να τελειώνουμε με τα "κοινά" ηλεκτρόδια, από όλη την πολυκατοικία θα χρειαστούν πιστοποιητικό ένας ή δύο ιδιοκτήτες. Οι υπόλοιποι θα πουν ότι δεν μας ενδιαφέρει εμάς το θέμα και έτσι τα έξοδα της γείωσης τα επωμίζεται ο καθένας ιδιωτικώς. 

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.