Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποιά είναι η δουλειά ενος Διακοσμητή;


gio

Recommended Posts

Ποιά είναι ακριβώς η δουλειά ενός Διακοσμητή;

Τι δουλειές αναλαμβάνει; Ποιο το αντικείμενό του; Ποια η αμοιβή του.

Μπορεί να είναι αρχιτέκτονας/διακοσμητής ή μόνο διακοσμητής;

Ο Διακοσμητής ασχολείται με τη λειτουργική και αισθητική διαμόρφωση εσωτερικών και εξωτερικών χώρων ακινήτων.....ή μπορεί να αναλάβει και την εκτέλεση των εργασιών με δικα του συνεργεία ή με συνεργαζόμενα συνεργεία. Τι ακριβός κάνει τελικά και για τι αμείβεται;

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, gio said:

....

Μπορεί να είναι αρχιτέκτονας/διακοσμητής ή μόνο διακοσμητής;

...

άνετα μπορεί.... 

Link to comment
Share on other sites

Το κακό, κατ εμέ, με την έννοια "διακοσμητής" είναι ότι έχεις πολύ "κουφό" ανταγωνισμό στο επάγγελμα.

Τα τελευταία κυρίως χρόνια έχουν φυτρώσει λογής και λογής ιεκ διακοσμητών της απόληξης του παχέος εντέρου.

Έτσι η κάθε κυράτσα με απωθημένο και ιδέα στο design εμφανίζεται ως διακοσμήτρια. Ως αποτέλεσμα, αρχιτέκτονες

με ειδίκευση στο interior design  ή διακοσμητές απο το τει διακοσμητικής δεν ξέρουν πόσους έχουν να ανταγωνιστούν.

Ειναι κατι αναλογο με την παραδοση μαθημάτων ξένων γλωσσών απο κατόχους proficiency.

Link to comment
Share on other sites

Ε, βάλε και εμάς τους πολιτικούς μέσα. Σχέδιο μπορεί να κάναμε σε 2-3 μαθήματα στη σχολή και τοπογραφικές εργασίες σε κάνα δυο επίσης (λίγο πολύ τα ίδια σε όλη την Ελλάδα), αλλά και αρχιτεκτονικά κάνουμε και τοπογραφικά (αν και δεν έχω κάνει ούτε το ένα ούτε το άλλο, μιλάω σε πρώτο πληθυντικό γιατί αύριο μεθαύριο δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει). 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλους σας.

Γνωρίζει κάποιος τις υποχρεώσεις που έχει ένας "νόμιμος" διακοσμητής;

Δηλαδή ποια είναι η δουλειά του; Μπαίνει σε ένα σπίτι και λέει εδώ θα βάλεις αυτό, εδώ θα γκρεμίσεις, εδώ θα αλλάξεις!!!!;

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, gio said:

Συμφωνώ με όλους σας.

Γνωρίζει κάποιος τις υποχρεώσεις που έχει ένας "νόμιμος" διακοσμητής;

Δηλαδή ποια είναι η δουλειά του; Μπαίνει σε ένα σπίτι και λέει εδώ θα βάλεις αυτό, εδώ θα γκρεμίσεις, εδώ θα αλλάξεις!!!!;

Gio, από την εμπειρία μου, grosso modo ναι. Τουλάχιστον από ο, τι έχω δει και συναντήσει μέχρι στιγμής. 

Link to comment
Share on other sites

http://edujob.gr/node/199

Αυτό μπορεί να σου δίνει κάποια απάντηση.

Πέρα απο την θεωρία πάντως, μιας και μιλάμε για ένα επάγγελμα πιο καλλιτεχνικό, υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις "διακοσμητών" που δεν έχουν καμία εκπαίδευση. Επίσης η διακόσμηση ενός χώρου δεν απαιτεί υπογραφή κάποιας μελέτης (νομικά) και άρα οποιοσδήποτε μπορεί να σου διακοσμήσει το σπίτι (κατα πάσα πιθανότητα η γυναίκα σου ;) )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ένας διακοσμητής , δεν θα γκρεμίσει τοίχους , γιατί θέλεις άδεια νομίζω πλέον , αλλά θα διαλέξει πλακάκια , χρώματα στους τοίχους , κουρτίνες , ενίοτε και έπιπλα στο σπίτι .

Γενικά παίρνει συχνά την σύζυγο από το χεράκι και πάνε παρέα στα μαγαζιά ...

Και όπως συμβαίνει και με του κομμωτές , για να αισθάνονται ασφαλείς οι σύζυγοι , είναι ή ενίοτε παριστάνουν ότι είναι "ακίνδυνοι"...:mrgreen:

Συνήθως οι μηχανικοί , σταματάνε ένα-δύο βήματα πριν τις κουρτίνες....:oops:

Link to comment
Share on other sites

Μου ζήτησε αμοιβή ο διακοσμητής για ανακαίνιση διαμερίσματος κατοικίας 25-30€ /τ.μ.

δηλαδή για σπίτι 100τ.μ. θα πρέπει να του δώσω 3000€.

Ποιο θα είναι το αντικείμενό του;

-σχεδιασμός κάτοψης

-φωτορεαλιστικο

μελέτη φωτισμού

χρωματισμος

σχέδια γυψοσανίδων

σχέδια κουζίνας - μπάνιου- ντουλάπες

επίβλεψη εργασιών

Link to comment
Share on other sites

το αντικείμενο του θα είναι αυτό το οποίο δεν είναι κάτι που κατέχεις εσυ μάλλον. Μάλλον θα έχεις δει κάποια δουλειά του για να τον επιλέξεις. Το να αμφισβητείς τώρα τις ικανότητες του προσώπου που εσύ επέλεξες μου κανει εντύπωση

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.