Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

σχετικά με μελέτες φυσικού αερίου στο Εξοικονομώ ΙΙ


Recommended Posts

Καλημέρα. Συνεργάζομαι με έναν επαγγελματία (εταιρεία) στον οποίο παρέχω υπηρεσίες μελετών και επιβλέψεων φυσικού αερίου (ο φάκελος που κατατίθεται στην ΕΔΑ) και κόβω παραστατικά σε αυτόν. Συμμετέχει στον Εξοικονομώ ΙΙ και ζητάει τώρα να κόβω στους πελάτες το ποσό που δικαιολογεί για μελέτη φυσικού αερίου το εξοικονομώ. Και για λόγους καθυστέρησης πληρωμής, αλλά και για άλλους λόγους, δεν θα ήθελα να συμμετέχω σε αυτή την διαδικασία του Εξοικονομώ. Θα ήθελα να συνεχίσω να κόβω στον συνεργάτη παραστατικά για την παροχή υπηρεσιών μελέτης-επίβλεψης και αυτός με την σειρά του στον πελάτη. Σε αυτή τη περίπτωση τι μπορεί να γίνει? Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πιστεύω ότι είναι θέμα συνεννόησης της εταιρείας μαζί σου. Προφανώς μπορείτε να συνεχίσετε όπως λες απλά δεν θα επωφεληθεί των 248€ ο ωφελούμενος αλλά θα τα πληρώσει κανονικά μέσα στο συνολικό τιμολόγιο της εταιρείας για τον λέβητα φ.α. Δεν ξέρω αν σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 28/9/2018 at 11:00 ΠΜ, Maria Electrical Engineer said:

Καλημέρα! Πιστεύω ότι είναι θέμα συνεννόησης της εταιρείας μαζί σου. Προφανώς μπορείτε να συνεχίσετε όπως λες απλά δεν θα επωφεληθεί των 248€ ο ωφελούμενος αλλά θα τα πληρώσει κανονικά μέσα στο συνολικό τιμολόγιο της εταιρείας για τον λέβητα φ.α. Δεν ξέρω αν σε κάλυψα.

πάνω στο ίδιο ερώτημα:

αν εγώ έχω κλικάρει μελέτη στο ΕΚΟ (τα 250Ε) και τελικά ο ιδιοκτήτης του την έκανε η εταιρεία και την πλήρωσε είτε από την τσέπη του ή μπηκε μέσα στην τιμή. Εγώ δεν έχω να ανεβάσω καμία μελέτη στο σύστημα και φυσικά δεν θέλω να ζητήσω τα 250Ε . Το σύστημα όμως θα μου την ζητήσει οπωσδήποτε ώς ελλειψη γιατί έπερεπε να υπάρχει μελέτη? (αυτό γινεται στην εξωτερική θερμομ. με την μικρής κλίμακας).

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, gsaraf said:

Ναι, κανονικά θα ζητήσουν τη μελέτη, παρότι δεν θα ζητήσεις αμοιβή

Και τι θα γίνει τοτε?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gsaraf said:

Θα σου δώσει τη μελέτη ο μηχανολόγος του εγκαταστάτη.

Χωρίς απόδειξη απλά ως εγγραφο

Edited by katrmp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2020 at 2:09 ΠΜ, katrmp said:

Χωρίς απόδειξη απλά ως εγγραφο

Σου λέει το πρόγραμμα: Εφόσον έκανες εργασία για την οποία απαιτείται ΕΕΔΜΚ ή μελέτη, τότε

είτε μου φέρνεις την μελέτη και πληρώνεσαι την εργασία, είτε δεν μου φέρνεις την μελέτη

οπότε πρέπει να αφαιρέσεις την εργασία για να συνεχίσει η διαδικασία. Σωστά;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2020 at 11:58 ΜΜ, gsaraf said:
8 ώρες πριν, gamvro said:

 

είτε μου φέρνεις την μελέτη και πληρώνεσαι την εργασία, είτε δεν μου φέρνεις την μελέτη

οπότε πρέπει να αφαιρέσεις την εργασία για να συνεχίσει η διαδικασία. Σωστά;

Οπότε όμως αν δίνεις την μελέτη (που έκανε κάποιος της εταιρείας που έβαλε το λεβητακι αερίου) είναι οκ και ας μην ζητάς λεφτά? Διότι εκείνος το χει πληρωθεί η είναι στην τιμή?

Αν τώρα που μιλάμε τρέχει η εταιρεία που έχει αναλάβει να βάλει το λεβητακι την διαδικασία υπάρχει πρόβλημα? Πιθανόν η μελέτη να είναι και πριν το α πεα. Δεν ζητείται όμως πληρωμή της. Η επέμβαση , τιμολόγια κλπ θα είναι μετά το πεα

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.