Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βιβλιογραφία


Recommended Posts

Θέμα για βιβλιογραφία σχετικά με το αντικείμενο των μεταλειολόγων και των μηχοπ...

 

 

Καταρχάς από προσωπική εμπειρία θα πω το εξάγλωσσο λεξικό γεωτεχνικών και μεταλλευτικών όρων που μου πρότεινε ο tectonator. είναι δίτομο και μπορείτε να το προμηθευτείτε από τα βιβλιοπωλεία παπασωτηρίου (με τα οποία συνεργάζεται το ΤΕΕ για τις εκδόσεις του).

 

Επιπλέον έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για τα παρακάτω...

 

http://www.papasotiriou.gr/product.ebook.asp?pfid=553513&prid=241934

 

(πανάκριβο και θα δω αν το έχει η βιβλιοθήκη του Π.Κ. για να σας πω προσωπική άποψη)

 

http://www.papasotiriou.gr/product.ebook.asp?pfid=423615&prid=112040

 

Ή αλλιώς πετρογενετικά για όσους λιώνουν στην πετρολογία.Και πάλι δεν το έχω διαβάσει ο ίδιος αλλά μάλλον θα το τσιμπίσω ως συμπλήρωμα.

 

Έκληση: Όποιος έχει κάτι για γεωτρήσεις να ποστάρει άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεκινάς με ορυκτολογία-κρυσταλλογραφία για τα βασικά και μετά εξαρτάται για το τι ενδιαφέρεσαι. Πετρολογία ιζηματογενών, πετρολογία μεταμορφωμένων ή πετρολογία πυριγενών?

Link to comment
Share on other sites

Ορυκτολογία-κρυσταλογραφία έχω κάνει.

Πετρολογία θέλω κάτι γενικότερο! δηλαδή να ασχολείται έστω λίγο και με τα τρία! Αν δεν ξέρεις κάτι σχετικό τότε μεταμορφωμομένων...

 

 

Edit: Τελικώς βρήκα ένα βιβλίο το οποίο με υπερκαλύπτει:Ορυκτολογία- Πετρολογία του Θεοδωρίκα, 2η έκδοση. Για όσους ενδιαφέρονται, το βιβλίο χωρίζεται όπως υποδηλώνει ο τίτλος του σε 2 μέρη. Το μέρος της ορυκτολογίας πραγματεύεται κρυσταλλογραφία, κρυσταλλική δομή/ύλη, τα πυριτικά και ορυκτοδιαγνωστική. Το δεύτερο μέρος της πετρολογίας αναφέρεται και στα τρία είδη, δηλ. ιζηματογενή, πυριγενή και μεταμορφωμένα...

 

Edit#2: Ένα ακόμη: Πετρολογία της Ελευθερίας Ν. Δάβη. Διαιρείται σε 2 μέρη. Το πρώτο (Πετρογενετικά Ορυκτά) αποτελείται από την ενώτητα των πυριτικών αλάτων και από αυτήν των μη πυριτικών ορυκτών . Το δεύτερο (κατηγορίες πετρωμάτων) πραγματεύεται τα εκρηξιγενή, τα ιζηματογενή και τα μεταμορφωσιγενή (δηλ και τις 3 ευρείες κατηγορίες όπως και το προηγούμενο βιβλίο).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να και δυο καλά βιβλιαράκια για την ειδικότητα του φίλου mred-akias

 

Υποθαλάσσιος Ορυκτός Πλούτος

 

Αξιολόγηση Ορυκτών Πρώτων Υλών

 

Έτσι για να μην νιώθει μόνος όπως είπε σε άλλο thread... :P

Link to comment
Share on other sites

 

Έτσι για να μην νιώθει μόνος όπως είπε σε άλλο thread... :P

 

:lol: :lol: Δεν παίζεσαι ρε! στο άλλο thread ενοούσα μηχ.ο.π. από tuc ή μετ.μετ.μηχ. από εμπ αλλά και εσύ καλός είσαι!:P

 

Τέσπα merci πολλά. μόνο που και "Υποθαλάσσιος Ορυκτός Πλούτος" και το "Αξιολόγηση Ορυκτών Πρώτων Υλών" με οδηγούν στο ίδιο pdf (στο marine mineral resources). Μήπως μπορείς να τσεκάρεις λίγο τα links? Ιδίως το "Αξιολόγηση Ορυκτών Πρώτων Υλών" θα μου φανεί πολύτιμο βοήθημα σε μεγαλύτερα εξάμηνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.