Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

αλλαγή χρήσης απο αποθήκη σε κατοικία


Recommended Posts

Καλησπέρα, σε γήπεδο εκτός οικισμού τακτοποιημένο με τον Ν.4495,  επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια (αποθήκη σε κατοικία ή κατάστημα);

Σημειώνεται ότι τα κτίσματα που υπάρχουν στο γήπεδο έχουν ξεπεράσει την μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση της περιοχής.

Έχοντας υπόψη αυτό και διαβάζοντας την παρ. 3 του άρθρου 5 του ΝΟΚ καταλήγω στο συμπέρασμα ότι για να επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης από β.χ. σε κύρια θα πρέπει να υπάρχει υπόλοιπο σ.δ.

"Σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα εντός εγκεκριμένου σχεδίου ή οικισμού, είναι δυνατή η αλλαγή χρήσης σύμφωνα με το ρυμοτομικό σχέδιο, τις χρήσεις γης της περιοχής και ανεξάρτητα από τους όρους δόμησης. Σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα εκτός σχεδίου και εκτός ορίων οικισμού, είναι δυνατή η αλλαγή χρήσης σύμφωνα τις χρήσεις γης της περιοχής και με την προϋπόθεση, ότι δεν υπερβαίνουν τα επιτρεπόμενα μεγέθη της νέας χρήσης. Ειδικά για κτίρια νομίμως υφιστάμενα εντός εγκεκριμένου σχεδίου ή οικισμού, για τα οποία έχουν χορηγηθεί παρεκκλίσεις, η αλλαγή της χρήσης τους, καθ' υπέρβαση των ισχυόντων όρων δόμησης της περιοχής, είναι επιτρεπτή εφόσον η παρέκκλιση έχει χορηγηθεί προ της έναρξης ισχύος του παρόντος."

Βέβαια μου φαίνεται λίγο κακογραμμένο οπότε ζητώ και την άποψη σας.

Edited by Pavlos33
αλλαγή χρώματος γραμματοσειράς-βλ. κανόνες συμμετοχής
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, σωστό αυτό που λέτε. 
Σε τακτοποιημένη αποθήκη που ήταν παντελώς αυθαίρετη μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης σε κύρια; 

Θεωρείται ότι επέρχεται αύξηση του σ.δ ; Και αν ναι γιατί; Παίζει ρόλο το ότι τα τ.μ. της αποθήκης έχουν μπει στην τακτοποίηση με συντελεστή 0.5;

 

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει αλλαγή χρήσης θα πρέπει:

- Η νέα χρήση να είναι συμβατή με τις επιτρεπόμενες στην περιοχή, και

- Το γεωτεμάχιο να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και να τηρούνται οι όροι και περιορισμοί

(σαν να έξέδιδες καινούρια άδεια)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,δύσκολα μπορεί ν απαντηθεί χωρίς στοιχεία😊

-θα διαβάσεις την περ.ιζ) του ΦΕΚ 1843Β/20,για να δεις αν τηρούνται όλες οι προϋποθέσεις για αλλαγή χρήσης,θα ελέγξεις τα άρθρα 5 και 23 του ΝΟΚ,(τη νομιμότητα του ακινήτου),θα επιβεβαιώσεις και τον ανώτατο προϋπολογισμό για την ΕΕΜΚ(25.000),θα επιβεβαιώσεις ότι επιτρέπεται η χρήση στην περιοχή και θα ελέγξεις αν υπάρχει ικανό ελεύθερο ύψος κατά ΝΟΚ για μετατροπή σε κύριο χώρο.Αυτά,είναι πάνω κάτω τα γενικά.Αν έχεις όλες τις προϋποθέσεις,γίνεται.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα μια ερώτηση. Εχω μια ισόγεια αποθήκη σε πολυκατοικία, αγορασμένη πρόσφατα με δικιά της είσοδο του 1979 περίπου (αν έχει σημαντικό ρόλο το βλέπω και το γράφω) βοηθητική χρήση,μπορώ να την κάνω κυρία χρήση ?αν όχι μπορώ να κάνω εργαστήριο χαμηλής όχληση με ισχύ 10kw max.και με εγκεκριμένη χρήση γης ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από εμένα.

Έχω μια υπόθεση με υπόγειο άδειας του 2001 το οποίο ξεμπαζώθηκε και επεκτάθηκε. Έγινε τακτοποίηση σαν χώρος βοηθητικής χρήσης με ξεμπάζωμα από συνάδελφο. Τώρα καλούμαι εγώ να κάνω το τμήμα του υπογείου που πλέον είναι ισόγειο, κατοικία, να διατηρήσω το υπόλοιπο πραγματικό υπόγειο ως βοηθητική χρήση και να κάνω επέκταση του ισογείου. Σημείωση: έχω υπόλοιπο δόμησης για να τα κάνω αυτά.

1)Μπορώ να χρησιμοποιήσω τις νέες διατάξεις για ένα μικρό τμήμα που είναι πράγματι υπόγειο αλλά θα γίνει κύρια χρήση ώστε να μετράει το 50%;

2)Δεύτερο wc με πύσταριό μπορώ εφοσον είναι στο τμήμα του πραγματικού υπογείου να μην το μετρήσω στη δόμηση; 

3) κάποιον χώρο στο ισόγειο (πλέον) που μετράει στη δόμηση, είναι κλειστό με πόρτα και τοίχο και έχει ύψος 2.30 το ονομάζω αποθήκη ή βοηθητικό χώρο; 

4) πρέπει να κάνω νομιμοποίηση, αλλαγή χρήσης προσθήκη κατ επέκταση και κατεδάφιση λαμαρινοσκεπούς αποθήκης (απαιτείται από την τακτοποίηση) σε μία άδεια; αν ναι, τι κατηγορίας;;; Ο απο πάνω όροφος είναι κατοικία(εντός οικισμού)

ευχαριστώ πολύ

Edited by littlejulie
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, σε υφιστάμενο κέλυφος κτηρίου προ 55 εχω βοηθητικο χωρο στο ισόγειο ο οποιος εχει ελεύθερο υψος 2.20μ, υπάρχει περίπτωση να κανω μετατροπη σε κύριο ? 

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.