Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Γεια σας. Είμαι απόφοιτος μηχανολόγος μηχανικός τ.ε. και πρόσφατα πήρα και το μεταπτυχιακό μου ΜΒΑ. Θέλω να προχωρήσω σε διδακτορικό είμαι νέος 26 ετών και πιστεύω ότι έχω τις δυνατότητες. Σκεφτόμουν για ένα θέμα συνδυαστικό όπως για παράδειγμα διαχείριση τεχνικών έργων σε συνδυασμό με τα υλικά. Αντιμετωπίζω ιδιαίτερη δυσκολία να βρω καθηγητή να συνεργαστώ. Σκεφτόμουν να το εκπονήσω στο Π.Α.Δ.Α. τώρα που μετατράπηκε σε πανεπιστήμιο και υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Για εξωτερικό δεν το σκέφτομαι καθώς είναι τα έξοδα διαμονής, καθώς και τα περισσότερα έχουν δίδακτρα. Πως με συμβουλεύετε να κινηθώ, ανάλογα και με το προφίλ που έχω διαμορφώσει μέχρι τώρα. Θα ήταν προτιμότερο να κάνω ένα δεύτερο μεταπτυχιακό πάνω στην ειδικότητα το οποίο όμως έχει δίδακτρα και δεν είναι δωρεάν όπως το διδακτορικό; Σας ευχαριστώ πολύ και περιμένω τις συμβουλές σας. Να είστε καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι είδους δυσκολίες αντιμετωπίζεις με τους καθηγητές; 

Αυτοί που επέβλεψαν τις πτυχιακές και τις μεταπτυχιακές σου εργασίες τι σου λένε; Σου έκαναν οι ίδιοι καμία νύξη για συνεργασία μαζί τους; 

Link to comment
Share on other sites

Ο καθηγητής από το μεταπτυχιακό μου ΜΒΑ δεν θέλει να αναλάβει διδακτορικά, και ο καθηγητή της πτυχιακής μου δεν ήταν μηχανολόγος αλλά χημικός μηχανικός, και επιθυμώ ένα πιο μηχανολογικό θέμα. Έτσι έχω στείλει αρκετά email σε άλλους καθηγητές του τμήματος αλλά δεν βρίσκω ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Οι έλληνες καθηγητές δεν είναι τόσο ευαίσθητοι στην προσέγγιση με e-mail και για να σου δώσουν διδακτορικό θέλουν να έχεις προϋπάρξει στην ομάδα τους και να έχεις προσφέρει κάτι στο εργαστήριό τους, γιατί ο σκοπός τους είναι να βρουν άτομα που θα προσφέρουν. Παίζουν και μεταγραφές πάντως, αλλά προϋπόθεση είναι να έχει φανεί ευρύτερα η χρησιμότητά σου ή να υπάρχουν οι κατάλληλες συστάσεις. Οι δύο παλαιοί καθηγητές μπορούν να σου δώσουν αυτές τις συστάσεις, αλλιώς χρειάζεται ένα ακόμα μεταπτυχιακό κοντά σε αυτούς που στοχεύεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι επίσης να ψάχνεις διαρκώς σε όλο τον κόσμο στον τομέα που σ'ενδιαφέρει: προκυρύσσονται διδακτορικά με υποτροφία, είναι σαν τύποις μισθός που μπορείς να καλύψεις τα έξοδά σου

Link to comment
Share on other sites

Λάθος επιλογή θεωρώ το mba ως μεταπτυχιακό ειδικά εφόσον στοχεύεις για διδακτορικό σε μηχανολογικό θέμα. Το mba απευθύνεται σε στελέχη της αγοράς

και θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχει προαπαιτούμενο τα 10 χρόνια εμπειρίας σε επιχείρηση. Δε γίνεται από προπτυχιακό με μηδενική εμπειρία να πας για mba. 

Γενικά ισχύουν όσα λένε και οι 2 προλαλλήσαντες.  Δύσκολα βρίσκεις καθηγητή που δε σε ξέρει είτε άμεσα, είτε έμμεσα(σύσταση από άλλο καθηγητή) 

για να συνεργαστείς. Ειδικά για διδακτορικό. Συνήθως στο προτείνει ο ίδιος ο καθηγητής ενόσω δουλεύεις μαζί του, για παράδειγμα στα πλαίσια διπλωματικής,

όπου θα έχει θέμα ίσως ερευνητικό κλπ κλπ. 

Ίσως μια καλή επιλογή θα ήταν να βρεις ένα μεταπτυχιακό πάνω στο αντικείμενο που σε ενδιαφέρει και κατόπιν στα πλαίσια εκπόνησης πιθανής διπλωματικής

να προτείνεις ή να σου προτείνουν την εκπόνηση διδιακτορικού.

Οσον αφορά το εξωτερικό, βγαίνουν προκηρύξεις θέσεων αλλά φρόντισε να έχεις τα προσόντα που θέτονται. Και εκει όμως ισχύουν σε σημαντικό βαθμό

όσα αναφέρω ήδη.

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Θέλει προσοχή όμως μήπως και στο επόμενο μεταπτυχιακό πέσεις πάλι σε καθηγητή που είτε δε θέλει να δώσει διδακτορικά είτε έχει συμπληρώσει την πεντάδα υποψηφίων που δικαιούται να έχει. Δυστυχώς τα πανεπιστήμιά μας είναι ανοργάνωτα αλλά και αδιαφανή ως προς αυτές τις διαδικασίες. 

Ακόμα πιο πολύ πρέπει να προσέξεις μήπως η μεγάλη επιθυμία σου για διδακτορικό σε κάνει πρόθυμο να δεχθείς συνθήκες που δε σε συμφέρουν. Δε θα συνιστούσα να ξεκινήσει διδακτορικό σε τεχνικό αντικείμενο κάποιος που δεν έχει προϋπηρεσία σε αντίστοιχα έργα. 

Άσε που πολλοί καθηγητές δε σε δέχονται και οι ίδιοι αν δεν έχεις μια σχετική εμπειρία. Από αυτή την ιστορία επιδιώκουν να εισπράξουν λεφτά, να μπουν στις δημοσιεύσεις  και να μαζέψουν μόρια για την προαγωγή τους με το λιγότερο δυνατό κόπο, άρα το θέμα, η μέθοδος, ο προϋπολογισμός, η εξεύρεση χρηματοδότησης και ένα πλάνο των δημοσιεύσεων που θα βγουν, είναι πράγματα που συχνά βαραίνουν αποκλειστικά τους υποψηφίους διδάκτορες και ο καθηγητής μπορεί να τα θέλει έτοιμα τη στιγμή που θα κρίνει το αίτημα σου για εκκίνηση διδακτορικού..

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, georgios_m said:

Θέλει προσοχή όμως μήπως και στο επόμενο μεταπτυχιακό πέσεις πάλι σε καθηγητή που είτε δε θέλει να δώσει διδακτορικά είτε έχει συμπληρώσει την πεντάδα υποψηφίων που δικαιούται να έχει. Δυστυχώς τα πανεπιστήμιά μας είναι ανοργάνωτα αλλά και αδιαφανή ως προς αυτές τις διαδικασίες. 

Ακόμα πιο πολύ πρέπει να προσέξεις μήπως η μεγάλη επιθυμία σου για διδακτορικό σε κάνει πρόθυμο να δεχθείς συνθήκες που δε σε συμφέρουν. Δε θα συνιστούσα να ξεκινήσει διδακτορικό σε τεχνικό αντικείμενο κάποιος που δεν έχει προϋπηρεσία σε αντίστοιχα έργα. 

Άσε που πολλοί καθηγητές δε σε δέχονται και οι ίδιοι αν δεν έχεις μια σχετική εμπειρία. Από αυτή την ιστορία επιδιώκουν να εισπράξουν λεφτά, να μπουν στις δημοσιεύσεις  και να μαζέψουν μόρια για την προαγωγή τους με το λιγότερο δυνατό κόπο, άρα το θέμα, η μέθοδος, ο προϋπολογισμός, η εξεύρεση χρηματοδότησης και ένα πλάνο των δημοσιεύσεων που θα βγουν, είναι πράγματα που συχνά βαραίνουν αποκλειστικά τους υποψηφίους διδάκτορες και ο καθηγητής μπορεί να τα θέλει έτοιμα τη στιγμή που θα κρίνει το αίτημα σου για εκκίνηση διδακτορικού..

Καταλαβαίνω τι λες φίλε Γιώργο. Μήπως θα ήταν καλύτερο να προχωρήσω σε διδακτορικό στον τομέα της Διοίκησης Επιχειρήσεων κάνοντας DBA; Αφού λες ότι δεν είναι τόσο καλή ιδέα ένα διδακτορικό σε τεχνικό θέμα. Ακόμα δεν έχω εργαστεί στο πεδίο του μηχανολόγου.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να πάρω θέση τι είναι καλύτερο, εξαρτάται από το στόχο σου.

Όταν εννοούσα εμπειρία από αντίστοιχα έργα δεν εννοούσα στο πεδίο του μηχανολόγου γενικώς, αλλά στο πεδίο του ερευνητή μηχανολόγου ώστε να μπορείς να αξιολογείς κάποιες καταστάσεις. Δε ξέρω ποια ιδιαίτερη δυσκολία μπορεί να υπάρχει στις θεωρητικές επιστήμες (πχ στα οικονομικά), αλλά η έρευνα στις επιστήμες μηχανικού έχει να κάνει με εργαστήρια όπου προκύπτουν και τεχνικά προβλήματα, βλάβες, αποτυχημένα πειράματα, αγγαρείες, έξοδα, γραφειοκρατία και λάντσα. Καλό είναι να μη τα συναντήσεις για πρώτη φορά την ώρα που κάνεις το διδακτορικό σου. Πολλά παιδιά ζορίζονται και καθυστερούν να τελειώσουν εξ αιτίας τέτοιων προβλημάτων που και οι καθηγητές δε ξέρουν ή δεν ενδιαφέρονται να λύσουν. Άσε που μπορεί να ψάχνουν και το κορόιδο που θα φάει το χώσιμο. 

Ο βασικότερος λοιπόν λόγος για να προτιμήσεις τα οικονομικά είναι το ότι εκεί έκανες το μάστερ σου και έχεις μπει ήδη στο κλίμα του πώς λειτουργούν τα πράγματα στη σχολή αυτή. Μέσα από τις εργασίες που έχεις ήδη κάνει έχεις μια εικόνα από τις μεθοδολογίες που ακολουθούνται και του βαθμού δυσκολίας τους.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, georgios_m said:

Δε μπορώ να πάρω θέση τι είναι καλύτερο, εξαρτάται από το στόχο σου.

Όταν εννοούσα εμπειρία από αντίστοιχα έργα δεν εννοούσα στο πεδίο του μηχανολόγου γενικώς, αλλά στο πεδίο του ερευνητή μηχανολόγου ώστε να μπορείς να αξιολογείς κάποιες καταστάσεις. Δε ξέρω ποια ιδιαίτερη δυσκολία μπορεί να υπάρχει στις θεωρητικές επιστήμες (πχ στα οικονομικά), αλλά η έρευνα στις επιστήμες μηχανικού έχει να κάνει με εργαστήρια όπου προκύπτουν και τεχνικά προβλήματα, βλάβες, αποτυχημένα πειράματα, αγγαρείες, έξοδα, γραφειοκρατία και λάντσα. Καλό είναι να μη τα συναντήσεις για πρώτη φορά την ώρα που κάνεις το διδακτορικό σου. Πολλά παιδιά ζορίζονται και καθυστερούν να τελειώσουν εξ αιτίας τέτοιων προβλημάτων που και οι καθηγητές δε ξέρουν ή δεν ενδιαφέρονται να λύσουν. Άσε που μπορεί να ψάχνουν και το κορόιδο που θα φάει το χώσιμο. 

Ο βασικότερος λοιπόν λόγος για να προτιμήσεις τα οικονομικά είναι το ότι εκεί έκανες το μάστερ σου και έχεις μπει ήδη στο κλίμα του πώς λειτουργούν τα πράγματα στη σχολή αυτή. Μέσα από τις εργασίες που έχεις ήδη κάνει έχεις μια εικόνα από τις μεθοδολογίες που ακολουθούνται και του βαθμού δυσκολίας τους.

Για να είμαι ερευνητής μηχανολόγος προφανώς πρέπει να έχω το διδακτορικό μου. Επίσης από ότι μαθαίνω και τα διδακτορικά στην μηχανική δεν είναι απαραίτητο να είναι εργαστηριακά, μπορεί να είναι και θεωρητικά. Η αλήθεια είναι ότι στην Διοίκηση δεν θα το επιθυμούσα τόσο για διδακτορικό, το θεωρώ υπερβολικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.