Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

4 ώρες πριν, georgios_m said:

Big Engineer αν μας πεις τι θεωρείς "ωραίο ερευνητικό θέμα" μπορεί να σε βοηθήσουμε περισσότερο σε περίπτωση που ξέρουμε κάτι.

Γνώμη μου πάντως ότι αν το θέμα αυτό δε συνδέεται με τη διοίκηση επιχειρήσεων, θα χρειαστείς ένα ακόμα μάστερ πάνω στο αντικείμενο που τελικά θες να κάνεις διδακτορικό. 

Τελικά τι ακριβώς σου αρέσει να ερευνήσεις?

Ένα ωραίο ερευνητικό θέμα που θα μου άρεσε θα είχε σχέση με την μηχανική  και τα υλικά. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, Steelman said:

H δική μου συμβουλή είναι να κάνεις ένα consecutive (or "follow-on") Master's που να βασίζεται στο Βachelor σου (Μηχανολόγος Μηχανικός). 

To MBA το κάνουν συνήθως όταν θέλουν να ανέβουν ιεραρχία σε μεγάλες εταιρίες (που είσαι ήδη κάτοχος M.Sc. και Ph.D.).

Σαν Μηχανολόγος Μηχανικός με Βachelor και MBA δύσκολα θα βρεις θέμα από πανεπιστήμιο για διδακτορικό, γιατί θεωρητικά χρειάζεσαι 5 έτη (300 ECTS) για διδακτορικό (εννοείται σαν consecutive Μaster, 3 έτη Bachelor 2 έτη Μaster) και με Bachelor μόνο πολύ δύσκολα (αν και υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά σου χρεώνουν μαθήματα από το M.Sc., δημοσιεύεσεις, συνέδρια κ.τ.λ.).

Ένα consecutive Master ναι. Έχει η σχολή μας αλλά είναι αρκετά ακριβά κοντά στα 6Κ. Προσπαθώ να βρω και εξ αποστάσεως αλλά δύσκολα, δεν βρίσκω. Στο ΕΑΠ εντόπισα ένα που αναφέρεται στην Διαχείριση Τεχνικών Έργων. Βέβαια δεν έχει ξεκινήσει ακόμα. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2018 at 1:33 ΜΜ, Big Engineer said:

Ένα consecutive Master ναι. Έχει η σχολή μας αλλά είναι αρκετά ακριβά κοντά στα 6Κ. Προσπαθώ να βρω και εξ αποστάσεως αλλά δύσκολα, δεν βρίσκω. Στο ΕΑΠ εντόπισα ένα που αναφέρεται στην Διαχείριση Τεχνικών Έργων. Βέβαια δεν έχει ξεκινήσει ακόμα. 

Δεν νομίζω ότι το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό θα σου ανοίξει πόρτες για διδακτορικό. Είναι για ανθρώπους που θέλουν να ασχοληθούν με construction management/project management.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει η διαχείριση τεχνικών έργων με τη μηχανική των υλικών;

Άσχετο, πώς έμαθες για το θεσμό του διδακτορικού; Στη σχολή σου είχες επαφή με υποψηφίους διδάκτορες;  Θα ήθελες να μιμηθείς κάποιον; Έχεις υπόψη σου θέματα διδακτορικών διατριβών; Έχεις διαβάσει ποτέ μια διδακτορική διατριβή;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgios_m said:

Τι σχέση έχει η διαχείριση τεχνικών έργων με τη μηχανική των υλικών;

Άσχετο, πώς έμαθες για το θεσμό του διδακτορικού; Στη σχολή σου είχες επαφή με υποψηφίους διδάκτορες;  Θα ήθελες να μιμηθείς κάποιον; Έχεις υπόψη σου θέματα διδακτορικών διατριβών; Έχεις διαβάσει ποτέ μια διδακτορική διατριβή;

Το μεταπτυχιακό της Διαχείρισης Τεχνικών Έργων το ανέφερα σαν συναφές του βασικού μου πτυχίου στον πιο πάνω συνάδελφο. Πάντα γνώριζα για τον θεσμό του διδακτορικού. Κανένα δεν θέλω να μιμηθώ. Και άλλαξε υφάκι φιλαράκο. 

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν υφάκι για να σε ντροπιάσω αλλά παραδείγματα των ερωτήσεων που θα έπρεπε να κάνεις για να βοηθηθείς. Και η μίμηση των προηγουμένων δεν ήταν ειρωνικό σχόλιο. Οι οδηγίες που ψάχνεις μάλλον προκύπτουν βλέποντας και μιμούμενος τους προηγούμενους. Δηλαδή να δεις σε ποιά τμήματα και με ποιούς καθηγητές γίνονται συνήθως τα διδακτορικά των μηχανολόγων και να κινηθείς ανάλογα. Κάποιοι καθηγητές έχουν βιομηχανία έρευνας και μοιράζουν διδακτορικά, δημοσιεύσεις, ακόμα και θέσεις εργασίας. Κάποιοι άλλοι μπορεί να έχουν πιο πολλές γνώσεις αλλά βαράνε μύγες και κολλάνε ανακοινώσεις στην πόρτα τους "ζητείται διδακτορικός για το τάδε θέμα", με άλλους στην τριετία έχεις ξεμπερδέψει και με άλλους ακόμα δεν έχεις καν αρχίσει γιατί είναι ψυχαναγκαστικοί και αναποφάσιστοι, άλλοι πληρώνουν καλά, άλλοι ζητάνε να βάλεις κι από την τσέπη σου.. Πρέπει να δεις ποιός είναι ο τύπος σου και να επιλέξεις. Αλλά θέλει λίγο περισσότερο ψάξιμο από το να στείλεις ένα μέιλ. Μπορεί στο εξωτερικό έτσι να γίνεται αλλά εδώ όχι ακόμα.

Edited by georgios_m
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Big Engineer said:

Το μεταπτυχιακό της Διαχείρισης Τεχνικών Έργων το ανέφερα σαν συναφές του βασικού μου πτυχίου στον πιο πάνω συνάδελφο. 

Για να σε δεχτεί κάποιος καθηγητής για διδακτορικό, όπως σου είπαν και οι συνάδελφοι παραπάνω, θα πρέπει να σε γνωρίζει ή  να σε συστήσει κάποιος συναδελφός του. Επίσης θα πρέπει να φαινεται ότι έχεις το θεωρητικό υπόβαθρο για να μπεις στη διαδικασία του διδακτορικού. Το τελευταίο το αποδεικνύεις μέσω ενός μάστερ άμεσα σχετικού με το θέμα του διδακτορικού σου. Το θέμα για το διδακτορικό σου ή θα το προτείνεις εσύ σε κάποιον καθηγητή ή θα υπάρχει λίστα με θέματα τα οποία θα θέλουν καθηγήτές του πανεπιστημίου να ασχοληθούν για τα οποία θα έχουν εξασφαλίσει χρηματοδότηση και ψάχνουν φοιτητή να κάνει τη "βρωμοδουλειά".

Το Διαχείριση Τεχνικών Έργων δεν σου προσφέρει αυτό το θεωρητικό υπόβαθρο. Όλα τα μαθήματα, πλην ενός, έχουν να κάνουν με νομοθεσία, οικονομικά και project management. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα σου είναι όσο χρήσιμο είναι και το ΜΒΑ στο να κανεις διδακτορικό, δηλαδή καθόλου.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα όταν λες ότι δεν μπορείς να δώσεις άλλα 6 χιλιάρικα για μεταπτυχιακό γιατί και εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση με εσένα. Θα πρέπει ίσως να σκεφτείς ότι το ΜΒΑ δεν ήταν καλή επένδυση των χρημάτων σου στην παρούσα φάση, ειδικά όταν τελικός σκοπός σου ήταν να κάνεις διδακτορικό σε υλικά-αντοχή. 

Link to comment
Share on other sites

Ποιό τεχνολογικό ίδρυμα ζητάει 6 χιλιάρικα για μεταπτυχιακό; Τα δίδακτρα σε ΠΔΑ και ΑΣΠΑΙΤΕ κυμαίνονται μεταξύ 2 και 4. Στο ΕΜΠ και σε άλλα πανεπιστήμια πχ της Πάτρας τα μεταπτυχιακά είναι δωρεάν. Εξάρια μόνο στην ΑΣΣΟΕ μπορεί να δεις.

Όχι ότι τα 2 χιλιάρικα είναι λίγα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgios_m said:

Ποιό τεχνολογικό ίδρυμα ζητάει 6 χιλιάρικα για μεταπτυχιακό; Τα δίδακτρα σε ΠΔΑ και ΑΣΠΑΙΤΕ κυμαίνονται μεταξύ 2 και 4. Στο ΕΜΠ και σε άλλα πανεπιστήμια πχ της Πάτρας τα μεταπτυχιακά είναι δωρεάν. Εξάρια μόνο στην ΑΣΣΟΕ μπορεί να δεις.

Όχι ότι τα 2 χιλιάρικα είναι λίγα.

Στο ΕΜΠ φίλε μου αποφοίτους τει δεν τους κάνουν δεκτούς. Επίσης μεταπτυχιακό εκτός πόλης δεν μπορώ να κάνω, γιατί αν πάω σε άλλη πόλη υπάρχουν και έξοδα διαμονής και συντήρησης του σπιτιού και δυστυχώς δεν βλέπω να δίνεται η δυνατότητα εξ' αποστάσεως. Στο ΠΔΑ κυμαίνονται κοντά στα 6Κ στους μηχανολόγους, το έχω ψάξει εκτός αν είσαι από τους πρώτους και πάρεις υποτροφία.

Link to comment
Share on other sites

Πού το έψαξες; μπορείς να ποστάρεις το λινκ που γράφει για τα 6 χιλιάρικα; γιατί εγώ στις ιστοσελίδες άλλα βλέπω..

αν στο εμπ δε δέχονται αποφοίτους τεϊ, τότε δε θα σε δεχτούν και για διδακτορικό. οπότε πάει και το εμπ. στο πδα δίνουν σίγουρα διδακτορικά; γιατί δεν έχω ακούσει κανέναν να έχει πάρει ή έστω να είναι υποψήφιος..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.