Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Όταν λες θεωρητικά και όχι εργαστηριακά τι συμπεριλαμβάνεις στην θεωρία; Οι προσομοιώσεις είναι θεωρία και όχι εργαστήριο; Αν εννοείς κάτι τέτοιο καταλαβαίνω. Καταλαβαίνω επίσης η συνεισφορά σου να έγκειται στην ανάπτυξη και πρωτότυπη χρήση μαθηματικών (χωρίς υπολογιστές) εφαρμογών σε  προβλήματα μηχανικής (μοντέλα κλπ). Να πω ότι δεν μου ακούγεται πιο εύκολο, λογικά είναι πιο ζόρικο. Βιβλιογραφική επισκόπηση ενός πεδίου όμως δεν θα έπρεπε να δικαιολογεί απονομή διδακτορικού τίτλου στο engineering. Δειγματοληψία και στατιστική επεξεργασία ίσως; Τέτοιες μεθοδολογίες ακολουθούν στις κοινωνικές επιστήμες. Θα πείσεις τον επιβλέποντα και την τριμελή; Δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το διδακτορικό είναι τίτλος, η έρευνα είναι επάγγελμα, που μπορεί να ξεκινήσει ανεξάρτητα από την απόκτηση του διδακτορικού, είτε στον ιδιωτικό είτε στο δημόσιο τομέα. Και πολλοί το διδακτορικό το ξεκινούν μόνο όταν βεβαιωθούν ότι θα τους χρησιμεύσει στον τομέα που εργάζονται. 

Το κυριότερο για σένα είναι να θέσεις ένα μελλοντικό στόχο, με τι θες να ασχοληθείς και αυτός ο στόχος θα σου υποδείξει αν χρειάζεται να κάνεις διδακτορικό και σε ποιό θέμα, ίδρυμα και καθηγητή. Γιατί θα πρέπει να είναι και σχετικό με τη θέση που θες να αποκτήσεις! 

Τη διοίκηση την αποκλείσαμε και λόγω της απροθυμίας του καθηγητή..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην περιπλανιέσαι ασκόπως, ρωτόντας απο δω και απο κεί, και επειδη θαρρώ το έχεις

αρκετά λάθος στο μυαλό σου το όλο ζήτημα τοποθετημένο κάνε το εξής απ το να ψάχνεις στο net.

Βρες καθηγητη-ες και αντικείμενο που θα επιθυμούσες να συνεργαστείς-εργαστείς.

Δες τι προϋποθέσεις θα σου θέσει από άποψη γνώσεων-υποβάθρου.

Δες αν τις έχεις ή αν μπορείς να τις αποκτήσεις. 

Για να μην απογοητευτείς, δύσκολα βρίσκεις καθηγητή που δε σε ξέρει να σου αναθέσει έρευνα. Ειδικά αν μιλάμε

για ερευνητικό πρόγραμμα κλπ.  

Κανε την προσπαθειά σου όμως και καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Big Engineer, το διδακτορικό γιατί θέλεις να το κάνεις; Σκέφτεσαι να ακολουθήσεις ακαδημαϊκή καριέρα; Αν όχι, και το χρειάζεσαι για να πλασαριστείς καλύτερα στην αγορά εργασίας, στην ελληνική αγορά υπάρχουν πολύ λίγες εταιρίες, που χρειάζονται και μπορούν να αμείψουν τέτοιου επιπέδου σπουδές.  Αν προσανατολίζεσαι για εργασία στο εξωτερικό, τότε κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερο να κάνεις το διδακτορικό σου στη χώρα που σε ενδιαφέρει να εργαστείς. 

Στο εξωτερικό υπάρχουν διδακτορικά επ' αμοιβή και αρκετά ικανοποιητική, ώστε να μην χρειάζεσαι οικονομική βοήθεια από την οικογένειά σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν βλέπω κανέναν λόγο για να κάνει κάποιος διδακτορικό σε bussines administration. Μόνο αν θέλεις να γίνεις καθηγητής (αλλα και πάλι υπαρχουν καλύτερα θέματα για διδακτορικό).

Γενικά μην κηνυγάς τίτλους σπουδών χωρίς κάποιο σχέδιο. Ιδίως αν το διδακτορικό γίνει στην Ελλάδα, είναι προτιμότερο να μαζέψεις 4 χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας παρά να κάνεις διδακτορικό.

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, Ήρωνας said:

Προσωπικά δεν βλέπω κανέναν λόγο για να κάνει κάποιος διδακτορικό σε bussines administration. Μόνο αν θέλεις να γίνεις καθηγητής (αλλα και πάλι υπαρχουν καλύτερα θέματα για διδακτορικό).

Γενικά μην κηνυγάς τίτλους σπουδών χωρίς κάποιο σχέδιο. Ιδίως αν το διδακτορικό γίνει στην Ελλάδα, είναι προτιμότερο να μαζέψεις 4 χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας παρά να κάνεις διδακτορικό.

Φυσικά η επαγγελματική εμπειρία είναι η σημαντικότερη, το θέμα ότι δουλειά  δεν βρίσκω παρ όλο που στέλνω βιογραφικά. Σκέφτηκα να συνδυάσω την δουλειά με ένα ωραίο διδακτορικό που θα με ενδιέφερε, καθώς μαρέσει η έρευνα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, laxanos said:

Για να μην περιπλανιέσαι ασκόπως, ρωτόντας απο δω και απο κεί, και επειδη θαρρώ το έχεις

αρκετά λάθος στο μυαλό σου το όλο ζήτημα τοποθετημένο κάνε το εξής απ το να ψάχνεις στο net.

Βρες καθηγητη-ες και αντικείμενο που θα επιθυμούσες να συνεργαστείς-εργαστείς.

Δες τι προϋποθέσεις θα σου θέσει από άποψη γνώσεων-υποβάθρου.

Δες αν τις έχεις ή αν μπορείς να τις αποκτήσεις. 

Για να μην απογοητευτείς, δύσκολα βρίσκεις καθηγητή που δε σε ξέρει να σου αναθέσει έρευνα. Ειδικά αν μιλάμε

για ερευνητικό πρόγραμμα κλπ.  

Κανε την προσπαθειά σου όμως και καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις.

 

Δεν το έχω καθόλου λάθος στο μυαλό μου. Με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με ένα ωραίο ερευνητικό θέμα, και παράλληλα να εργαστώ σαν μηχανικός, και το διδακτορικό ας τραβήξει και περισσότερα χρόνια δεν με απασχολεί αυτό. Και ας μην είναι συνδέεται με ερευνητικό πρόγραμμα. 

Link to comment
Share on other sites

Εσυ μπορει να μην εχεις προβλημα αλλα πολυ πιθανο να εχει ο καθηγητης σου.

Αν θες βρες ενα διδακτορικο στο εξωτερικο που θα πληρωνεσαι. 

Και αν δεν βρισκεις τώρα δουλειά, δε νομίζω πως θα σε βοηθήσει αν πεις στο μελοντικο σου εργοδότη ότι κάνεις και διδακτορικό ταυτοχρονα.

Γενικά εγώ δεν βλέπω κανέναν λόγο κάποιος να κάνει διδακτορικό στην Ελλάδα εκτός αν:

1) Είναι κάτι που θέλει πλάρα πολύ και έχει βρει και το αντίστοιχο θέμα/καθηγητή.

2) Θέλει να κυνηγήσει ακαδημαϊκή καριέρα

3) Έχει κάποια άλλη πηγή εισδοδήματος.

Αν δεν έχεις κάποιον/κάτι να σε στηρίζει οικονομικά, δεν έχεις κάποια τρέλα για το αντικείμενο και δεν ξέρει και κάποιον καθηγητή το βλέπω πολύ δύσκολο.

Τώρα αν εσυ το θες πολύ εμείς περισσεύουμαι :)

Καλή τυχη και καλο κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

Big Engineer αν μας πεις τι θεωρείς "ωραίο ερευνητικό θέμα" μπορεί να σε βοηθήσουμε περισσότερο σε περίπτωση που ξέρουμε κάτι.

Γνώμη μου πάντως ότι αν το θέμα αυτό δε συνδέεται με τη διοίκηση επιχειρήσεων, θα χρειαστείς ένα ακόμα μάστερ πάνω στο αντικείμενο που τελικά θες να κάνεις διδακτορικό. 

Τελικά τι ακριβώς σου αρέσει να ερευνήσεις?

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2018 at 7:24 ΜΜ, Big Engineer said:

Πως με συμβουλεύετε να κινηθώ, ανάλογα και με το προφίλ που έχω διαμορφώσει μέχρι τώρα. Θα ήταν προτιμότερο να κάνω ένα δεύτερο μεταπτυχιακό πάνω στην ειδικότητα το οποίο όμως έχει δίδακτρα και δεν είναι δωρεάν όπως το διδακτορικό; Σας ευχαριστώ πολύ και περιμένω τις συμβουλές σας. Να είστε καλά.

H δική μου συμβουλή είναι να κάνεις ένα consecutive (or "follow-on") Master's που να βασίζεται στο Βachelor σου (Μηχανολόγος Μηχανικός). 

To MBA το κάνουν συνήθως όταν θέλουν να ανέβουν ιεραρχία σε μεγάλες εταιρίες (που είσαι ήδη κάτοχος M.Sc. και Ph.D.).

Σαν Μηχανολόγος Μηχανικός με Βachelor και MBA δύσκολα θα βρεις θέμα από πανεπιστήμιο για διδακτορικό, γιατί θεωρητικά χρειάζεσαι 5 έτη (300 ECTS) για διδακτορικό (εννοείται σαν consecutive Μaster, 3 έτη Bachelor 2 έτη Μaster) και με Bachelor μόνο πολύ δύσκολα (αν και υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά σου χρεώνουν μαθήματα από το M.Sc., δημοσιεύεσεις, συνέδρια κ.τ.λ.).

Edited by Steelman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.