Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομω ΙΙ - Επιτευξη Ενεργειακου Στοχου


jolaz

Recommended Posts

Καλησπερα, εχω παρει εγκριση για το εξοικονομω ΙΙ, δυο διαμερισματων ως μερος αιτησης πολυκατοικιας και ανηκω στην κατηγορια επιδοτησης 1. Στην αποφαση υπαγωγης των διαμερισματων αναφερει οτι ο ενεργειακος στοχος που πρεπει να επιτυχω ειναι 40% του κτηριου αναφορας. Ως κτηριο αναφορας τι εννοει? Το καθε διαμερισμα μεμονωμενο ή και τα δυο ως μερος της πολυκατοικιας(κτηριο αναφορας). Επισης εχω και δυο κοινοχρηστες παρεμβασεις, πορτα εισοδου πολυκατοικιας και πορτα κλιμακοστασιου. Το ερωτημα μου ειναι το εξης,

Ο ενεργειακος στοχος 40% που πρεπει να επιτυχω, ειναι για καθε διαμερισμα ξεχωριστα (40 % για το ισογειο και 40% 1ου οροφου) ή στο συνολο της πολυκατοικιας (μαζι με τις κοινοχρηστες παρεμβασεις) δηλ. π.χ. ισογειο διαμερισμα 25% διαμερισμα 1ου οροφου 10% και κοινοχρηστες παρεμβασεις 5%.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν στο πρόγραμμα έχει μπεί η πολυκατοικία, τότε ο στόχος αφορά την πολυκατοικία.

Οι επεμβάσεις που επιδοτούνται είναι αυτές που περιγράφει το σενάριο του ΠΕΑ και μόνο αυτές.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση antloukidis. Στο προγραμμα η αιτηση εχει γινει ως πολυκατοικια με δυο διαμερισματα, για αυτο εχει και κοινοχρηστες παρεμβασεις. Αφου το κτηριο αναφορας ειναι η πολυκατοικια και οχι τα διαμερισματα, τοτε μπορω να πιασω το στοχο του 40%. Σωστα??

 

Και παλι ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Το στόχο τον πιάνεις με τις παρεμβάσεις που έχει περιγράψει ο συνάδελφος στο Α' ΠΕΑ.

Μπορείς αν θέλεις να κάνεις και άλλες παρεμβάσεις, που θα επιφέρουν μεγαλύτερη ενεργειακή αναβάθμιση και θα υπολογιστούν στο Β' ΠΕΑ, όμως για αυτές δεν θα λάβεις επιδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Ο προυπολογισμος που εχει εγκριθει ειναι συνολικα περιπου 27.000 ευρω. Θα εκανα θερμοπροσοψη κτηριου αλλα δυστυχως με οσα συνεργεια  εχω μιλησει  και εχω λαβει προσφορες, ολοι βαζουν το τμ 55 ευρω (οσο λεει το προγραμμα). Το ασχημο ειναι οτι πρεπει να γινουν παρεμβασεις που δε τις καλυπτει το προγραμμα, οπως αντικατασταση υδροροων, αλλαγη καμιναδας καλοριφερ, απεγκατασταση  και εγκατασταση ξανα κλιματιστικων, ηλεκτρολογικα κτλ. Οποτε το κοστος ανεβαινει μετα κατα πολυ....δυστυχως! Ειναι κριμα να εχω εγκριθει τοσο μεγαλο ποσο και τελικα να χρησιμοποιησω μονο τις 11.000 ευρω!!!!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, jolaz said:

Ο προυπολογισμος που εχει εγκριθει ειναι συνολικα περιπου 27.000 ευρω. Θα εκανα θερμοπροσοψη κτηριου αλλα δυστυχως με οσα συνεργεια  εχω μιλησει  και εχω λαβει προσφορες, ολοι βαζουν το τμ 55 ευρω (οσο λεει το προγραμμα). Το ασχημο ειναι οτι πρεπει να γινουν παρεμβασεις που δε τις καλυπτει το προγραμμα, οπως αντικατασταση υδροροων, αλλαγη καμιναδας καλοριφερ, απεγκατασταση  και εγκατασταση ξανα κλιματιστικων, ηλεκτρολογικα κτλ. Οποτε το κοστος ανεβαινει μετα κατα πολυ....δυστυχως! Ειναι κριμα να εχω εγκριθει τοσο μεγαλο ποσο και τελικα να χρησιμοποιησω μονο τις 11.000 ευρω!!!!

λογικό δεν είναι ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.