Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

μπαλκονόπορτα (χωρίς πρέκι ) κάτω απο δοκάρι.


sultanos

Recommended Posts

καλησπέρα,

κατά την γνώμη σας , επειδή έχω χαμηλό ύψος κτιρίου στον πρώτο όροφο μίας μεζονέτας, τα δοκάρια μου αρχίζουν στα 2.2 μ και μετά στέγη , μπορώ να κάνω τις μπαλκονόπορτες στα 2.20 ???? δηλαδή αμέσως μετά τα δοκάρια , χωρίς πρέκι ??????

τί λέτε ????

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς. Το 2.20 ειναι ιδανικό ύψος για πόρτα! Γιατί να βάλεις πρέκι? Για να είναι κατασκευάσιμο θα το κατεβάσεις τουλάχιστον >20 πόντους. Η μέλετη τι λέει όμως??

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ !

την μελέτη εγώ την κάνω και σαν καινούργιος τα έχω παίξει λίγο ….

άρα λές πως επιτρέπεται να μην βάλω πρέκι στην περίπτωση που περιέγραψα ?

Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2018 at 9:26 ΜΜ, sultanos said:

...

άρα λές πως επιτρέπεται να μην βάλω πρέκι...

το πρέκι και γενικά δεν είναι υποχρέωση.

Μη βάλεις έτσι όπως το περιγράφεις.

 

Μιας και δήλωσες νέος στο κουρμπέτι πρόσεξε το ύψος.

Γράφεις 2,20μ. 

Τσέκ από αδιαμόρφωτο δάπεδο σε δοκάρι? Αν ναι υπολόγισε και ύψος δαπεδου, μαρμαροποδιές σοβάδες οροφής ή δοκαριού κάσες ανοιγμάτων κλπ μη σου βγεί κάποια πόρτα μικρότερο απο 2 μ ή 1,90 ...

 

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε 10 εκ. "γέμισμα" του δαπέδου (μαζί με την τελική επίστρωση), οπότε το καθαρό ύψος θα είναι 2,10

Αφαίρεσε και το πλαίσιο του κουφώματος, οπότε θα έχεις το τελικό καθαρό ύψος του ανοίγματος

(αυτά τα λέω για την περίπτωση που πιθανόν να έχεις γκρίνια από τους πελάτες στο τέλος, να ξέρεις τι θα τους πεις)

Πρόβλημα δεν θα έχεις, εκτός κι αν ο πελάτης σου είναι φασούλας.....

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δες επίσης αν έχεις κούφωμα με ρολό. Το κουτί του ρολό έχει ένα ύψος περίπου 12εκ. Αν το βάλεις κάτω από το δοκάρι θα χάσεις κι άλλο.

Το σενάζ το δημιουργούμε μεταξύ άλλων για να μην έχουμε μεγάλο ύψος τοιχοποιιών και να μην είναι ιδιαίτερα λυγηροί οι τοίχοι. Ουσιαστικά με το σενάζ μικραίνουμε το μήκος λυγισμού της τοιχοποιίας. Αν έχεις δοκάρι στο 2,20 προφανώς δεν χρειάζεσαι σενάζ. Είναι το δοκάρι πρέκι.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sultanos said:

ναι έχω ελεύθερο ύψος από αδιαμόρφωτο δάπεδο σε δοκάρι 2.20 ..

βασικό ερώτημα.

Είναι υφιστάμενο το κτήριο (άρα και το δοκάρι και το δάπεδο) ή αφορά μελέτη για να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

είναι να γίνει και σκέπτομαι να βάλω συρόμενα παράθυρα.

ο ιδιοκτήτης θέλει υπόγειο και μεζονέτα ( οικισμος < 2000 κατοίκων ) έχω περιορισμό στο ύψος 7.50 + 1.50 στέγη !

ο πρώτος όροφος θα είναι στα περιμετρικά δοκάρια χαμηλός , δίρριχτη στέγη . 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.