Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

'Εντυπα Έγκρισης Δόμησης σε word


Recommended Posts

Συνάδελφοι,

έχω συμπληρώσει τα έντυπα για έγκριση δόμησης σε φορματ για Α3 - όπως κατέβασα το πρότυπο σε word από το διαδίκτυο - και τώρα που ήρθε η ώρα να πάρω την έγκριση δόμησης (έπειτα από την ολοκλήρωση της διαδικασίας ελέγχου και τις διορθώσεις με βάση τις παρατηρήσεις στο φύλλο ελέγχου)  η υπάλληλος από την πολεοδομία μου το ζητάει σε Α4 επειδή, λέει, δεν μπορεί να το αναρτήσει σε Α3 μέγεθος στο diavgeia!!!!  Εν τω μεταξύ, όταν το αντιγράφω σε Α4 μου χαλάει το φορματ γιατί δεν χωράνε τα στοιχεία. Έχει κάποιος κάτι να προτείνει;

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ότι θες να "σπάσεις" την την κάθε σελίδα landscape Α3 σε δύο ξεχωριστά portrait A4, μία λύση είναι:
1) Σώσε το doc σε pdf ή κάνε το print σε κάποιον pdf printer που πιθανόν έχεις. Αν δεν έχεις υπάρχουν στο διαδίκτυο.
2) Άνοιξε το pdf π.χ. με τον "acrobat reader dc" (με βάση αυτόν κάνε τα παρακάτω)
3) Από τον "acrobat reader dc" επιλέγεις εκτύπωση.
4) Στο παράθυρο της εκτύπωσης που σου ανοίγει:
4.1) Ως εκτυπωτή επιλέγεις κάποιον pdf printer που πιθανόν έχεις. Αν δεν έχεις υπάρχουν στο διαδίκτυο.
4.2) Από τα "Properties" επιλέγεις στην σελίδα την Α4 σε portrait
4.3) Από το "Page Sizing & Handling" επιλέγεις το "Poster".
Λογικά αν είναι σωστά τοποθετημένη η σελίδα σου η αρχική (η Α3) θα σου "σπάσει" την κάθε σελίδα landscape Α3 σε δύο ξεχωριστά portrait A4 pdf αρχεία. 

Υ.Γ. Και η πιο απλή λύση είναι τύπωσε την κάθε σελίδα Α3 σε Α3, σκάναρε σε Pdf κάθε φορά το κομμάτι που θες σε Α4 και κάνε merge (αν δεν το κάνει αυτόματα ο εκτυπωτής σου) τις σελίδες Α4 σε ένα ρχείο pdf.

:sad: Κάτι που ξέχασα να σου πω στο (4.3) δώσε τιμή στο "Overlap" 0,00 (μηδέν).

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  Γιώργο

Μήπως είναι πιο εύκολο να  αποθηκεύσει το έντυπο (από το word) σε pdf (σε σελίδα Α3)

Μετά να  ανοίξει με  το acrobat τη κάθε Α3 σελίδα

κατόπιν να επιλέξει  (από την επάνω μπάρα του) το edit  

 την μισή σελίδα και να την εκτυπώσει 

Ξανά με την ίδια τακτική να επιλέξει την άλλη μισή να την εκτυπώσει 

Κατόπιν ή όλες να τις σκανιάρει και να την στείλει στην ΥΔΟΜ με email 

ή να τις δώσει απευθείας στην ΥΔΟΜ όπως τις εκτύπωσε 

Link to comment
Share on other sites

Αν από το edit και μετά την επιλογή της μισής σελίδας, σου δίνει-ανοίγει κάπως την εκτύπωση και την επιλογή να εκτυπώσεις αυτό που επέλεξες σε Α4, τότε σαφώς ναι. Προσωπικά δεν μπόρεσα να βρω αυτή τη διαδικασία. Θα με ενδιέφερε αν υπάρχει από μέρους σου διάθεση και όρεξη να γράψεις βήμα-βήμα την διαδικασία.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Άψογος, δεν το είχα δει ότι μετά από snapshot σου ανοίγει επιλογή για κατευθείαν εκτύπωση. Απλά δεν είναι επεξεργάσιμο γιατί βγάζει πρακτικά εικόνα, αλλά είναι αδιάφορο για τον σκοπό που συζητάμε.

Και πάλι άψογος, Σ' ευχαριστώ πολύ. (+1)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις άμεσες απαντήσεις! Ωστόσο, μάλλον δεν το διατύπωσα εγώ σωστά κατά τη δημοσίευση. Το πρόβλημά μου είναι ότι μου ζητάει να της στείλω ηλεκτρονικά το έντυπο που έχω συμπληρώσει σε word (σε μέγεθος Α3, όπως είναι και το πρότυπο) να της το κάνω word Α4 για να μπορεί λέει να το επεξεργαστεί πριν το αναρτήσει με αριθμό έγκρισης στο diavgeia. Τόσο καιρό που της το πήγαινα κατά τον έλεγχο ως έντυπο Α3 δεν είχε ασχοληθεί, τώρα το ζητάει!

Link to comment
Share on other sites

Τότε στην διαδικασία που έγραψα παραπάνω, στο τέλος, αφού έχεις φτιάξει τις σελίδες σε A4 pdf, και τις έχεις κάνει merge σε ένα pdf (που θα έχει σελίδες Α4 οι οποίες είναι σε μορφή κειμένου και όχι εικόνας), επιλέγεις File-->Export to-->Microsoft Word.

Και η άλλη λύση ξεκινώντας από το αρχικό Α3 doc, διαλέγεις τα τμήματα που θες και τα κάνεις επικόλληση σε ένα νέο (αρχείο word) A4 doc. Το επεξεργάζεσαι και λίγο έτσι ώστε να το φέρεις και οπτικά στην μορφή που θες.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.