Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διφασικά Ελαιοτριβεία


ROP

Recommended Posts

Θέλω ένα πυρηνουργειο το οποίο να έχει άδεια για να μπορεί να παραλαμβάνει και να επεξεργάζεται στερεά απόβλητα από διφασικό ελαιουργείο. Το έθεσε προϋπόθεση η Δ/νση Ανάπτυξης για να μας δώσει την άδεια του ελαιοτριβείου.  Το ελαιοτριβείο είναι στην Λάμια.  Θα απευθυνθώ και στον συνάδελφο που με παραπέμψατε για πληροφορίες γιατί έχει κολλήσει η διαδικασία αδειοδότησης για αυτόν τον λόγο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαλησπέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω, επειδή μου έτυχε μια περίπτωση για κατασκευή  διφασικού ελαιοτριβείου, υπάρχει κάποια νομοθεσία στην οποία να αναφέρονται οι επιτρεπτές αποστάσεις της εγκατάστασης από ρέματα, ποτάμια κλπ??

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και πάλι, 

 

ήθελα να ρωτήσω, πέρα από την σύμβαση με πυρηνελαιουργείο, τί άλλο μπορεί να προταθεί για τη διαχείριση του πυρήνα διφασικού ελαιοτριβείου?

Ρωτάω επειδή στην περιοχή μου υπάρχει μόνο ένα πυρηνελαιουργείο, το οποίο δέχεται μόνο τριφασικά απόβλητα και την κομποστοποίηση μου είπαν από το βιομηχανίας και το ΠΕ.ΧΩ.  ότι δεν την δέχονται σαν λύση γιατί είναι λέει αποτυχημένη και απαρχαιωμένη μέθοδος.

Σκέφτηκα την ξήρανση του πυρήνα στο ελαιοτριβείο, δλδ να πάρει κάποια εξτρά μηχανήματα και να στήσει εκεί ένα μίνι πυρηνελαιουργείο για δική του εξυπηρέτηση, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ανεβάζει το κόστος και τελικά τον συμφέρει μακροπρόθεσμα.

Κάποιος πιο έμπειρος από μένα που να μπορεί να βοηθήσει λέγοντας μια γνώμη ίσως??

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα θα ανεβει κατα ΠΟΛΥ το κοστος και δεν προκειται να κανει αποσβεση ποτε....

 

Επειδη αυτες τις μερες βγαζω αδεια σε ενα ελαιοτριβειο, θα ρωτησω και θα σε ενημερωσω συντομα....

Link to comment
Share on other sites

@xristina

Θα πρότεινα να συγκεντρώσεις βιβλιογραφία που να υποστηρίζει την κομποστοποίηση και αντίστοιχα να τους ζητήσεις επιτακτικά βάσει ποιων στοιχείων και βιβλιογραφίας δεν τη δέχονται. Άντε γιατί αρκετά με τον κάθε μ@@@α που έχει κατσικωθεί σε μια καρέκλα και λέει το μακρύ και το κοντό του.

 

Παρεμπιπτόντως σε ποια περιοχή είναι?

 

Αδειοδότησα στην Κεφαλλονιά ένα διφασικό το 2012 και δείξαμε κομποστοποίηση με πριονίδια και κλαδέματα. Θέλαμε να βάλουμε και κοπριά  - πτηνοτροφικά απόβλητα αλλά δεν μας αφήσαν από φόβο μήπως προκαλούνταν οχλήσεις σε μια οικία που ήταν στα 350 μέτρα. Πάντως δεν είχαν κανένα πρόβλημα κατά τα άλλα με τη μέθοδο.

 

Ο ΑΔΑ της απόφασης είναι   Β4ΠΠ7ΛΕ-ΑΥΣ. Κατέβασέ τη και χρησιμοποίησέ τη και αυτή ως υποστηρικτικό υλικό 

Link to comment
Share on other sites

@Ρουμελιωτη

 

απο το 2012 και μετα που αδειοδοτησες το ελαιοτριβειο στην Κεφαλλονια συνεχιζει να εφαρμοζει τη μεθοδο; πρακτικα ειναι εφαρμοσιμη; το συνολικο κοστος το καθιστα βιωσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Είναι νέα μονάδα και δεν έχει λειτουργήσει ακόμα. Είχε καταθέσει φάκελο και στον αναπτυξιακό και περίμενε να δει το αποτέλεσμα πριν κάνει κάποια κίνηση. Ο φάκελός της εγκρίθηκε πριν κάνα μήνα και τώρα περιμένει το αποτέλεσμα των εκλογών για να δει τι θα κάνει!!

 

Όσον αφορά τη μέθοδο, εκτός από τη βιβλιογραφία είχα απευθυνθεί σε έναν πρώην καθηγητή μου από το Τμήμα Βιολογίας του ΕΚΠΑ και είχα ζητήσει την άποψή του. Είχε συμφωνήσει, γιατί σε αντίστοιχη μέθοδο πειραματίζονταν και αυτοί και μου είχε δώσει και σχετική βεβαίωση προς τις υπηρεσίες.

 

Όσον αφορά την βιωσιμότητα. Το μόνο κόστος για τον πελάτη μου ήταν το αρχικό κόστος για τις κατασκευαστικές εργασίες και το λειτουργικό (μισθοί, συντηρήσεις). Τα κλαδέματα και τα πριονίδια τα είχε εξασφαλίσει στην πόρτα της χωρίς κόστος. Η άλλη επιλογή - που ήταν και πιο ακριβή - που είχε ήταν να τα στέλνει σε πυρηνελουργείο στην Πάτρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εφοσον επρεπε να παει απο Κεφαλλονια στην Πατρα για επεξεργασια τοτε καλα κανατε. ασε που αν βαζατε εταιρια για διαχειριση αποβλητων θα ζητουσαν μια περιουσια!

στην περιοχη μου η κομποστοποιηση δεν ειναι ενδεδειγμενη μεθοδος γιατι πρακτικα δεν απεδωσε για πολλους λογους....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

 

στη Ρόδο πρόκειται να γίνει η επένδυση. 

Το θέμα είναι ότι σε όλο το νησί υπάρχει ένα μόνο πυρηνελαιουργείο οπότε ουσιαστικά, πηγαίνεις με τους δικούς του όρους.

Πραγματικά και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο που δε δέχονται την κομποστοποίηση σαν λύση..

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια υπηρεσία καταθέτεις? Περιφέρεια ή αποκεντρωμένη? Όνομα υπαλλήλου? Για να δω μήπως έχω συνεργαστεί μαζί του και μπορώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.